fbpx

Pies a węglowodany w psiej diecie – fakty i mity

Pies a węglowodany

Pies a węglowodany to temat, który budzi niemałe emocje wśród opiekunów psów. W poprzednim artykule pisałam o tym, że według badań naukowych węglowodany nie stanowią zagrożenia dla zdrowia psa. Z kolei ten wpis zawiera odpowiedzi na pytania internautów, o które tradycyjnie poprosiłam na Facebooku oraz Instagramie. Dowiesz się między innymi tego, czy diety węglowodanowe są bezpiecznie dla psa, a także czy ograniczenie węglowodanów w jego diecie zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Zaczynamy! 🙂

Na skróty:

  1. Węglowodany to tylko źródło energii? Czy warto z niego korzystać?
  2. Czy diety wysokowęglowodanowe są bezpieczne dla psa?
  3. Dlaczego węglowodany nie dominują w diecie psów zaprzęgowych?
  4. Czy ograniczenie węglowodanów w diecie psa zapobiega rozwojowi komórek rakowych?
  5. Podsumowanie
  6. Bibliografia

Czy należy korzystać z węglowodanów tylko dlatego, że są dobrym źródłem energii, wiedząc, że energię można pozyskać z białek i tłuszczy? Czy są tylko wypełniaczem i dostarczają kalorii, czy dają psu coś więcej?

Podając psu dietę niskowęglowodanową, siłą rzeczy podwyższa się również podaż energii z pozostałych makroskładników – białek i/lub tłuszczów. Nie wszystkie psy dobrze tolerują wysoką zawartość tłuszczu, a są też i takie, którym należy obniżyć poziom białka w diecie. Proporcje makroskładników w diecie dostosowujemy zawsze w zależności od stanu zdrowia zwierzęcia i jego indywidualnych potrzeb.

Zmiana diety na niskowęglowodanową, a zatem w konsekwencji na wysokobiałkową i/lub wysokotłuszczową wiąże się z wyższą gęstością energetyczną pokarmu, ponieważ tłuszcz zawiera ponad 2 razy więcej kalorii niż gram białka czy węglowodanów.

Jeśli opiekun nie jest świadomy tego, że powinien obniżyć dawkę karmy, podając tę o zwiększonej kaloryczności, lub – co gorsza – podaje ją zwierzęciu do woli, może to doprowadzić do otyłości. Mniejsza dawka karmy może wiązać się z brakiem uczucia sytości i żebraniem, a także szukaniem odpadków przez psa (w przypadku podawania karm suchych). Przy podawaniu karm mokrych ten problem występuje rzadziej, ponieważ ich większa objętość podnosi uczucie sytości.

Kiedy organizm używa węglowodanów po to, aby dostarczyć energii, białko pokarmowe jest oszczędzane przed spaleniem jako źródło energii. I jest dostępne do użycia do istotnych funkcji, dostarczając niezbędnych aminokwasów. Dzięki temu możliwe jest budowanie i naprawa tkanek oraz wspieranie układu immunologicznego. Dlatego dodatek chociaż niewielkiej ilości węglowodanów do diety jest uważany za korzystny. 

„Oszczędzanie” białka zwierzęcego jest także powiązane z kwestią etyczno-środowiskową, o której pisałam w tym artykule.

Ponadto nieoczyszczone źródła węglowodanów (takie jak pełne ziarna zbóż czy warzywa korzeniowe) są źródłem nie tylko skrobi, ale także witamin, składników mineralnych, kwasów tłuszczowych czy włókna pokarmowego, który jest dodatkiem funkcjonalnym do diety i wspomaga pracę jelit.

Kontrowersje wokół węglowodanów w ostatnich latach wynikają raczej z tego, ILE skrobi jest obecne w karmach, niż z jakich źródeł ona pochodzi albo że jest w ogóle obecna w diecie. W dalszym ciągu trwa debata na temat optymalnych ilości węglowodanów w diecie psów.
dieta wysokowęglowodanowa dla psa

Czy diety wysokowęglowodanowe są bezpieczne? Czy nie powodują niekorzystnych skutków zdrowotnych u psów?

Psy w procesie udomowienia przystosowały się do trawienia produktów wysokoskrobiowych. Wysoka adaptacja do trawienia węglowodanów została potwierdzona poprzez badania genetyczne. Psy mają zwiększoną ilość kopii genu Amy2B korelującą ze zwiększoną ilością amylazy trzustkowej obecnej we krwi. 

