Co gotować psu? Składniki domowych posiłków dla psa.

W internecie często można spotkać zalecenie, by domowe posiłki psa składały się z mięsa, warzyw i produktów skrobiowych w proporcjach 1:1:1. Niestety gotowanie dla psa wcale nie jest takie proste… Sprawdź, co gotować psu!

Spis treści:

  1. Czy warto gotować psu?
  2. Co gotować psu do jedzenia?
  3. Najważniejsze składniki diety domowej
  4. Jak zbilansować posiłki dla psa?

Czy warto gotować psu?

Podobnie jak podawanie psu surowego jedzenia, gotowanie domowych posiłków dla psa ma wiele zalet. Do najważniejszych korzyści ze stosowania tej metody żywienia są:

  • kontrola nad składem diety czworonoga,
  • niski stopień przetworzenia diety,
  • brak dodatków technologicznych,
  • wysoka smakowitość.

Sprawia to, że dieta domowa może być doskonałą metodą żywienia na przykład w przypadku psów z alergią pokarmową, wrażliwym układem pokarmowym czy wyjątkowo wybrednych. Niestety żywienie psa dietą domową nie jest pozbawione wad! Opiekun chcący karmić swojego psa gotowanymi posiłkami musi zadbać o ich odpowiednie zbilansowanie, przygotowanie, przechowywanie…

Dlatego zanim zdecydujesz się na gotowanie posiłków dla psa, zapoznaj się ze wszystkimi wadami i zaletami stosowania diety domowej dla psa!

Gotowa karma czy domowe jedzenie dla psa?

Podawanie psu gotowej karmy to najwygodniejszy sposób żywienia zwierzaka – dlatego nic dziwnego, że wielu opiekunów decyduje się na podawanie psu suchej karmy lub puszek. Taka gotowa dieta jest już odpowiednio zbilansowana i nie spowoduje u zwierzaka niedoborów. Niestety każda komercyjna karma to żywność wysoko przetworzona, która może zawierać różne doatki technologiczne gorzej tolerowanie przez psy z wrażliwym układem trawiennym…

Trzeba też pamiętać, że nie każda karma gotowa będzie równie wartościowa – przy wyborze mokrej lub suchej karmy dla psa należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech danego produktu. Jaka karma będzie dla psa najlepsza? Sprawdź!

Jeżeli interesuje Cię temat diet domowych i chcesz dowiedzieć się jak przygotowywać zbilansowane posiłki, to koniecznie sprawdź program kursu PRO “Diety domowe gotowane”!

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Żywienie dietą BARF czy gotowanie dla psa?

Innym rodzajem diety domowej jest dieta BARF polegająca na podawaniu psu do jedzenia posiłków złożonych głównie z surowego mięsa i podrobów. Ten model żywienia również wymaga od opiekuna dużej wiedzy niezbędnej do zbilansowania posiłków, czasu potrzebnego na przygotowanie psu jedzenia i obszernego zamrażalnika. Dieta BARF wiąże się także z jeszcze jednym zagrożeniem – surowe mięso dla psa to źródło przeróżnych, potencjalnie chorobotwórczych bakterii, które stanowią zagrożenie przede wszystkim dla zdrowia człowieka. Mimo to, dieta surowa ma wielu zwolenników, a przez niektórych jest wręcz uważana za najlepszą metodę żywienia psów!

Nie wiesz, czym karmić psa? Przygotowałam dla ciebie obszerne porównanie metod żywienia, które pomoże ci w dobraniu najlepszej diety dla twojego psa!

Co gotować psu do jedzenia?

Wbrew pozorom, gotowanie dla psa nie jest łatwym zadaniem. By dieta domowa była zdrowa dla psa, dzienna dawka pokarmowa podawana psu musi być odpowiednio zbilansowana, czyli musi dostarczać psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Posiłek złożony wyłącznie z mięsa, warzyw i produktów skrobiowych (kasza, ryż, makaron) ubogi będzie w kluczowe dla psa witaminy i minerały – między innymi w wapń, jod i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Niewłaściwe ułożenie jadłospisu na diecie gotowanej skutkować może również niedoborami kwasów tłuszczowych i aminokwasów egzogennych. Takie braki mogą odbić się na zdrowiu naszego psa! Dlatego jeśli chcemy podawać psu posiłki gotowane w domu, musimy nie tylko zadbać o rodzaj podawanych psu składników, ale także dobrać ich ilość i proporcje, a następnie cały posiłek zbilansować właściwym suplementem…

