karma dla psa przechowywanie

Jak przechowywać karmę dla psa? Poznaj 9 zasad

Czy sucha karma może się zepsuć? Jak długo może być otwarta sucha karma? Jak przechowywać mokrą karmę? Rzadko zadajemy sobie pytanie jak przechowywać karmę dla psa. Podobnie jest z naszym ludzkim jedzeniem. Ten temat tylko z pozoru wydaje się mało ważny. Sprawdzamy karmy pod wieloma względami, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jakim stopniu przechowywanie oddziałuje na jakość produktu. Zobacz, czy Ty też popełniasz ten błąd i źle przechowujesz karmę swojego psa.

Spis treści:

  1. Dlaczego właściwe przechowywanie karmy jest takie ważne?
  2. Jak przechowywać karmę dla psa? 9 zasad
  3. Czy warto mrozić psią karmę?
  4. Podsumowanie

Dlaczego właściwe przechowywanie karmy jest takie ważne?

Na jakość karmy mają wpływ nie tylko użyte surowce i proces produkcji, ale także wiele czynników środowiskowych, takich jak wysoka wilgotność, dostęp tlenu, światła słonecznego, temperatura i czas przechowywania czy materiał, z którego wykonane jest opakowanie.

Nawet w najlepszym opakowaniu, wartość odżywcza zmienia się z czasem.  Poprzez zachowanie odpowiednich warunków przechowywania, możemy spowolnić negatywne procesy utleniania tłuszczów oraz witamin i zwiększyć tym samym bezpieczeństwo karm. Jak przechowywać karmę dla psa, by jak najdłużej zachowała świeżość i wartości odżywcze?

Oto 9 zasad prawidłowego przechowywania karm:

jak przechowywać karmę dla psa

1. Przechowuj karmę w oryginalnym opakowaniu

Większość opakowań jest zaprojektowana w taki sposób, by utrzymały świeżość produktu możliwie najdłużej. Dzięki nim zachowane zostają odpowiednie właściwości produktu. Dlatego – choć może wydawać się to dziwne – najlepszym miejscem do przechowywania suchych karm jest właśnie oryginalny worek

Po każdorazowym wyjęciu odmierzonej porcji karmy, usuń pozostałości powietrza z worka, następnie zawiń jego górną część i przypnij klipsem albo użyj zapięcia strunowego (zip), jeśli opakowanie jest w nie zaopatrzone.

2. Umieść worek karmy w pojemniku

Karmę w oryginalnym opakowaniu warto umieścić dodatkowo w szczelnym pojemniku (ze stali nierdzewnej lub szklanym). Często wybierane pojemniki plastikowe nie są aż tak efektywne, ponieważ tlen przedostaje się przez ich warstwę polietylenową. 

Stosuj dobrze dopasowaną przykrywkę, która pomoże utrzymać świeżość produktu i uniemożliwi zwierzęciu samodzielne dostanie się do pojemnika.

Dzięki podwójnemu zabezpieczeniu karma pozostanie świeża na dłużej.

3. Myj pojemnik na karmę

Jeśli jednak musisz przesypywać karmę bezpośrednio do pojemnika, w pierwszej kolejności upewnij się, że jest on czysty i suchy

Każdorazowo usuń pozostałości starej karmy i okruchów, dokładnie umyj z tłuszczu i wysusz pojemnik przed wsypaniem do niego zawartości kolejnego opakowania. 

mycie miski dla psa

4. Nigdy nie wyrzucaj oryginalnego worka

Dane zawarte na etykiecie produktu (marka, rodzaj, data trwałości i numer serii) mogą okazać się niezbędne do identyfikacji wyrobu, choćby w przypadku konieczności zweryfikowania partii wycofywanej z rynku. 

Nie musisz zachowywać całego opakowania – wystarczy, że wytniesz fragment etykiety z ważnymi informacjami. Pamiętaj, że kupowanie karm na wagę uniemożliwia identyfikację produktu.

5. Nie mieszaj nowej karmy ze starą w jednym opakowaniu

Nawet jeśli zostało Ci jeszcze trochę starej karmy na dnie worka, nie dosypuj jej do nowej karmy.

Stara karma może być już siedliskiem bakterii i pleśni oraz źródłem zjełczałego tłuszczu. Jeśli dodasz ją do nowego opakowania, świeża karma może zostać zanieczyszczona.

Nie należy mylić tego ze stopniową zmianą karmy. Więcej o wprowadzaniu zmian w diecie psa napiszę wkrótce w nowym artykule.

6. Przechowuj karmę w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu

Sucha karma powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej i chroniona od wysokiej wilgotności. Unikaj przechowywania worków w garażu czy w łazience, czyli w miejscach, gdzie są duże wahania temperatury i wilgotności. 

