jak często karmić kota

Jak często karmić kota? Sprawdź, ile posiłków podawać kotu!

Spotykasz się ze sprzecznymi poradami dotyczącymi karmienia kota? Ile razy dziennie powinien jeść kot – raz dziennie, dwa razy dziennie czy może zostawić pełną miskę? Bez wątpienia sposób karmienia kota wpływa na samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie. Istotna będzie również częstotliwość i objętość serwowanych posiłków. Zatem pytanie brzmi: jak często karmić kota? Odpowiedź poznasz w tym artykule.

Spis treści:

  1. Jak często jedzą koty w naturze?
  2. Ile powinien jeść kot?
  3. Jak często karmić kota dorosłego?
  4. 5 posiłków dziennie – jak to zrobić?
  5. Interaktywne karmienie i zabawki na jedzenie
  6. Karmienie kota – ważna jest rutyna
  7. Ad libitum, czyli stały dostęp do karmy
  8. Podsumowanie

Jak często jedzą koty w naturze?

Koty wolno żyjące jedzą od 12 do 20 posiłków w ciągu doby. Ilość posiłków zależy od tego, czy pokarm jest dostępny i czy uda się odnieść sukces na polowaniu. Takie dzikie koty swoją zwierzynę łowią także w nocy. Niestety, nasze domowe warunki kompletnie nie sprzyjają temu naturalnemu schematowi żywienia. Trudno jest naśladować naturę i serwować kotu posiłek co dwie godziny. Jak zatem pogodzić potrzeby mruczka z naszymi możliwościami logistycznymi?

Ile powinien jeść kot?

Przeciętny dorosły kot powinien dostawać dziennie porcję suchego pokarmu o objętości około 3/4 klasycznej filiżanki (120 ml) lub około 320-400 g pokarmu mokrego (odpowiednik pojedynczej dużej puszki albo 3-4 saszetek). Dzienną porcję pokarmu należy podzielić na kilka posiłków podawanych kotu w ciągu dnia.

W przypadku stosowania żywienia mieszanego nie zapomnij o tym, że trzeba zmniejszyć odpowiednio porcję karmy suchej podawanej kotu w ciągu dnia. (Pewnie od razu pomyślałaś, że polecam karmy suche. Tak nie jest. Po prostu jestem realistką i wiem, jak wygląda żywienie kotów w przeciętnym polskim domu. O wyższości karm mokrych nad suchymi napiszę w innym artykule. W tym wpisie zachęcam do chociaż częściowej zmiany nawyków na lepsze. Pamiętaj, że dietę dobieramy zawsze indywidualnie do danego osobnika i zależy ona od wielu czynników. Koniec dygresji 😉 )

Jak często karmić kota?

Dorosłe koty powinny w ciągu dnia otrzymywać dziennie 4-5 posiłków (absolutne minimum to 3 posiłki dziennie!). Dzienną dawkę jedzenia dla kota najlepiej będzie podzielić na większą liczbę porcji szczególnie w przypadku karmy mokrej.

Pokarm mokry nie może długo stać w misce. Weź więc pod uwagę, jakiej wielkości posiłek jest w stanie zjeść Twój kot jednorazowo. Mokra karma jest mniej skoncentrowana w energię, więc istnieje ryzyko, że kot nie zje swojej dziennej dawki. Może to doprowadzić do niedoborów energii i składników pokarmowych. Przykładowo kotu ważącemu 4 kg może być ciężko zjeść 3,5 saszetki karmy po 100 g. Zawsze upewnij się, czy Twój kot zjada odpowiednią ilość karmy w przypadku podawania wyłącznie mokrego pokarmu.

Kiedy i jak często karmić kota? Przykładowo decydujesz się na żywienie mieszane, czyli podawanie kotu małej puszki pokarmu mokrego (ewentualnie jednej saszetki) dziennie wraz z połową filiżanki karmy suchej. Taką rację żywnościową możesz łatwo rozdzielić na 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Przykład na podanie 5 posiłków w systemie mieszanym
  1. po przebudzeniu z samego rana – pół saszetki mokrej karmy,
  2. przed opuszczeniem domu – 1/3 dziennej porcji suchej karmy,  
  3. w karmidle interaktywnym zostawiamy suchą karmę (1/3 dziennej porcji)
  4. po naszym powrocie – ponownie pół saszetki mokrej karmy
  5. wieczorem – pozostała sucha karma (1/3 dziennej porcji).

W kursie PRO „Podstawy żywienia kotów” uczę krok po kroku, jak często karmić kota i jak obliczyć dawkowanie karmy w systemie mieszanym (mokra + sucha). >> Zapisz się na kurs.

5 posiłków dziennie – jak karmić kota tak często?

Na rynku znajdziesz wiele rozwiązań, które zostały zaprojektowane tak, aby ułatwiać częste karmienie kota. Istnieją na przykład dozowniki sterowane zegarem albo zabawki interaktywne (chociażby kula z karmą w środku). Taka zabawka to rewelacyjna opcja na to, by zapewnić kotu jedzenie, kiedyś jesteśmy akurat nieobecni w miejscu zamieszkania.

