jak często karmić psa

Jak często karmić psa? Ile razy dziennie powinien jeść pies?

Jak często karmić psa? W Internecie i w powszechnym obiegu spotykamy się z wieloma opiniami na temat tego, ile razy dziennie powinien jeść pies. Raz dziennie, dwa, a może dawać stały dostęp do jedzenia? Z tego artykułu dowiesz się, jakie stanowisko ma świat nauki na temat częstotliwości karmienia psa. Omówimy również najnowsze doniesienia i wyjaśnimy, dlaczego należy spojrzeć na nie sceptycznie. To co, zaczynamy? 🙂

Spis treści:

  1. Ile razy dziennie powinien jeść pies dorosły?
  2. Ile razy dziennie karmić szczeniaka?
  3. Jak często karmić psa? Tabela
  4. Jak dużo powinien jeść pies?
  5. Karmienie psa jeden raz dziennie. Czy to mit?
  6. Badanie dotyczące częstotliwości karmienia psów
  7. Karmienie psa ad libitum, czyli do woli
  8. Podsumowanie
  9. Bibliografia

Ile razy dziennie powinien jeść pies dorosły?

To, jak często karmić psa, zależy przede wszystkim jego od jego wieku i wielkości. Nie istnieje jednak jeden idealny harmonogram, który będzie odpowiadał każdemu psu. Częstotliwość podawania posiłków jest kwestią dosyć elastyczną i dużo zależy także od logistycznych możliwości ludzkich domowników. 🙂

Uznaje się, że dorosłe zdrowe psy ras małych i miniaturowych, ze względu na niewielkie rozmiary ich żołądków i przyspieszony metabolizm, powinny być karmione częściej i mniejszymi porcjami, niż rasy średnie i duże – najlepiej trzy razy dziennie. W przypadku większego czworonoga dzienną porcję karmy wystarczy podzielić na dwa posiłki.

Wiele też zależeć będzie od tego, jaki jest stan zdrowia psa. W przypadku niektórych przypadłości (np. otyłość czy problemy żołądkowo-jelitowe) lekarz weterynarii może zalecić indywidualny harmonogram karmienia. Zawsze skonsultuj się ze specjalistą, aby mieć pewność, że aktualne żywienie psa odpowiada jego zdrowotnym potrzebom.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Szczenięta powinny dostawać posiłki częściej, niż psy dorosłe. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze u szczeniaka jest znacznie większe niż dorosłego psa, a żołądek mniejszy. Szczegółowe informacje o tym, ile razy dziennie karmić szczeniaka w zależności od jego wieku i wielkości, znajdziesz w tabeli poniżej.

Jak często karmić psa? Tabela

Zalecana częstotliwość karmienia
Psy dorosłe rasy małej i miniaturowej3 posiłki dziennie
Psy dorosłe średnie i duże2 posiłki dziennie
Szczenięta do 3 miesiąca życia5 posiłków dziennie
Szczenięta 3-7 miesięcy3 posiłki dziennie
Szczenięta powyżej 7 miesiąca życia2 posiłki dziennie
Psy choreWedług zaleceń lekarza weterynarii

Jak dużo powinien jeść pies?

Zanim stworzysz harmonogram karmienia i ustalisz, jak często karmić psa, warto zacząć od uświadomienia sobie tego, jakiej ilości pożywienia potrzebuje twój pies. Jakie jest jego zapotrzebowanie kaloryczne i jaki rodzaj pożywienia wybierasz jako opiekun: karmę mokrą, suchą, żywienie mieszane czy może dietę domową? To wszystko ma znaczenie. Zapoznaj się z sugestiami dotyczącymi dawkowania podawanymi na etykiecie karmy Twojego psa. Dzięki temu lepiej zorientujesz się, ile Twój pies powinien jeść każdego dnia. Możesz też samodzielnie policzyć zapotrzebowanie Twojego psa na energię, dzięki czemu można dopasować dawkę karmy bardziej precyzyjnie i kontrolować podaż energii przy mieszanym systemie żywienia. Uczę tego na kursie PRO. Kiedy już znasz dzienną dawkę, możesz ją podzielić na dwa lub więcej posiłków. Dzienną dawkę zazwyczaj dzielimy na równe posiłki.

Podczas ustalania, jak często karmić psa, zwracaj również uwagę na jego preferencje. Zwierzak może preferować trzy mniejsze posiłki niż dwa większe lub odwrotnie.

Karmienie psa raz dziennie – czy to mit?

W powszechnej opinii można się spotkać z przekonaniem, że wystarczy karmić psa tylko raz dziennie, podając mu całą dzienną porcję karmy. Taki schemat żywienia może być wygodą dla człowieka, ale niekoniecznie korzyścią dla czworonoga. Podanie zwierzakowi całej dziennej porcji w jednym posiłku może wywołać zaburzenia trawienia (wzdęcia, biegunkę, wymioty).

Co więcej, na wiele zalet karmienia psów przynajmniej dwa razy dziennie wskazuje coraz więcej badań naukowych. Naukowcy z Instytutu Puriny (Zanghi, 2013) dowiedli, że starsze psy karmione dwukrotnie w ciągu dnia były znacznie aktywniejsze od tych, które swój posiłek otrzymywały tylko raz dziennie. Ta różnica to aż godzina aktywności więcej! Ponadto okazywało się, że zwierzaki karmione częściej swój dzień rozpoczynały nawet 20-30 minut wcześniej. 

