fbpx

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Spotkałaś się ze sprzecznymi poradami dotyczącymi karmienia kota? – raz dziennie, dwa razy dziennie, zostaw pełną miskę. Bez wątpienia, sposób karmienia kota wpływa na jego zdrowie i dobrostan. Nie bez znaczenia jest też częstotliwość i objętość podawanych posiłków. Zatem – jak często karmić kota?

Koty kochają rutynę

Karmienie kota regularnie, o stałych porach zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki stworzeniu harmonogramu karmienia i trzymaniu się go, zapewniamy mruczkom przewidywalność dnia. Być może, nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne są dla Twojego kota jego przyzwyczajenia i rytm dnia. Stały czas posiłków, pomoże Twojemu kotu poradzić sobie ze stresem, gdy zachodzą się zmiany w domu (np. pojawia się nowy opiekun, gdy wyjeżdżasz na wakacje).

Nawyki z natury

Częstotliwość posiłków kotów wolno żyjących to od 12 do 20 w ciągu doby. Koty polują również w nocy. Oczywiście ilość posiłków będzie zależała od dostępności pokarmu i sukcesu w polowaniu. W domowych warunkach trudno jest odzwierciedlić ten schemat żywienia i co 2 godziny serwować kotu posiłek. Jak zatem pogodzić potrzeby mruczka z naszymi możliwościami logistycznymi?

Jeśli stosujesz żywienie mieszane, pamiętaj, aby zmniejszyć odpowiednio dzienną porcję karmy suchej. (Pewnie od razu pomyślałaś, że polecam karmy suche. Tak nie jest. Po prostu jestem realistką i wiem jak wygląda żywienie kotów w przeciętnym, polskim domu. O wyższości karm mokrych nad suchymi napiszę w innym artykule. W tym artykule zachęcam do chociaż częściowej zmiany nawyków na lepsze. Pamiętaj, że dietę dobieramy zawsze indywidualnie do danego osobnika i zależy ona od wielu czynników. Koniec dygresji 😉 )

Jedna saszetka lub mała puszka dziennie w połączeniu z połową filiżanki suchej karmy to zestaw, który łatwo można rozdzielić na 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Obecnie dostępne są różne rozwiązania ułatwiające podawanie kotom częstych posiłków. Możesz skorzystać z dozownika sterowanego zegarem lub zostawić zabawkę interaktywną (np. kulę z karmą w środku). Jest to świetny sposób na to, aby dostarczyć kotu posiłek podczas naszej nieobecności.

5 posiłków dziennie – czy to możliwe?

Dzienna dawka suchego pokarmu dla przeciętnego kota to około 3/4 pojemności klasycznej filiżanki (120 ml), którą należy podzielić na 4-5 małych porcji. Tenże przeciętny kot zjada dziennie około 320-400 g mokrego pokarmu, co jest odpowiednikiem jednej dużej puszki lub 3-4 małych saszetek.

Przykład na podanie 5 posiłków w systemie mieszanym

Jeśli stosujemy żywienie mieszane (np. 1 saszetka mokrej karmy + pół filiżanki suchej), podanie 5 posiłków w ciągu dnia może wyglądać następująco:

  1. rano, po przebudzeniu – pół saszetki mokrej karmy,
  2. przed wyjściem z domu – 1/3 dawki suchej karmy,  
  3. druga 1/3 porcji suchej karmy – w karmidle interaktywnym,
  4. po powrocie do domu – reszta (pół saszetki) mokrej karmy,
  5. wieczorem – reszta (1/3 porcji) suchej karmy.

Właściwie nie trzeba nawet kupować specjalnych zabawek. Można wykazać się kreatywnością i podawać karmę w atrakcyjny sposób, wykorzystując produkty, które mamy już w domu. Na przykład ukrywamy karmę w kartonowych pudełkach lub w szafie. Poszukiwanie pożywienia i interaktywne sposoby podawania jedzenia zwiększają aktywność kota i dają mu zajęcie na dłuższy czas.