Psy od tysięcy lat żywią się dietą podobną do naszej, a od ponad 100 lat jedzą karmy komercyjne, również zawierające węglowodany. Zauważyliśmy raczej wydłużenie czasu ich życia (dzięki odpowiedniej diecie i postępowi medycyny weterynaryjnej) niż skrócenie. Myślę, że gdyby węglowodany były niebezpieczne przy długookresowym podawaniu, to już byśmy o tym wiedzieli. 😉

Ponadto istnieją wieloletnie badania przeprowadzone na psach otrzymujących całe życie karmy suche (z półki marketowej). Były to labradory, które żyły po kilkanaście lat.

Skoro węglowodany są tak doskonałym źródłem energii, to dlaczego nie używa się ich w przeważającej ilości w dietach psów zaprzęgowych?

Proporcje pomiędzy makroskładnikami zależą od wykonywanej przez zwierzę pracy. W przypadku krótkiego, ale intensywnego wysiłku aż 50% energii metabolicznej posiłku może pochodzić z łatwostrawnych węglowodanów. Natomiast długodystansowe psy powinny otrzymywać karmę, w której główne źródło energii stanowić będą tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Zawartość tłuszczu w takiej karmie może wynosić nawet 30% suchej masy.

Węglowodany w diecie psa zaprzęgowego

Wynika to z faktu, że tłuszcze są najwydajniejszym źródłem energii. To dlatego są wykorzystywane w diecie psów zaprzęgowych, które mają ogromne zapotrzebowanie na kalorie. Przy tego typu wysiłku dużo lepiej funkcjonują na dietach wysokotłuszczowych. Ponadto nie byłyby w stanie zjeść tak dużej objętości pokarmu, gdyby nie wysoki udział tłuszczu w diecie.

Mówi się, że węglowodany są bardzo dobrą pożywką dla wszelkiego rodzaju guzów, które używają glukozy 10-20 razy więcej niż normalne komórki, a ograniczenie węglowodanów w diecie zapobiega ich wzrostowi. Czy to prawda?

Dieta onkologiczna dla psa, który nie cierpi dodatkowo na problemy z nerkami i wątrobą oraz dobrze toleruje wysoki poziom tłuszczu w karmie, charakteryzuje się przede wszystkim ograniczoną zawartością węglowodanów. Pochodząca z nich glukoza jest głównym źródłem energii niezbędnej do wzrostu komórek nowotworowych, dlatego w miarę możliwości należy zmniejszyć ich udział w diecie psa chorego na raka.

Natomiast nie wykazano, aby węglowodany w diecie psów zdrowych przyczyniały się do zapobiegania nowotworom.

Podsumowanie

Skrobia to często podstawowe źródło węglowodanów w większości suchych komercyjnych karm dla psów, ponieważ stanowi wysoce strawne i łatwo dostępne źródło energii. Kontrowersje wokół jej udziału w diecie czworonogów biorą się przede wszystkim z tego, jaka ilość skrobi jest obecna w karmach. Środowisko dietetyczne wciąż debatuje nad optymalną ilością węglowodanów w diecie psów.

Jeśli pracujesz z psami i chcesz doradzać swoim klientom również w zakresie diety ich pupili, może zainteresować Cię kurs, który stworzyłam dla profesjonalistów. 

Kurs PRO „Podstawy żywienia psów” powstał specjalnie dla tych, którzy myślą o poszerzeniu swoich kompetencji o znajomość dietetyki zwierzęcej w pracy z czworonogami na co dzień.

Na kursie PRO o węglowodanach dowiesz się również:

  • Czy zboża powodują alergie u psów?
  • Czy karmy bez zbóż są lepsze od zbożowych?
  • Warto unikać glutenu w diecie psa?
  • Jak sprawdzić czy karma jest niskowęglowodanowa?

Bibliografia

Kealy, RD et. al. Effects of diet restriction on life span and age-related changes in dogs. Journal of the American Veterinary Medical Association 2002;220:1315-1320

Reynolds, A. J., Fuhrer, L. A. U. R. E. N. T., Dunlap, H. L., Finke, M. A. R. K., & Kallfelz, F. A. (1995). Effect of diet and training on muscle glycogen storage and utilization in sled dogs. Journal of applied physiology, 79(5), 1601-1607.

Hill, R. C. (1998). The nutritional requirements of exercising dogs. The Journal of nutrition128(12), 2686S-2690S.

Czytaj dalej:

Przewiń do góry