Zauważono również, że bez względu na wiek, psy karmione dwa razy zapadają na dłuższe, ale za to rzadsze drzemki. Co to oznacza? Częstsze jedzenie usprawnia ich codzienne funkcjonowanie – takie psy śpią lepiej oraz są bardziej aktywne.

jak często karmić psa?

Jak często karmić psa? Co mówi o tym najnowsze badanie?

Pod koniec kwietnia 2022 opublikowano wyniki badań, przeprowadzonych przez the Dog Aging Project. Amerykańscy naukowcy zebrali pokaźną ilość danych na temat żywienia aż 10 tysięcy psów. Po przeanalizowaniu tych informacji wysnuli wniosek, że jeden posiłek dziennie może być dla psów najzdrowszy. 

Czy to badanie jest rzetelne? Cóż, sytuacja jest całkiem podobna do tej, którą znamy z analizy badania dotyczącego zdrowia psów na diecie roślinnej, mięsnej oraz konwencjonalnej (przeanalizowałam to badanie dokładniej w tym wpisie). Po pierwsze, znów źródło danych to opinie z ankiet przeprowadzonych na psich opiekunach, więc są to dane tylko obserwacyjne, a więc subiektywne. Po drugie, brakuje samych danych. Zapytano o częstotliwość karmienia psów, ich wiek, zdrowie i aktywność, ale nie wzięto pod uwagę masy ciała ani podaży kalorii. Czy badane psy otrzymywały mniej energii w diecie, czy mniejsza była wyłącznie częstotliwość posiłków? Wiemy, że optymalna podaż kalorii, a co za tym idzie – prawidłowa masa ciała mają olbrzymi wpływ na zdrowie zwierzęcia. 

Ponadto jak wynika z ankiety, psy ze stałym dostępem do miski wcale nie oznaczały najwyższym wskaźnikiem “zachorowalności”. Co więcej, badacze mówią, że różnice pomiędzy nimi a psami karmionymi raz dziennie był statystycznie nieistotne.

Karmienie psa ad libitum, czyli do woli

Popularnym wyborem – szczególnie wśród opiekunów kotów – jest tak zwane karmienie ad libitum, czyli zapewnienie nieograniczonego dostępu do karmy. Czy karmienie do woli sprawdza się w przypadku psów? 

W niektórych stanach fizjologicznych, np. w ciąży albo w okresie laktacji, zwierzęta mogą potrzebować swobodnego karmienia w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na energię. Jednak generalnie taki styl żywienia nie jest zalecany w przypadku psów, chyba że masz pewność tego, że twój zwierzak ma idealną kondycję ciała i może ją utrzymać nawet przy swobodnym dostępie do karmy. Karmienie ad libitum może bowiem łatwo prowadzić do nadmiaru energii i otyłości, co wiąże się z kolejnymi problemami zdrowotnymi, które z tego wynikają. Żywienie ze stałym dostępem do pokarmu częściej sprawdza się u kotów, jednak mimo, że ten sposób karmienia jest wygodny dla opiekunów to ma sporo wad. Sprawdź mój artykuł o częstotliwości karmienia kotów.

Interesują Cię behawioralne aspekty żywienia psów? Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmowy webinar! W roli ekspertów – Zosia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków.

Jak często karmić psa? Podsumowanie

Jak często w takim razie karmić psa? To sprawa indywidualna, zależna od wieku psa i jego wielkości, a także od Twojego trybu życia, jako opiekuna. Zdecydowanie polecam Ci stosowanie więcej niż jednego posiłku dziennie. Najważniejsze jest to, aby zapewnić psu wszystkie niezbędne mu składniki pokarmowe, dbając także o prawidłową masę ciała i odpowiadając na jego indywidualne potrzeby związane ze stanem zdrowia oraz aktywnością. 

Jeśli chcesz nauczyć się więcej o karmieniu psów profesjonalnie, koniecznie sprawdź kurs PRO “Podstawy żywienia psów” i dołącz do ponad 200 kursantów.

Z kursu dowiesz się przykładowo:

Czy można mieszać karmę mokrą z suchą?
Jak długo pies może jeść tę samą karmę?​
Czy karmy wysokomięsne to najlepsze rozwiązanie?
Po zabiegu kastracji trzeba zmieniać karmę?
Czy można dać psu resztki z talerza?
Ile podawać przysmaków, żeby nie przesadzić?

Bibliografia

Brambillasca, S., Purtscher, F., Britos, A., Repetto, J. L., & Cajarville, C. (2010). Digestibility, fecal characteristics, and plasma glucose and urea in dogs fed a commercial dog food

Bray, E. E., Zheng, Z., Tolbert, M. K., McCoy, B. M., Kaeberlein, M., & Kerr, K. F. (2022). Once-daily feeding is associated with better better health in companion dogs: results from the Dog Aging Project. GeroScience, 1-12

Zanghi, B. M., Kerr, W., Gierer, J., de Rivera, C., Araujo, J. A., & Milgram, N. W. (2013). “Characterizing behavioral sleep using actigraphy in adult dogs of various ages fed once or twice daily.” Journal of Veterinary Behavior, 8, 195-203

Podobne wpisy