Jaka woda dla kota będzie najlepsza?
Jaka woda do picia dla kota jest najlepsza? W tym artykule przeczytasz o najważniejszym składniku pokarmowym w diecie kota. Opowiem Ci o znaczeniu wody i jej źródłach, a także jaką wodę podawać kotu – kranówkę filtrowaną czy może z butelki. To co, zaczynamy? 🙂
Jeśli pracujesz z kotami na co dzień, zainteresować Cię może mój nowy kurs PRO “Podstawy żywienia kotów”. Dedykowany jest specjalistom, którzy chcą doradzać swoim klientom profesjonalnie również w kwestii żywienia ich mruczków. Tutaj znajdziesz więcej informacji o kursie.
Spis treści:
- Woda w diecie kota. Dlaczego koty muszą pić wodę?
- Źródła wody w diecie kota
- Jaka woda dla kota jest najlepsza?
- Woda z butelki dla kota
- Czy twarda woda z kranu może zaszkodzić kotu?
- Podsumowanie
- Bibliografia
Woda w diecie kota. Dlaczego koty muszą pić wodę?
Woda to składnik absolutnie niezbędny do życia. Jest ona głównym składnikiem naszego ciała, a także wszystkich innych zwierząt. Organizm zwierzęcia jest w stanie przeżyć utratę prawie całej tkanki tłuszczowej lub połowy masy białkowej, natomiast utrata już 10-15% wody może doprowadzić do śmierci.
Woda jest niezbędna do wszystkich reakcji metabolicznych, które wymagają hydrolizy (takich jak katabolizm innych składników odżywczych). Transportuje składniki pokarmowe, jest też głównym składnikiem krwi i limfy. Pomaga regulować temperaturę ciała. Jest konieczna do eliminacji produktów ubocznych przemian metabolicznych (czyli przez mocz i kał). Jest też takim lubrykantem, czyli substancją nawilżającą stawy, gałki oczne, ucho wewnętrzne (przez co możliwe jest przenoszenie dźwięku).
Wyższe wartości wody stwierdza się u kociąt, a niższe u starszych zwierząt. U młodych osobników woda stanowi 75% masy ciała, u dorosłych 60%. Poza tym objętość wody w organizmie zależy od zawartości tłuszczu. Tkanka tłuszczowa ma istotnie niższą zawartość wody (od 10 do 30%) niż inne tkanki, np. mięśnie poprzecznie prążkowane zawierają 70-80% wody. Zatem zwierzęta otłuszczone mają niższą zawartość wody w porównaniu ze zwierzętami wychudzonymi.
Źródła wody w diecie kota
Woda w organizmie podlega stałemu obiegowi. Źródłem endogennym jest tak zwana woda metaboliczna, która powstaje w procesach wewnątrzkomórkowego utleniania substancji odżywczych. Nie ma ona jednak w praktyce istotnego znaczenia, ponieważ jest to zaledwie 5-10% dziennej ilości dostarczanej wody. To na tyle mało, że pomijamy ją w obliczeniach na zapotrzebowanie zwierzęcia na wodę.
Największe znaczenie ma woda egzogenna, czyli dostarczana z zewnątrz.
Źródłem takiej wody w diecie jest przede wszystkim czysta woda z miski, ale także sam pokarm – w zależności od tego, czy podajemy karmę mokrą, która składa się nawet w 80% z wody czy suchą, która (jak sama nazwa wskazuje) nie jest dobrym źródłem wody.
Jaka woda dla kota jest najlepsza?
Możesz podawać kotu czystą wodę z kranu, jeśli ta ma odpowiednią jakość higieniczną. Zazwyczaj duże miasta chwalą się tym, że mają dobrej jakości kranówkę i można ją spokojnie pić. Jeśli masz wątpliwości, możesz sprawdzić skład i jakość wody na stronie wodociągów w swojej miejscowości. Zasada jest taka, że jeżeli sami pijemy kranówkę, ponieważ jest odpowiedniej jakości higienicznej, to znaczy, że kot też może ją pić.
