psy sportowe i pracujące - żywienie

Kiedy psy sportowe i pracujące wymagają specjalnego żywienia?

Odpowiednie żywienie psa to klucz do osiągnięcia doskonałych wyników sportowych. Jednak nie każdy pies startujący w zawodach będzie wymagał dodatkowej dawki kalorii! Kiedy możemy mówić o intensywnym wysiłku fizycznym i pracy, która będzie się wiązała ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym?

Kiedy możemy mówić o psie pracującym?

Coraz więcej opiekunów psów uprawia ze swoim pupilem jakiś rodzaj aktywności. Długie, ciekawe spacery poza miastem, cotygodniowe treningi agility lub obedience, rekreacyjne zajęcia z tropienia użytkowego… Taki dodatkowy wysiłek z pewnością przekracza poziom aktywności przeciętnego psiaka, który chadza tylko na spokojne spacerki na smyczy. Jednak czy to wystarczy, by mówić o psie o zwiększonym zapotrzebowaniu energetycznym?

Według wytycznych żywieniowych FEDIAF, typowy dorosły pies powinien otrzymywać dziennie około 110 kcal / kg 0,75 (od 95 do 130 kcal). Jeśli jednak przyjrzymy się tabeli określającej zapotrzebowanie na energię w zależności od poziomu aktywności zauważymy, że w przypadku psa wychodzącego na spacery na smyczy (tak, jak znacząca większość domowych czworonogów utrzymywanych w miastach) zalecane jest tylko 95 kcal / kg masy metabolicznej, a 110 kcal to dawka przeznaczona dla zwierzęcia o umiarkowanej aktywności, czyli spędzającego w ruchu kilka godzin w ciągu dnia. Nawet pies podejmujący na codziennych, kilkugodzinnych spacerach bardzo intensywny wysiłek nie będzie wymagał więcej, niż 125 kcal / kg 0,75, choć jego poziom aktywności będzie o wiele wyższy, niż u psiaka, który chodzi na treningi agility raz czy nawet dwa razy w tygodniu.

Zapotrzebowanie ponad wartość przeciętną rośnie znacząco (do 150-175 kcal) dopiero przy intensywnej aktywności fizycznej, która trwa od 3 do 6 godzin dziennie. Taka dawka ruchu nie jest typowa nawet dla psów sportowych, których niemal całe życie kręci się wokół zawodów – mało który z takich psów chodzi na codzienne, kilkugodzinne treningi, nawet w szczycie sezonu! Wśród psów o tak wysokim zapotrzebowaniu energetycznym wymienia się głównie psy służbowe, ratownicze i zaprzęgowe, a także psy pracujące na farmach, wykorzystywane na przykład do przepędzania owiec.

żywienie psów zaprzęgowych

Żywienie psów sportowych i pracujących

Zapotrzebowanie energetyczne psa trenującego sporty nie różni się znacząco od zapotrzebowania psa, który chodzi na codzienne, aktywne spacery. Oczywiście czworonogi te będą wymagały innej diety, niż miejskie psiaki spędzające dziennie kilka godzin na spokojnych przechadzkach na smyczy! W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią podaż i jakość białka, a także na zawartość poszczególnych witamin i składników mineralnych. Dietę psów sportowych warto także uzupełniać o suplementy wspierające utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej i zapobiegną jej spadkowi poza sezonem zawodów.

Inaczej należy podejść do żywienia psów, które na co dzień wykonują intensywny wysiłek związany ze służbą w policji, straży granicznej czy ratownictwie oraz psów zaprzęgowych i wykorzystywanych do pracy przy zwierzętach gospodarskich. W ich przypadku częstym problemem jest dostarczenie wystarczającej dawki energii i składników odżywczych w takiej objętości pożywienia, która nie obciąży nadmiernie układu pokarmowego. Proporcje między poszczególnymi składnikami odżywczymi należy dostosować do rodzaju pracy wykonywanej przez psa.

Całkowicie osobnym zagadnieniem jest żywienie psów wyścigowych, w tym chartów biorących udział w coursingach. Krótkotrwały, ale niezwykle intensywny wysiłek fizyczny i charakterystyczna budowa ciała sprawiają, że psy te wymagają zupełnie innego podejścia, niż psy aktywne, trenujące obedience, agility czy flyball oraz psy pracujące i służbowe. W żywieniu psów wyścigowych szczególne znaczenie ma źródło energii oraz takie dostosowanie pór karmienia, by w czasie wysiłku zapewnić mięśniom optymalną dawkę glukozy.

psy sportowe - żywienie chartów

Jak zapewnić psu sportowemu i pracującemu najlepsze żywienie?

Wybór diety dla psa sportowego i pracującego to trudne zadanie, które zawsze wymaga indywidualnego podejścia. Odpowiednie żywienie może znacząco poprawić wyniki sportowe, umożliwić szybszą regenerację po wysiłku, a także umożliwić psu jak najlepsze pełnienie powierzonego mu zadania.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak obliczyć zapotrzebowanie aktywnego psa na energię, jak dobrać właściwe proporcje makroskładników w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i jak prawidłowo stosować suplementy wspierające organizm podczas wysiłku i regeneracji, zapraszam cię do udziału w nadchodzącym kursie PRO – Żywienie psów sportowych i pracujących, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku!

Nie chcesz przegapić premierowej zniżki na kurs? Obserwuj moje social media FB i IG i zapisz się do newslettera!

Dołącz do najnowszego kursu PRO:

Bibliografia

FEDIAF. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs, 2024.

Podobne wpisy