fbpx

Polifagia u kota. Dlaczego kot jest wiecznie głodny?

polifagia u ktoa

Polifagia u kota to przypadłość, z którą zmaga się wielu opiekunów. Mówią, że ich koty zachowują się tak, jakby jeszcze nigdy nic nie jadły i już nigdy miały nic nie jeść. Nie ma także takiej ilości jedzenia, po której ich pupil byłby najedzony. Często taki kot wyjada innym zwierzętom w domu i cały czas próbuje ukraść coś do jedzenia. Czy są sposoby na wiecznie głodnego kota? W tym artykule przedstawię podejście do tematu ze strony żywieniowej. Z kolei po część behawioralną odsyłam do bloga kociej behawiorystki, Pauliny Andrzejewskiej, z którą niedawno nagrałyśmy również webinar o kotach głodomorach.

Przyczyny polifagii u kota

Nadmierne łaknienie, czyli polifagia może mieć różne przyczyny. Nie zawsze jest to powód do obaw. Polifagię dzielimy na wtórną i pierwotną. Do pierwotnych przyczyn polifagii zaliczają się:

 • uszkodzenia ośrodka sytości w mózgu,
 • urazy,
 • zmiany rozrostowe (nowotwór),
 • przekarmianie zwierzęcia.

Wśród wtórnych przyczyn zwiększonego pobierania pokarmu wyróżnia się fizjologiczne i patologiczne. Przyczyną fizjologiczną jest wzrost, ciąża, laktacja (czyli stan, w którym koty mają zwiększone zapotrzebowanie na energię) a także wprowadzenie smaczniejszego pokarmu. Wzmożony apetyt obserwujemy także u kotów, które otrzymają posiłek po długim czasie głodzenia.

O wtórnej polifagii patologicznej mówimy, kiedy jest ona wynikiem ujemnego bilansu energetycznego. Przykłady:

 • złe trawienie (np. zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki),
 • złe wchłanianie (choroba zapalna jelit – IBD, pasożyty, nowotwory),
 • zaburzenia endokrynologiczne (cukrzyca, wyspiak trzustkowy),
 • zwiększenie tempa metabolizmu (nadczynności tarczycy,
  infekcja, nowotwór we wczesnym stadium)
 • niedoczynność kory nadnerczy.

Wtórna polifagia prawie nigdy nie jest jedynym objawem.

Dawkowanie karmy a polifagia u kota

Zwiększony apetyt nie jest normalny (jest uznawany za patologiczny), jeśli zwierzę traci masę ciała pomimo zjadania większych ilości pokarmu lub kocięta nie przyrastają odpowiednio. Problemem może być podawanie niskiej jakości karmy, której kot musi zjeść więcej, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne.  

Zakładając, że kot jest zdrowy, a karma jest dobrej jakości i dobrana właściwie do potrzeb kota, to warto upewnić się, czy odpowiednio ją dawkujemy. Być może dajemy jej zbyt mało i kot jest głodny?

Stosując jedną karmę komercyjną, mamy uproszczone zadanie. Producent podaje dawkę dzienną na opakowaniu. Trudniej jest precyzyjnie oszacować dawkę, gdy stosujemy różne karmy jednocześnie lub domowy model żywienia. 

W kursie PRO Podstawy żywienia kotów pokazuję krok po kroku jak policzyć zapotrzebowanie kota na energię oraz kaloryczność karmy, dzięki czemu nauczysz się samodzielnie szacować dawkę karmy. 

W kursie jest też bonus – kalkulator, który policzy to wszystko za Ciebie. Wystarczy wpisać dane z etykiety i masę ciała kota, a otrzymasz wynik bez samodzielnego liczenia. 😉

Przykładowo: dorosły kot ważący 4 kg, potrzebuje maksymalnie 250 kcal/dzień. W zależności od kaloryczności mokrej karmy może to być od 150 g do 280 g karmy mokrej na dzień. 

Istotną rolę z zapewnianiu uczucia sytości odgrywa także włókno pokarmowe, na temat którego poświęciłam cały moduł w kursie PRO.

Część behawioralna dotycząca polifagii u kota

Jeśli wykluczymy przyczyny medyczne i dietetyczne nadmiernego apatytu, najprawdopodobniej jest to problem behawioralny. Omawiałyśmy te kwestie podczas darmowego webinaru z behawiorystką Pauliną Andrzejewską:

Paulina przygotowała też rozwiązanie tego problemu w wersji tekstowej na swoim blogu:

Bibliografia:

Batchelor, D. J., & German, A. J. (2019). Polyphagia. In BSAVA Manual of Canine and Feline Gastroenterology (pp. 46-48). BSAVA Library.

Foster, D. (2013). Polyphagia. In BSAVA Manual of Feline Practice (pp. 282-283). BSAVA Library.

Kuhnke-Bernacka, M. (2014). Emocjonalne przyczyny nadmiernego apetytu u psów i kotów. VetPersonel, (2).

Rand, J. S. (2020). Diabetes Mellitus in Dogs and Cats. Clinical Small Animal Internal Medicine, 93-102.

https://www.cliniciansbrief.com/article/weight-loss-polyphagia-ataxia-cat

https://www.petmd.com/cat/conditions/digestive/c_ct_polyphagia

https://vcahospitals.com/know-your-pet/testing-for-increased-appetite

Przewiń do góry