czy psy mogą jeść ser

Czy psy mogą jeść ser?

Wszyscy wiemy, że podawanie psom przekąsek ze stołu nie jest dobrym pomysłem! Niektóre przekąski przeznaczone dla ludzi będą dla zwierzaka szkodliwe, ale inne dostarczą po prostu dodatkowych kalorii, które w nadmiarze mogą przyczynić się do nadwagi i otyłości. Jednym z przysmaków uwielbianych chyba przez każdego psa jest ser żółty. Czy w składzie serów znajdują się substancje, które mogą zaszkodzić zwierzakowi? Sprawdź, czy psy mogą jeść ser!

Spis treści:

  1. Czy psy mogą jeść ser żółty?
  2. Czy twaróg jest dla psa szkodliwy?
  3. Jakiego sera nie mogą jeść psy?
  4. Podsumowanie – czy psy mogą jeść ser?
  5. Bibliografia

Czy psy mogą jeść ser żółty?

Do produkcji sera żółtego potrzebne są cztery składniki: mleko, sól (chlorek sodu), podpuszczka i kultury bakterii. Do tzw. serów żółtych należą sery podpuszczkowe dojrzewające – twarde lub półtwarde (np. gouda, parmezan) i miękkie (np. camembert)  lub podpuszczkowe świeże (np. oscypek lub bryndza).

W składzie niektórych serów żółtych, tańszych produktów znaleźć się mogą także inne dodatki. Zazwyczaj są to barwniki (naturalne) i stabilizatory (chlorek wapnia).

Składnikiem sera żółtego budzącym największe wątpliwości opiekunów jest mleko kojarzące się nam nieodłącznie z laktozą. Ten cukier zawarty w mleku może wywoływać u niektórych psów biegunki i wzdęcia – podobnie, jak u osób z nietolerancją laktozy. Wydawać by się mogło, że zdrowsze dla zwierzaka będą sery oznaczone na opakowaniu jako “bez laktozy”…

Warto jednak wiedzieć, że zwykłe sery żółte też nie zawierają laktozy lub zawierają ją w śladowych ilościach, która nie zaszkodzi psu. Możemy się o tym upewnić, patrząc na tabelę wartości odżywczych umieszczoną na opakowaniu – ser żółty nie zawiera węglowodanów. Dzieje się tak dlatego, że cukier mleczny zostaje wykorzystany przez bakterie w procesie fermentacji. Dzięki temu u zdrowego zwierzaka przyzwyczajonego do różnorodnej diety ser żółty nie powinien wywołać żadnych problemów trawiennych. Jednak wciąż musimy pamiętać, że przysmak ten jest wyjątkowo kaloryczny i zawiera dość dużo soli!

W 100 g sera żółtego znajduje się około 30 g tłuszczu, 25 g białka i aż 350-400 kcal. Natomiast pojedynczy plasterek sera ważący 25 g to prawie 100 kalorii! Oznacza to, że zaledwie cztery plasterki sera dostarczą małemu psu całej dziennej dawki kalorii. Jeden plasterek sera zjedzony przez zwierzaka można więc porównać do tabliczki czekolady zjedzonej przez dorosłą osobę…

Czy pies może jeść ser biały twarogowy?

Twaróg (ser biały) również wytwarzany jest z mleka z dodatkiem bakterii mlekowych lub/i podpuszczki. Dlatego serów białych, zalicza się sery twarogowe kwasowe i podpuszczkowe. Sery twarogowe kwasowe są tworzone z ukwaszonego mleka (poprzez fermentację laktozy z wykorzystaniem bakterii kwasu mlekowego, podobnych do tych znajdujących się w jogurcie). Mieszaninę podgrzewa się, co pozwala na ścinanie się białka mleka (kazeiny) a następnie studzi i odcedza skrzep od serwatki.

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów sera twarogowego – w tym twarogi o różnej zawartości tłuszczu (chudy, półtłusty i tłusty), serki homogenizowane i ziarniste serki wiejskie. Niektóre produkty na bazie białego sera mogą zawierać różne dodatki (takie jak sól, pieprz czy nawet cebula), zajmijmy jednak się wyłącznie czystym serem.