Jeżeli karmisz wyłącznie karmą mokrą, również rozdziel dzienną dawkę na 4-5 posiłków (absolutne minimum to 3 posiłki dziennie). Pokarm mokry nie może długo stać w misce, więc weź pod uwagę, jakiej wielkości posiłek jest w stanie zjeść Twój kot jednorazowo. W przypadku karmy mokrej, która jest mniej skoncentrowana w energię, istnieje ryzyko, że kot nie zje swojej dziennej dawki, co może doprowadzić do niedoborów energii i składników pokarmowych.

Przykładowo, kotu ważącemu 4 kg może być ciężko zjeść 3,5 saszetki karmy po 100 g.

Zawsze upewnij się czy Twój kot zjada odpowiednią ilość karmy, w przypadku podawania wyłącznie mokrego pokarmu.

W swoim kursie online „Podstawy żywienia kotów – niezbędnik opiekuna” uczę krok po kroku jak obliczyć dawkowanie karmy dla Twojego mruczka w systemie mieszanym (mokra + sucha). >> Zapisz się na listę zainteresowanych.

Uważa się, że nawet połowa chorób układu moczowego u kotów ma podłoże behawioralne, często wiążące się z zajadaniem nudy. Kot ruchliwy, „zdobywający” pokarm w małych porcjach  ma poczucie spełnienia i satysfakcji – podobnie jak kot wolno żyjący, który musiał upolować kilkanaście myszy.

Uwaga! Warunkiem, aby kot zainteresował się posiłkiem z interaktywnego karmidła, jest pusta miska.

Mój kot woli podjadać. Co mam zrobić?

Niektóre koty zjadają rzeczywiście tyle, ile potrzebują, czyli samodzielnie potrafią regulować ilość spożytego pokarmu. Mimo to, nadal dobrym pomysłem jest podawanie posiłków o określonych porach dnia. W przypadku mruczków, które preferują podjadać, odmierz rano dzienną dawkę jedzenia i podawaj miskę/karmidło interaktywne kilka razy w ciągu dnia. Wybierz regularne pory, aby stworzyć rutynę. Ważne, aby odmierzoną porcję karmy odmierzać za pomocą wagi kuchennej.

Ad libitum, czyli do woli

Wielu opiekunów zapewnia swoim kotom stały dostęp do miski z pożywieniem. Nieograniczony, swobodny dostęp do pokarmu rzadko się sprawdza, szczególnie u kastrowanych zwierząt, z uwagi na wzmożony apetyt.

Ze względów behawioralnych opisanych powyżej oraz ryzyka otyłości, nie zaleca się modelu żywienia ad libitum u kotów.
Ponadto, przy tym modelu żywienia koty „rozleniwiają się”. Zdobywanie pokarmu poprzez użycie zabawek interaktywnych aktywizuje koty znacznie bardziej niż stały dostęp do pokarmu.

W dodatku, gdy nie ma nas długo w domu (a większość z nas wychodzi do pracy lub szkoły na 8 godzin lub więcej), nie wiemy ile tak naprawdę kot zjadł w ciągu dnia. Może nam się wydawać, że potrafi sobie sam dawkować jedzenie, a w rzeczywistości zjada większość swojej dawki dziennej zaraz po naszym wyjściu.

Pamiętajmy! Podając pokarm wyłącznie w misce, ignorujemy potrzeby behawioralne naszego kota, który z natury jest myśliwym. To z czasem może odbić się na jego zdrowiu, ponieważ głęboki stres, który kot przeżywa na co dzień, jest rzadko zauważany.

Teraz już widzimy, że koty zazwyczaj potrzebują podjadać często a mało. A dzięki zabawkom interaktywnym możemy nie tylko rozdzielić pokarm na posiłki, ale także zapewnić realizację potrzeb behawioralnych naszego mruczącego łowcy.

Już niedługo rusza nabór na KURS ONLINE
„Podstawy żywienia kotów”

Szczegóły kursu <TUTAJ

Zapisz się na listę zainteresowanych. 

Przewiń do góry