9 zasad prawidłowego przechowywania karm

Czy sucha karma może się zepsuć? Jak długo i gdzie przechowywać karmę?

Rzadko zadajemy sobie pytanie jak przechowywać karmę dla psa. Ten temat tylko z pozoru wydaje się mało ważny. Sprawdzamy karmy pod wieloma względami, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, w jakim stopniu nieprawidłowe przechowywanie oddziałuje na jakość produktu.
Na jakość karmy mają wpływ nie tylko użyte surowce i proces produkcji, ale także wiele czynników środowiskowych, takich jak wysoka wilgotność, dostęp tlenu, światła słonecznego, temperatura i czas przechowywania czy materiał, z którego wykonane jest opakowanie.
Nawet w najlepszym opakowaniu, wartość odżywcza zmienia się z czasem.  Poprzez zachowanie odpowiednich warunków przechowywania, możemy spowolnić negatywne procesy utleniania tłuszczów oraz witamin i zwiększyć tym samym bezpieczeństwo karm.

Oto 9 zasad prawidłowego przechowywania karm:

1. Zostaw karmę w oryginalnym opakowaniu

Większość opakowań jest zaprojektowana w taki sposób, by utrzymały świeżość produktu możliwie najdłużej. Dzięki nim zachowane zostają odpowiednie właściwości produktu. Dlatego, choć może wydawać się to dziwne, najlepszym miejscem do przechowywania suchych karm jest właśnie oryginalny worek.

Po każdorazowym wyjęciu odmierzonej porcji karmy, usuń pozostałości powietrza z worka, następnie zawiń jego górną część i przypnij klipsem albo użyj zapięcia strunowego (zip), jeśli opakowanie jest w nie zaopatrzone.

2. Umieść worek karmy w pojemniku

Karmę w oryginalnym opakowaniu warto umieścić dodatkowo w szczelnym pojemniku (ze stali nierdzewnej lub szklanym). Często wybierane pojemniki plastikowe nie są aż tak efektywne, ponieważ tlen przedostaje się przez ich warstwę polietylenową.

Dzięki podwójnemu zabezpieczeniu, karma pozostanie świeża na dłużej.

3. Myj pojemnik na karmę

Jeśli jednak musisz przesypywać karmę bezpośrednio do pojemnika, w pierwszej kolejności upewnij się, że jest on czysty i suchy.

Każdorazowo usuń pozostałości starej karmy i okruchów, dokładnie umyj z tłuszczu i wysusz pojemnik przed wsypaniem do niego zawartości kolejnego opakowania.

Stosuj dobrze dopasowaną przykrywkę, która pomoże utrzymać świeżość produktu i uniemożliwi zwierzęciu samodzielne dostanie się do pojemnika.

4. Nigdy nie wyrzucaj oryginalnego worka

Dane zawarte na etykiecie produktu (marka, rodzaj, data trwałości i numer serii) mogą okazać się niezbędne do identyfikacji wyrobu, choćby w przypadku konieczności zweryfikowania partii wycofywanej z rynku.

Nie musisz zachowywać całego opakowania – wystarczy, że wytniesz fragment etykiety z ważnymi informacjami. Pamiętaj, że kupowanie karm na wagę uniemożliwia identyfikację produktu.

5. Nie mieszaj nowej karmy ze starą

Nawet jeśli zostało Ci jeszcze trochę starej karmy na dnie worka, nie dosypuj jej do nowej karmy.

Stara karma może być już siedliskiem bakterii i pleśni oraz źródłem zjełczałego tłuszczu, jeśli dodasz ją do nowego opakowania, świeża karma może zostać zanieczyszczona.

Nie należy mylić tego ze stopniową zmianą karmy. Więcej o wprowadzaniu zmian w diecie napiszę w innym artykule.

6. Przechowuj karmę w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu

Sucha karma powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej i chroniona od wysokiej wilgotności. Unikaj przechowywania worków w garażu czy w łazience, czyli w miejscach gdzie są duże wahania temperatury i wilgotności.

Dodatkowo chroń karmę przed światłem słonecznym – jeśli przechowujesz karmę na parapecie albo na balkonie – natychmiast znajdź ciemne, chłodne i suche miejsce.

Najlepsza jest do tego spiżarnia albo szafka kuchenna.

Nieprawidłowe przechowywanie karm
Przykład nieprawidłowego przechowywania karmy – dostęp światła, tlenu i wilgotności

7. Zużyj karmę maksymalnie w ciągu 1,5 miesiąca od otwarcia

Tradycyjne suche karmy mają zwykle okres trwałości 18 miesięcy, a produkty zabezpieczone naturalnymi przeciwutleniaczami – 12 miesięcy.

Przyjmuje się, że po otwarciu worka należy zużyć karmę w ciągu 45 dni – dotyczy to wszystkich marek suchych karm.

Rozważ kupno mniejszego opakowania jeśli masz kota lub psa małej rasy – jest pewne, że nie zużyjesz 8 kilogramowego worka karmy w ciągu 6 tygodni. Zazwyczaj jest to mniej ekonomiczne rozwiązanie, ale za to bezpieczniejsze dla czworonoga.

8. Sprawdź worki i puszki przed zakupem

Upewnij się, że opakowanie suchej karmy jest całe, nie ma rozdarć. Nie kupuj puszek które mają widoczne wybrzuszenia lub wgniecenia. Jeśli kupujesz przez Internet – nie podawaj zwierzęciu karmy z uszkodzonego opakowania. Szczególnie jeśli zauważasz zmianę barwy lub zapachu karmy.

9. Nie zostawiaj karmy w misce na wiele godzin

Jeśli Twój pies nie zjada karmy od razu, zabierz miskę po 20-30 minutach. Jest to dobry nawyk, nie tylko dlatego, że karma się psuje, ale również ze względów behawioralnych.

Więcej o tych i innych błędach żywieniowych będę mówiła na szkoleniu – “Podstawy żywienia psów i kotów – niezbędnik opiekuna” w Warszawie 18 maja (wydarzenie na FB).

Planowane są także inne seminaria i warsztaty – możesz się z nimi zapoznać w zakładce SZKOLENIA

Pamiętaj, bezpieczeństwo Twojego psa lub kota jest w Twoich rękach.
Karm odpowiedzialnie swoich pupili.
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się ze znajomymi.
Zapisz się do newslettera, żeby otrzymywać informacje o nowych artykułach.