W składzie sera białego znajdują się śladowe ilości laktozy, choć mogą być one wyższe niż w przypadku twardych serów żółtych. Jednak nawet, jeśli twaróg nie jest opisany na opakowaniu jako “bez laktozy”, nie powinien wywołać u psa objawów nietolerancji laktozy.

Warto natomiast wiedzieć, że skład aminokwasowy półtłustego twarogu zbliżony jest do wołowiny. Z tego względu ser biały może stanowić pełnowartościowe źródło białka dla psów. Sprawdzi się u zwierząt cierpiących na niektóre choroby lub muszących przyjmować dietę wegetariańską.

O diecie bazującej na serze białym możesz przeczytać więcej w moim artykule “Czy warto stosować nabiał w diecie psów i kotów?

Chcąc poczęstować psa serem białym również musimy uważać na kalorie, choć nawet tłusty twaróg nie jest tak kaloryczny jak ser żółty – zawiera zazwyczaj około 170 kcal / 100 g.

Jakiego sera nie mogą jeść psy?

Nie każdy ser będzie dla psa bezpieczny! Wśród produktów, które nigdy nie powinny trafić do psiego pyska, znajdują się przede wszystkim sery pleśniowe,takie jak:

  • camembert,
  • lazur (blue)
  • gorgonzola.

Niebezpieczeństwo dla psów stwarzają bakterie z gatunku Listeria monocytogenes, które wywołują listeriozę – chorobę cechującą się wysoką śmiertelnością, jeśli nie jest leczona. Z tego też względu serów pleśniowych unikać powinny także kobiety w ciąży, gdyż listerioza może wywołać zapalenie opon mózgowych u noworodków.

Ostrożność należy zachować w przypadku bardziej kremowych odmian sera, takich jak ricotta, mascarpone czy mozzarella. Zawierają one znacznie więcej laktozy, niż dojrzałe, twarde sery, przez co mogą wywołać u psów zaburzenia trawienia.

Zwierzaka nie należy też częstować serami, które zawierają dodatki znajdujące się na liście produktów niebezpiecznych dla psów, na przykład szczypiorek czy cebulę. Szczególną ostrożność muszą zachować opiekunowie psów wymagających podawania specjalistycznej diety. W niektórych przypadkach nawet niewielka ilość białka lub tłuszczu znajdującego się w serze może prowadzić do zaostrzenia choroby!

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Warzywa i owoce w diecie psa”!

Podsumowanie – czy psy mogą jeść ser?

Ser żółty i biały nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa składników. Charakteryzują się na tyle niską zawartością laktozy, że nie powinny wywołać u psów objawów nietolerancji. W przypadku tych przysmaków liczy się przede wszystkim częstotliwość i ilość podawanego sera. Poczęstowanie zdrowego zwierzaka maleńkim kawałkiem sera żółtego raz na kilka dni nie zrobi mu krzywdy, podobnie jak podanie mu odrobiny twarogu. Natomiast niewskazane będzie regularne dokarmianie psa serem, zastępowanie nim smaczków spacerowych lub nagród podawanych psu podczas treningów. Niedozwolone jest podawanie psom sera pleśniowego oraz produktów zawierających czosnek, szczypiorek i inne dodatki, które mogą zaszkodzić zwierzakowi.

Bibliografia

  • Kunachowicz, H., Nadolna, I., Przygoda, B., & Iwanow, K. (2005). Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL: Warszawa.
  • Kunachowicz, H., Nadolna, I., Przygoda, B., & Iwanow, K. (2001). Komputerowa baza danych „Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych”. Instytut Żywności i Żywienia. Warszawa.
  • Muehlhoff, E., & Bennett, A. (2013). Milk and dairy products in human nutrition.
  • Roudebush, P., Guilford, W. G., & Shanley, K. J. (2000). Adverse reactions to food. Small Animal Clinical Nutrition. Missouri: Mark Morris Institute, 431-453.

Podobne wpisy