Dietetyk zwierzęcy – zdobądź dyplom specjalisty
Każdy opiekun psa lub kota chce, aby jego czworonożny przyjaciel przeżył długie i szczęśliwe lata w zdrowiu. Na formę fizyczną niewątpliwy wpływ ma sposób, w jaki odżywiamy zwierzaka. Skąd jednak czerpać sprawdzone informacje odnośnie diety pupila? Z pomocą przyjdzie specjalista od żywienia psów i kotów, jednak takich wykwalifikowanych osób nie ma wcale tak dużo w naszym kraju, bo dietetyka zwierzęca dopiero zaczyna się tu rozwijać. Stąd mój pomysł, aby takich specjalistów kształcić jak najwięcej i na jak najwyższym poziomie. W tym artykule opowiadam o cyklu kursów PRO, które umożliwią Ci zdobycie dyplomu dietetyka zwierzęcego.
Spis treści:
- Dlaczego potrzebujemy dietetyków zwierzęcych?
- Skąd dietetyk zwierzęcy powinien czerpać wiedzę?
- Moja misja dietetyka zwierzęcego
- Do kogo kierowany jest kurs PRO “Podstawy żywienia psów”?
- Co znajdziesz w kursie PRO “Podstawy żywienia psów”?
- Cykl kursów PRO i dyplom “dietetyk zwierzęcy”
- Podsumowanie
Dlaczego potrzebujemy dietetyków zwierzęcych?
Internet to potężne narzędzie będące olbrzymią kopalnią wiedzy. Jak jednak wśród takiej ilości treści znaleźć najrzetelniejsze informacje tak, aby pomóc zwierzakowi, zamiast sprawiać mu nieświadomą krzywdę? Niedawno otrzymałam taką wiadomość od jednej z czytelniczek:
Staram się nie podążać za modą, a raczej wybierać takie jedzenie, które mój pies dobrze toleruje, przyswaja i trawi. Obecnie pomimo całej masy karm zarówno suchych jak i mokrych oraz mody na Barf wcale nie jest to takie łatwe. Czasami mam wrażenie że jest tyle teorii na temat żywienia ile jest karm na rynku. I chociaż staram się dużo czytać i pogłębiać wiedzę korzystając z portali jak i książek anglojęzycznych to i tak mam mętlik w głowie. Wiem jednak, że nie ma dwóch jednakowych psów i to, co jednemu może służyć, dla drugiego może być całkowicie nieodpowiednie, dlatego zawsze każdą zdobytą wiedzę dzielę na pół i wyciągam wnioski. Nic nigdy nie jest tylko czarne albo tylko białe i trzeba znaleźć swój złoty środek. Pani kurs trafił bardzo w moje zainteresowania, dlatego chętnie chciałabym wziąć w nim udział.
Powyższa wiadomość doskonale obrazuje, z czym zmagają się na co dzień zarówno opiekunowie, jak i profesjonaliści pracujący ze zwierzętami. Nadmiar treści powoduje powielanie wielu niesprawdzonych teorii oraz mitów. Temat nie jest prosty i to tym bardziej, że chodzi o zdrowie, a nawet życie zwierzęcia. Czy można mieszać karmę mokrą z suchą? Czy dawać psu resztki z talerza? Co robić, kiedy pies ma biegunkę? Odpowiedzi na te pytania udzielić mógłby wykwalifikowany specjalista od żywienia psów i kotów.
Skąd dietetyk zwierzęcy powinien czerpać wiedzę?
Dietetyk zwierzęcy swoją wiedzę czerpać powinien z aktualnych badań naukowych. Dobre przygotowanie merytoryczne to podstawa. W tej profesji najistotniejsze jest, aby się stale dokształcać. Dietetyk zwierzęcy musi być na bieżąco z najnowszymi badaniami naukowymi, dlatego dla zwiększania swoich kompetencji niezbędne będzie czytanie anglojęzycznej literatury naukowej. Dzięki dbaniu o swój rozwój i poszerzanie wiedzy taka osoba będzie coraz lepszym specjalistą od żywienia zwierząt.
Więcej o tym, skąd czerpać rzetelną wiedzę z dziedziny dietetyki zwierzęcej, możesz przeczytać na moim blogu: Badania naukowe, czyli na czym warto opierać wiedzę.
Moja misja dietetyka zwierzęcego
Jednym z etapów mojej dziesięcioletniej edukacji był wyjątkowy staż, który odbyłam w belgijskim Ghent University. Pamiętam, że największym (i bardzo pozytywnym!) zaskoczeniem tam był dla mnie fakt, że każde zwierzę przyjęte do szpitala automatycznie objęte zostaje opieką żywieniowca, a ten określa postępowanie dietetyczne pacjenta.
Okazało się to dla mnie sporą nowością, bo w Polsce dziedzina dietetyki zwierzęcej jest wciąż raczkująca. Podczas gdy w Ghent University funkcjonuje specjalny Pet Nutrition Service, gdzie można zgłosić się ze zwierzęciem na konsultację żywieniową, w naszym kraju brakuje specjalistów udzielających profesjonalnych porad, opartych na badaniach naukowych. Ponadto zawód dietetyka zwierzęcego nie jest wciąż regulowany w Polsce prawnie. Na szczęście w ostatnich latach rośnie świadomość ludzi, jak ogromny wpływ na jakość życia zwierzaków ma ich dieta, czyli to, jakie posiłki podają im każdego dnia ich opiekunowie. Powiedzenie “jesteś tym, co jesz” będzie mieć odzwierciedlenie również w przypadku czworonogów.