Chlor z wody kranowej ulatnia się w ciągu kilku godzin, więc taka “odstana” woda dla kota będzie bardziej atrakcyjna.
Jeśli masz wątpliwości co do jakości wody w swoim kranie, możesz przefiltrować ją przez dzbanek z węglem aktywnym. Taki zabieg zmiękczy wodę, a także poprawi jest smak i zapach. Po przefiltrowaniu zostanie w niej mniej więcej tyle składników mineralnych, ile jest w średnio zmineralizowanej wodzie butelkowej (około 30% mniej niż przed filtracją).
Uwaga! Większość elektrolitów i składników mineralnych niezbędnych dla zdrowia znajduje się w pełnoporcjowych karmach komercyjnych. Jeśli kot otrzymuje karmę gotową albo zbilansowaną dietę domową, to nie musimy martwić się o dostarczenie składników mineralnych z wodą.
Woda z butelki dla kota
Woda butelkowana nie jest lepsza ani zdrowsza dla kotów. Jeśli woda z kranu jest czysta, to znaczy, że jest również całkowicie bezpieczna i takiej samej jakości jak woda butelkowana. Poza tym zadbamy środowisko, jeśli nie będziemy używać plastikowych butelek. Woda z polskich wodociągów jest dobrej jakości higienicznej, dlatego nie ma potrzeby podawania wody z butelki.
Czy twarda woda z kranu może zaszkodzić kotu?
Twardość wody to cecha wynikająca z obecności głównie kationów wapnia i magnezu. Ma niewielki wpływ na zdrowie na kota.
Wysoki poziom magnezu w twardej wodzie może przyczynić się do kamicy moczowej u kotów. Jednak ilość magnezu zawartego w wodzie pitnej jest znikoma w porównaniu z ilością spożywaną w pożywieniu (jest to zwykle 10 000-krotna różnica).
Niektóre źródła literaturowe wskazują, że zwierzętom ze skłonnością do kamicy moczowej lepiej podawać wodę destylowaną niż twardą wodę, która została zmiękczona chlorkiem sodu. Polecam jednak nie wprowadzać wody destylowanej bez porozumienia z lekarzem weterynarii lub dietetykiem. Spożywanie silnie zdemineralizowanej wody może prowadzić do zakłócenia gospodarki elektrolitycznej organizmu.
W Kursie PRO “Podstawy żywienia kotów” dowiesz się dodatkowo:
– ile wody powinien pić kot – pokażę Ci wzory używane do szacowania zapotrzebowania na płyny oraz na energię metaboliczną;
– jakie są objawy odwodnienia u kota;
– jak zachęcić kota do picia większych ilości wody, jeśli okaże się, że wypija za mało;
– dlaczego pracując z opiekunami kotów należy zwracać uwagę na to, gdzie ustawione są miski oraz jakiej są wielkości;
– że nie można bezpośrednio porównać karm o różnej wilgotności i kaloryczności oraz jak dany składnik przeliczyć na suchą masę;
– że woda w nadmiarze może być toksyczna dla kota.
Podsumowanie – jaką wodę podawać kotu?
Kot musi mieć zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, zwłaszcza w suchych lub gorących warunkach środowiskowych lub okresach nasilonego wysiłku fizycznego. Wodę w misce powinniśmy wymieniać przynajmniej raz dziennie i zawsze dbać o higienę misek.
Koty mogą pić wodę dokładnie taką samą jak my. Jeśli sami pijemy wodę z kranu, będzie ona dobra również dla naszego kota. Jak najbardziej korzystać możemy również z wody przefiltrowanej przez dzbanek z węglem aktywnym.
Chcesz dowiedzieć się jak karmić kota uwzględniając jego potrzeby behawioralne?
Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmowego e-booka!
Anderson, R. S. (1982). Water balance in the dog and cat. Journal of Small Animal Practice, 23(9), 588-598.
Burger, I. H., Anderson, R. S., & Holme, D. W. (1978). Nutritional factors affecting water balance in the dog and cat. In Nutrition of the dog and cat: proceedings of the International Symposium on the Nutrition of the Dog and Cat. Oxford; New York: Pergamon Press, 1980.