Interaktywne karmienie kota

Pamiętajmy! W przypadku, kiedy pokarm podajemy wyłącznie w misce, ignorujemy potrzeby behawioralne naszego kota, a on z natury jest myśliwym. To z czasem może odbić się na jego zdrowiu, ponieważ głęboki stres, który kot przeżywa na co dzień, jest rzadko zauważany.

Badania wskazują, że przyczyną nawet połowy chorób układu moczowego u kotów jest podłoże behawioralne, które często dotyczy zajadania nudy. Poczucie spełnienia i życiową satysfakcję może zapewnić mruczkowi ruchliwość i “zdobywanie” pokarmu w mniejszych porcjach. Przypominać to będzie nieco bardziej funkcjonowanie kota wolno żyjącego, którego zadaniem jest upolować kilkanaście myszy samemu.

Czy warto kupować zabawki na jedzenie dla kota?

Warto, chociaż tak naprawdę nie ma nawet potrzeby, aby kupować kotu specjalne “karmiące” zabawki. Jeśli wykażesz się kreatywnością, to śmiało podawaj kotu karmę, wykorzystując przedmioty, które znajdziesz już w swoim mieszkaniu. Możesz na przykład ukryć karmę w pudełkach albo w szafie. Koty bardzo potrzebują takiego zwiększania ich aktywności i zajęcia na dłuższy czas, jakim jest poszukiwanie pożywienia dzięki interaktywnym sposobom jego podawania.

Uwaga! Jeśli chcesz, aby twój kot zainteresował się posiłkiem z interaktywnego karmidła, warunkiem jest PUSTA MISKA. W przeciwnym razie mogą być małe szanse powodzenia.

Karmienie kota – ważna jest rutyna

Karmienie kota regularnie o stałych porach zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki trzymaniu się harmonogramu karmienia zapewniamy mruczkom przewidywalność. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne są dla twojego kota jego przyzwyczajenia i rytm dnia. Stały czas posiłków pomoże Twojemu kotu poradzić sobie ze stresem, jeśli przykładowo zachodzą zmiany w domu (np. pojawia się nowy opiekun, kiedy ty wyjeżdżasz na wakacje).

Więcej o żywieniowych zwyczajach kota przeczytasz w tym artykule: ABC żywieniowych zwyczajów kota.

Ad libitum, czyli stały dostęp do karmy

Wielu opiekunów zapewnia swoim kotom stały dostęp do miski z pożywieniem. Nieograniczony i swobodny dostęp do pokarmu rzadko się sprawdza, szczególnie u kastrowanych zwierząt z uwagi na ich wzmożony apetyt.

Ze względów behawioralnych opisanych powyżej oraz ryzyka otyłości nie zaleca się modelu żywienia ad libitum u kotów. Ponadto przy tym sposobie karmienia koty “rozleniwiają się”. Zdobywanie pokarmu poprzez użycie zabawek interaktywnych aktywizuje koty znacznie bardziej niż stały dostęp do pokarmu.

W dodatku, gdy nie ma nas długo w domu (a większość z nas wychodzi do pracy lub szkoły na 8 godzin i więcej), nie wiemy, ile tak na prawdę kot zjadł w ciągu dnia. Może nam się wydawać, że zwierzak potrafi sobie sam dawkować jedzenie, a w rzeczywistości zjada większość swojej dziennej porcji zaraz po naszym wyjściu.

Niektóre koty faktycznie mogą zjadać tyle, ile rzeczywiście potrzebują, czyli samodzielnie potrafią regulować ilość spożytego pokarmu. Mimo to nadal dobrym pomysłem jest podawanie posiłków o określonych porach. W przypadku mruczków, które preferują podjadać, odmierz rano dzienną dawkę jedzenia i podawaj miskę/karmidło interaktywne kilka razy w ciągu dnia. Wybierz regularne pory, aby stworzyć rutynę. Ważne, aby potrzebną porcję karmy odmierzać za pomocą wagi kuchennej.

Chcesz dowiedzieć się jak karmić kota uwzględniając jego potrzeby behawioralne?

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmowego e-booka!

Jak często karmić kota? Podsumowanie

Teraz już widzimy, że koty potrzebują zazwyczaj podjadać niewiele, ale wielokrotnie. Z kolei zabawki interaktywne pomogą nam rozdzielić dzienną rację pokarmową na posiłki, a także zapewnią realizację potrzeb behawioralnych naszego futrzanego łowcy. 🙂

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o diecie kotów, przygotowałam dla Ciebie specjalny kurs, który może każdemu kociemu opiekunowi lepiej zrozumieć potrzeby żywieniowe pupila. W ten sposób możesz zapewnić może długie i szczęśliwe kocie życie w zdrowiu.

Szczegóły kursu znajdziesz TUTAJ

Podobne wpisy