Gotowana dieta dla psa – najważniejsze składniki odżywcze

Podstawą domowej diety psa powinno być mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym nie tylko podroby, ale także nabiał i jaja). To właśnie one są dla zwierzaka głównym źródłem białka i tłuszczu. Wybierając mięso dla psa warto zadbać o jak największą różnorodność. Łącząc kilka gatunków mięsa łatwiej będzie zapewnić czworonogowi całą gamę aminokwasów egzogennych i kwasów tłuszczowych. Przykładowo jadłospis dla psa może uwzględniać mięso i podroby z kurczaka, jagnięcinę, wołowinę i wieprzowinę. Więcej o tym, jakie rodzaje mięsa mogą znaleźć się w psiej diecie, tłumaczę we wpisie: Jakie mięso dla psa jest najlepsze?

Jednak mięso i podroby nie wszystko! Warto, by gotowane jedzenie dla psa zawierało także niewielką dawkę włókna pokarmowego (błonnika) pochodzącego na przykład z warzyw i owoców. Takie dodatki możemy podawać psu gotowane – obróbka termiczna sprawi, że staną się one lepiej przyswajalne dla zwierzaka – albo na surowo, w ramach przekąski między posiłkami. Dobrym źródłem włókna na diecie domowej mogą być także płatki zbożowe czy otręby.

Zbilansowana dieta może też zawierać pewne ilości węglowodanów w postaci kaszy, ryżu czy makaronu. Wprawdzie węglowodany nie są niezbędnym dla psa składnikiem odżywczym, choć mogą stanowić dla zwierzaka dobre źródło łatwo przyswajalnej energii. Trzeba jednak pamiętać, że dodatki skrobiowe zawierają zbyt mało białka, aminokwasów i tłuszczu, dlatego nie mogą zastąpić mięsa!

Wielu opiekunów psów zapomina, jak ważnym elementem domowych posiłków są suplementy mineralno-witaminowe. Takie dodatki muszą znaleźć się w diecie każdego psa chociażby ze względu na niską zawartość wapnia w wymienionych wcześniej elementach diety. Z drugiej strony nie można przesadzać z ich ilością. Wysokie dawki niektórych witamin i składników mineralnych mogą być toksyczne dla psa! Jeśli nie wiemy, jaki suplement będzie najlepszy dla naszego pupila, powinniśmy skonsultować się z doświadczonym psim dietetykiem.

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Warzywa i owoce w diecie psa”!

Jak zbilansować posiłki dla psa?

Decydując się na samodzielne przygotowywanie jedzenia dla psa musimy pamiętać, że proporcje między elementami diety domowej dla psa muszą być starannie dobrane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb żywieniowych danego psa zależnych między innymi od:

  • wieku psa – na przykład dieta szczeniaka powinna być znacznie bardziej kaloryczna niż domowa karma dla psa seniora,
  • wielkości czworonoga – psy ras miniaturowych mogą potrzebować bardziej “skoncentrowanych” w składniki odżywcze posiłków ze względu na malutki żołądek,
  • poziomu aktywności zwierzaka – psiaki mniej aktywne nie będą potrzebować tak dużo tłuszczu, jak psy sportowe,
  • stanu zdrowia psa – niektóre chore psy wymagać będą na przykład diety niskotłuszczowej albo diety całkowicie wolnej od węglowodanów,
  • masy ciała psa i jego kondycji fizycznej – inaczej muszą być karmione psy otyłe, a inaczej psy z niedowagą.

Z tego względu określenie uniwersalnej ilości mięsa, warzyw czy węglowodanów, nie jest możliwe. Tym bardziej, że źródła białka lub innych makroskładników znacząco różnią się między sobą wartością odżywczą, np. mięso różni się zawartością tłuszczu w zależności od rodzaju i wyrębu. Korzystanie z gotowych jadłospisów znalezionych w Internecie, również nie zawsze będzie dobrym pomysłem! Takie rozpiski są zazwyczaj przeznaczone są dla zdrowego, dorosłego psa. Stosowanie ich w przypadku psów rosnących lub chorych zwierzaków będzie po prostu niebezpieczne. Ponadto nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować kompetencje autora przepisu.

Jeśli mamy psa cierpiącego na chorobę wymagającą podawania specjalistycznej diety, musimy najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii. Oceni on, czy ten sposób żywienia będzie bezpieczny dla danego zwierzaka i czy pies może jeść domowe posiłki.

Podobne wpisy