polifagia u kota wiecznie głodny kot

Polifagia u kota. Dlaczego kot jest wiecznie głodny?

Polifagia u kota to przypadłość, z którą zmaga się wielu opiekunów. Mówią, że ich koty zachowują się tak, jakby jeszcze nigdy nic nie jadły i już nigdy miały nic nie jeść. Nie ma także takiej ilości jedzenia, po której ich pupil byłby najedzony. Często taki kot wyjada innym zwierzętom w domu i cały czas próbuje ukraść coś do jedzenia. Czy są sposoby na wiecznie głodnego kota? W tym artykule przedstawię podejście do tematu ze strony żywieniowej. Z kolei po część behawioralną odsyłam do bloga kociej behawiorystki, Pauliny Andrzejewskiej, z którą niedawno nagrałyśmy również webinar o kotach głodomorach.

Spis treści:

  1. Dlaczego kot jest wiecznie głodny?
  2. Choroby powodujące ciągły głód u kota
  3. Co zrobić, gdy kot ciągle chce jeść?
  4. Problemy behawioralne wywołujące polifagię u kotów

Dlaczego kot jest wiecznie głodny?

Nadmierne łaknienie, czyli polifagia może mieć różne przyczyny. Nie zawsze jest to powód do obaw. Polifagię dzielimy na wtórną i pierwotną. Do pierwotnych przyczyn polifagii u kota zaliczają się:

  • uszkodzenia ośrodka sytości w mózgu,
  • urazy,
  • zmiany rozrostowe (nowotwór),
  • przekarmianie zwierzęcia.

Wśród wtórnych przyczyn zwiększonego pobierania pokarmu wyróżnia się fizjologiczne i patologiczne. Przyczyną fizjologiczną jest wzrost, ciąża, laktacja (czyli stan, w którym koty mają zwiększone zapotrzebowanie na energię) a także wprowadzenie smaczniejszego pokarmu. Wzmożony apetyt obserwujemy także u kotów, które otrzymają posiłek po długim czasie głodzenia.

Choroby powodujące ciągły głód u kota

O wtórnej polifagii patologicznej mówimy, kiedy jest ona wynikiem ujemnego bilansu energetycznego. Przykłady chorób, które mogą wywołać ciągły głód u kota:

  • złe trawienie (np. zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki),
  • złe wchłanianie (choroba zapalna jelit – IBD, pasożyty, nowotwory),
  • zaburzenia endokrynologiczne (cukrzyca, wyspiak trzustkowy),
  • zwiększenie tempa metabolizmu (nadczynności tarczycy, infekcja, nowotwór we wczesnym stadium)
  • niedoczynność kory nadnerczy.

Wtórna polifagia u kota prawie nigdy nie jest jedynym objawem. Chorobom powodującym ciągły głód towarzyszą często także inne objawy, takie jak wychudzenie, biegunki czy wymioty. Koty mające problemy z przyswajaniem składników odżywczych będą miały również matową sierść i inne objawy niedoborów pokarmowych.

Co zrobić, gdy kot ciągle chce jeść?

Zwiększony apetyt nie jest normalny (jest uznawany za patologiczny), jeśli zwierzę traci masę ciała pomimo zjadania większych ilości pokarmu lub kocięta nie przyrastają odpowiednio. Problemem może być podawanie niskiej jakości karmy, której kot musi zjeść więcej, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.  Dlatego jeśli kot jest wiecznie głodny, należy przyjrzeć się bliżej podawanej mu karmie i sprawdzić, czy jest ona dostosowana do potrzeb zwierzaka i czy kot dobrze ją przyswaja.

Zakładając, że kot jest zdrowy, a karma jest dobrej jakości i dobrana właściwie do potrzeb kota, należy upewnić się, czy odpowiednio ją dawkujemy. Być może dajemy jej zbyt mało i kot jest głodny?

Stosując jedną karmę komercyjną, mamy uproszczone zadanie. Producent podaje dawkę dzienną na opakowaniu. Trudniej jest precyzyjnie oszacować dawkę, gdy stosujemy różne karmy jednocześnie lub domowy model żywienia. Przykładowo: dorosły kot ważący 4 kg, potrzebuje maksymalnie 250 kcal/dzień. W zależności od kaloryczności mokrej karmy może to być od 150 g do 280 g karmy mokrej na dzień. Istotną rolę z zapewnianiu uczucia sytości odgrywa także włókno pokarmowe, na temat którego poświęciłam cały moduł w kursie PRO.

W kursie PRO “Podstawy żywienia kotów” pokazuję także krok po kroku jak policzyć zapotrzebowanie kota na energię oraz kaloryczność karmy, dzięki czemu nauczysz się samodzielnie szacować dawkę karmy. W kursie jest też bonus – kalkulator, który policzy to wszystko za Ciebie. Wystarczy wpisać dane z etykiety i masę ciała kota, a otrzymasz wynik bez samodzielnego liczenia. 😉

Jeśli kot jest ciągle głodny mimo prawidłowego dawkowania karmy, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalistę należy poinformować o zachowaniu zwierzaka, sposobie jego żywienia i wszystkich innych niepokojących objawach. Weterynarz najprawdopodobniej zleci badania krwi, moczu i USG, które pozwolą wykryć medyczne przyczyny polifagii u kota.

Problemy behawioralne wywołujące polifagię u kotów

Jeśli wykluczymy przyczyny medyczne i dietetyczne nadmiernego apatytu, najprawdopodobniej jest to problem behawioralny. Omawiałyśmy te kwestie podczas darmowego webinaru z behawiorystką Pauliną Andrzejewską:

Chcesz dowiedzieć się jak karmić kota uwzględniając jego potrzeby behawioralne?

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmowego e-booka!

Bibliografia

Batchelor, D. J., & German, A. J. (2019). Polyphagia. In BSAVA Manual of Canine and Feline Gastroenterology (pp. 46-48). BSAVA Library.

Foster, D. (2013). Polyphagia. In BSAVA Manual of Feline Practice (pp. 282-283). BSAVA Library.

Kuhnke-Bernacka, M. (2014). Emocjonalne przyczyny nadmiernego apetytu u psów i kotów. VetPersonel, (2).

Rand, J. S. (2020). Diabetes Mellitus in Dogs and Cats. Clinical Small Animal Internal Medicine, 93-102.

https://www.cliniciansbrief.com/article/weight-loss-polyphagia-ataxia-cat

https://www.petmd.com/cat/conditions/digestive/c_ct_polyphagia

https://vcahospitals.com/know-your-pet/testing-for-increased-appetite

Podobne wpisy