Dlatego właśnie w tej dziedzinie dietetyki zwierzęcej zobaczyłam swoją misję. Od lat szkolę i edukuję kolejne grupy profesjonalistów pracujących ze zwierzętami na co dzień, ale i opiekunów. Chciałabym, aby dzięki temu jak najwięcej ludzi miało nie tylko świadomość, jak ważne jest prawidłowe żywienie i dietoprofilaktyka, ale także, aby pozyskiwali konkretną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące wyboru i stosowania konkretnej wiedzy.
Do kogo kierowany jest kurs PRO “Podstawy żywienia psów”?
Od kilku miesięcy pracuję intensywnie nad kursem PRO, aby moja skondensowana wiedza i ponad dziesięcioletnie doświadczenie naukowe z dziedziny dietetyki zwierzęcej mogło trafić do jak najszerszego grona odbiorców. Wiem, że w ten sposób pośrednio wpłynę na polepszenie życia czworonogów, aby zapewnić im długie i szczęśliwe lata w zdrowiu.
Jeśli pracujesz ze zwierzętami na co dzień i chcesz doradzać swoim klientom profesjonalnie w zakresie żywienia psów, ten kurs będzie właśnie dla ciebie. Dzielę się w nim z tobą tylko konkretnymi informacjami, które opierają się na rzetelnej wiedzy naukowej. Oszczędzasz w ten sposób mnóstwo czasu, bo nie musisz samodzielnie przeszukiwać obszernego świata nauki. Uczę cię praktycznych obliczeń i umiejętności, które przydadzą się w codziennej pracy dietetyka.
Co znajdziesz w kursie PRO “Podstawy żywienia psów”?
Kurs PRO “Podstawy żywienia psów” dotyka niezbędnych fundamentów z dziedziny dietetyki zwierzęcej. Powoli przeprowadzę cię przez podstawowe zagadnienia – poszczególne moduły dotykają pojęć takich jak anatomia układu pokarmowego, białka, węglowodany, tłuszcze, woda czy zapotrzebowanie na energię i mikroelementy. Nauczysz się obliczać kaloryczność karm oraz precyzyjnie dopasowywać dawkę do potrzeb psa. Dowiesz się również o tym, jak zmieniać karmę oraz ją przechowywać. Czy karmy wysokomięsne to najlepsze rozwiązanie? Które pokarmy będą dla psa trujące i niebezpieczne? Jak żywić psa-niejadka, seniora albo osobnika po kastracji? – odpowiedzi na te i inne pytania czekają na ciebie w kursie.
Sporo informacji w kursie dotyczy karm komercyjnych (suchych i mokrych), ponieważ 80% psów w Polsce jest karmionych głownie karmami gotowymi. Właśnie dlatego – jako dietetyk zwierzęcy – będziesz spotykać się najczęściej z opiekunami stosującymi ten model żywienia. Program kursu jest tak skonstruowany, aby wprowadzić się także w wiedzę niezbędną dla specjalisty konsultującego także przypadki psów żywionych dietą domową (gotowaną lub surową).
TUTAJ możesz sprawdzić pełen program kursu.
Cykl kursów PRO i dyplom “dietetyk zwierzęcy”
Kurs PRO “Podstawy żywienia psów” to początek cyklu kursów, nad którymi pracuję. Docelowo co trzy miesiące będą pojawiać się kolejne szkolenia, a po każdym z nich będzie można otrzymać oddzielny certyfikat.
W następnej kolejności będę przygotowywała Kurs PRO “Podstawy żywienia kotów” (wersja dla opiekunów jest już dostępna TUTAJ), a później pojawią się kolejne części, np. żywienie szczeniąt, psów starszych czy stosowanie diet domowych. Niektóre będą łączone, inne podzielone na dwa gatunki. Kursy są podzielone na części, aby każdy wybrał zakres, jaki potrzebuje.
Kurs z podstaw żywienia będzie niezbędny, aby kontynuować naukę z kolejnymi częściami cyklu, ponieważ jest wprowadzeniem do tematu dietetyki i umożliwi zrozumienie zagadnień poruszanych w dalszych zaawansowanych kursach. Po ukończeniu całego cyklu można przystąpić do specjalnego egzaminu sprawdzającego całą dotychczas zdobytą wiedzę, aby otrzymać dyplom. Do wyboru będzie: dietetyk psi, dietetyk koci, dietetyk zwierzęcy (pies i kot).
Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Jak krok po kroku przestawić psa na inną karmę”!
Podsumowanie
Cieszę się, że będę miała tę przyjemność wprowadzenia cię w fascynujący świat dietetyki zwierzęcej, w którym ja sama odnajduję się tak dobrze od wielu lat. Zrobię, co w mojej mocy, aby wykształcić kolejne pokolenia specjalistów poruszających się płynnie w tej dziedzinie.
Jeśli interesuje cię cykl kursów PRO, tutaj znajdziesz o nim więcej informacji. Sprawdź, czy to coś dla Ciebie. 😊