Dodatkowo chroń karmę przed światłem słonecznym – jeśli przechowujesz karmę na parapecie albo na balkonie, natychmiast znajdź ciemne, chłodne i suche miejsce. Najlepsza jest do tego spiżarnia albo szafka kuchenna.

jak przechowywać karmę dla psa
Przykład nieprawidłowego przechowywania karmy – dostęp światła, tlenu i wilgotności.

7. Zużyj karmę maksymalnie w ciągu 1,5 miesiąca od otwarcia

Tradycyjne suche karmy mają zwykle okres trwałości 18 miesięcy, a produkty zabezpieczone naturalnymi przeciwutleniaczami – 12 miesięcy.

Przyjmuje się, że po otwarciu worka należy zużyć karmę w ciągu 30, maksymalnie 45 dni – dotyczy to wszystkich marek suchych karm. 

Rozważ kupno mniejszego opakowania, jeśli masz kota lub psa małej rasy – jest pewne, że nie zużyjesz 8 kilogramowego worka karmy w ciągu 6 tygodni. Zazwyczaj jest to mniej ekonomiczne rozwiązanie, ale za to bezpieczniejsze dla czworonoga.

Mokre karmy (z puszki albo domowe) psują się znacznie szybciej. Jeśli zostaną poza lodówką przez kilka godzin – lepiej je wyrzucić. Po otwarciu przechowuj je w lodówce do 2-3 dni. Pozostałość po otwarciu karmy w puszce (niezużytą część) lepiej przełożyć do szklanego pojemnika, ponieważ może „przesiąknąć” metalicznym zapachem.

8. Sprawdź worki i puszki przed zakupem

Upewnij się, że opakowanie suchej karmy jest całe i nie ma rozdarć. Nie kupuj puszek, które mają widoczne wybrzuszenia lub wgniecenia. Jeśli kupujesz przez Internet – nie podawaj zwierzęciu karmy z uszkodzonego opakowania. Szczególnie jeśli zauważasz zmianę barwy lub zapachu karmy.

9. Nie zostawiaj karmy w misce na wiele godzin

Jeśli Twój pies nie zjada karmy od razu, zabierz miskę po 20 minutach. Jest to dobry nawyk, nie tylko dlatego, że karma się psuje, ale również ze względów behawioralnych.

jak długo może być otwarta sucha karma dla psa

Czy warto mrozić karmę dla psa, by móc ją dłużej przechowywać?

Karm mokrych ani suchych nie mrozi się, ponieważ tracone są wtedy wartości odżywcze –  ważne kwasy tłuszczowe i witaminy. Karma przechowywana w zamrażalniku traci także swą teksturę i smak.

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Jak krok po kroku przestawić psa na inną karmę”!

Jak przechowywać karmę dla psa? Podsumowanie

  • Karma dla psa może zepsuć się pod wpływem wilgotności, dostępu tlenu czy działania promieni słonecznych. Odpowiednie przechowywanie pozwoli dłużej zachować świeżość karmy i zapobiegnie szybkiemu utlenianiu się tłuszczo oraz witamin.
  • Najlepszym sposobem przechowywania suchej karmy dla psów jest pozostawienie jej w oryginalnym opakowaniu i umieszczeniu worka w szczelnie zamykanym pojemniku ustawionym w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.
  • Mokrą karmę dla psa należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni. Warto przełożyć ją do szklanego pojemnika, by nie nabrała nieprzyjemnego zapachu puszki.
  • Mrożenie karmy dla psa nie jest dobrym pomysłem. Nie zapobiegnie to utracie wartości odżywczych, natomiast może zmienić smak i teksturę karmy.
  • Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego psa lub kota jest w Twoich rękach. Karm odpowiedzialnie swoich pupili. Dla własnego zdrowia zawsze myj ręce po podaniu psu czy kotu jego karmy lub smakołyku.

Więcej o tych i innych błędach żywieniowych mówiłam na webinarze charytatywnym z okazji zbiórki dla psów z Fundacji Azylu pod Psim Aniołem organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Żywienia Klinicznego WUM.


O karmach dla psów możesz dowiedzieć się wiele także na kursie PRO „Karmy komercyjne”. Mnóstwo wiedzy i ciekawostek o żywieniu zwierząt możesz znaleźć także w kursach PRO: „Podstawy żywienia psów” oraz „Podstawy żywienia kotów”.

  • Na który miejscu pod względem najbrudniejszych miejsc w domu uplasowała się psia miska z wodą?
  • Jak prawidłowo dawkować karmę dla psa lub kota?
  • Czy pies/kot może jeść ciągle tę samą karmę?

Bibliografia

Morelli, G., Stefanutti, D., & Ricci, R. (2021). A Survey among Dog and Cat Owners on Pet Food Storage and Preservation in the Households. Animals11(2), 273.

Langiano, E., Ferrara, M., Lanni, L., Viscardi, V., Abbatecola, A. M., & De Vito, E. (2012). Food safety at home: knowledge and practices of consumers. Journal of public Health20(1), 47-57.

Podobne wpisy