kot sika poza kuwetą

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Załatwianie się poza kuwetą to problem występujący u wielu kotów domowych – nawet tych, które doskonale wiedzą, jak korzystać ze swojej toalety. Dlaczego kot sika poza kuwetą? Sprawdź, o co może mu chodzić!

Dlaczego kot sika poza kuwetą?

Sikanie poza kuwetą to jeden z najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się opiekunowie kotów do lekarzy weterynarii i behawiorystów. To niezwykle uciążliwe zachowanie może dotyczyć zarówno znakowania terenu moczem, jak i oddawania moczu w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. Rozpoznanie, z którym zachowaniem mamy do czynienia, jest niezbędne do rozwiązania tego problemu. Ustalenie przyczyny wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu z opiekunami kota, a także konsultacji weterynaryjnej. Pomocna może być obserwacja pozycji, jaką przybiera zwierzak podczas oddawania moczu oraz miejsc, które obsikuje.

Jak wygląda znakowanie terenu moczem?

Znakowanie terenu moczem nie służy zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych – ma na celu pozostawienie zapachu w wybranych przez kota miejscach. Są to najczęściej pionowe powierzchnie i dobrze widoczne miejsca, które znajdują się w ciągach komunikacyjnych albo wyróżniają się na tle pozostałych domowych sprzętów. Mogą to być na przykład:

 • framugi drzwi,
 • gniazdka elektryczne na ścianie,
 • oparcia od kanapy,
 • zasłony.

Podczas znakowania moczem kot starannie obwąchuje wybrane miejsce, ustawia się do niego tyłem, podnosi wysoko ogon i strzyka niewielką ilością moczu. Po zakończonej czynności obwąchuje oznakowaną przestrzeń i odchodzi. Ślady po oznakowaniu terenu to niewielkie plamy na wysokości około 30 cm nad ziemią, mają intensywny zapach i ciemnożółty kolor. 

kot znaczy moczem

Jak wygląda oddawanie moczu poza kuwetą?

Kot, który załatwia się poza kuwetą, będzie kucać, czyli przybierać pozycję podobną, jak podczas sikania do kuwety. W ten sposób obsikane są najczęściej poziome, miękkie powierzchnie, takie jak dywany, poduszki, ubrania czy pościel.

Kot szykujący się do oddania moczu poza kuwetą najpierw obwąchuje wybrane miejsce, następnie grzebie w nim łapą by wykopać dołek i przykuca nad nim, by oddać mocz. Podczas tej czynności kot trzyma ogon poziomo i ma prosty lub lekko zgarbiony grzbiet. Po zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych zwierzak najczęściej odwraca się i grzebie łapą obok nieczystości, próbując je zakopać, obwąchuje je i odchodzi. Kot sikający poza kuwetą oddaje dość duże ilości moczu – takie, jakie zazwyczaj pozostawia w kuwecie – o typowym zapachu.

Dlaczego kot znaczy moczem w domu?

Największą skłonność do znaczenia moczem mają niekastrowane kocury, choć zachowanie to może wystąpić także u kotek i kotów poddanych zabiegowi kastracji. Przyczyną takiego posikiwania w domu może być:

 • konflikt kota z pozostałymi domownikami (także z opiekunem),
 • frustracja wynikająca z niezaspokojonych potrzeb (zbyt mało zabawy, niedostateczna ilość kryjówek),
 • stres spowodowany zmianami w otoczeniu (na przykład przemeblowanie czy pojawienie się nowego domownika),
 • zachowanie hormonalne motywowane znalezieniem partnera do rozrodu.

Co zrobić, kiedy kot znakuje moczem?

Znakowanie moczem to zachowanie instynktowne, którego nie można oduczyć za pomocą stosowania kar i krzyku. Karanie kota za takie posikiwanie w domu może jedynie przysporzyć zwierzakowi dodatkowego stresu, który spowoduje nasilenie zachowania lub stanie się przyczyną kolejnych niepożądanych zachowań!

Jeśli znakowanie terenu związane jest z zachowaniami seksualnymi, najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie problemu jest wykastrowanie zwierzęcia. Zachowanie to nie ustępuje jedynie u 10% kotów i 5% kotek poddanych zabiegowi. Konflikty między domownikami, niezaspokojone potrzeby lub stres to problemy, z którymi należy zwrócić się do doświadczonego behawiorysty.

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Przyczyn oddawania moczu poza kuwetą może być kilka. Są to przede wszystkim:

 • problemy dotyczące kuwety (zbyt mała lub trudno dostępna kuweta, zbyt mało kuwet w domu, nieodpowiedni lub zbyt rzadko wymieniany żwirek),
 • choroby somatyczne (szczególnie dotyczące dróg moczowych),
 • stres i lęk.

Załatwianie się poza kuwetą może być związane z rozwijającą się u kota chorobą nerek, pęcherza lub cewki moczowej. Dolegliwości te skutkują często z silnym bólem, który kot wiąże z przebywaniem w kuwecie. W takim wypadku zwierzak zaczyna szukać innego, bardziej komfortowego miejsca do oddawania moczu.

Co jeszcze dzieje się w organizmie kota z przewlekłą choroba nerek? Sprawdź we wpisie “Choroby nerek u kotów. Jakie mają konsekwencje?

Wśród innych dolegliwości mogących zniechęcać kota do korzystania z kuwety należą choroby układu pokarmowego, choroby endokrynologiczne lub metaboliczne oraz problemy ortopedyczne.

Ważną wskazówką pozwalającą rozpoznać, dlaczego kot sika poza kuwetą, jest pozycja przybierana przez zwierzaka. Kot, który załatwia się w nieodpowiednich miejscach ze względów behawioralnych lub z przyczyn związanych z kuwetą będzie miał prosty grzbiet, poziomo ułożony ogon, rozluźnione uszy i czujny wzrok.

kot sika poza kuwetą

Natomiast chory kot czujący ból podczas oddawania moczu przybiera zazwyczaj skuloną, zgarbioną postawę, kładzie uszy na boki i bardzo się spina, może także wokalizować (miauczeć, powarkiwać).

kot sika poza kuwetą

Co zrobić, kiedy kot sika poza kuwetą?

Załatwianie się poza kuwetą to wskazanie do skonsultowania się z lekarzem weterynarii. Specjalista zweryfikuje stan zdrowia zwierzęcia i zaleci odpowiednie leczenie.

W przypadku, gdy kot jest zdrowy, a jego niewłaściwe zachowanie wynika ze stresu, lęku lub jest odpowiedzią na źle dobraną kuwetę, warto skorzystać z pomocy doświadczonego behawiorysty. Specjalista przyjrzy się zachowaniu zwierzęcia, codziennym rytuałom i relacjom panującym w domu i ustali przyczynę problemu. Następnie podpowie, jakie zmiany należy wprowadzić w otoczeniu zwierzęcia.

Załatwianie się poza kuwetą to tylko jedno z wielu uciążliwych kocich zachowań, które mogą mieć wiele przyczyn. Rozpoznanie przyczyn zjadania niejadalnych rzeczy, braku apetytu czy ciągłego domagania się jedzenia będzie wymagać od specjalisty wiedzy z zakresu zdrowia i behawioru, a także żywienia. Jeśli chcesz kompleksowo podchodzić do problemów swoich pacjentów, zapraszam Cię do udziału w kursie PRO “Wpływ żywienia na behawior kota” stworzonym przez trzy specjalistki z różnych dziedzin – dr Karolinę Hołdę (dietetyk zwierzęcy), Magdalenę Nykiel (specjalistkę terapii zachowania zwierząt) i dr n. wet. Martę Miszczak (lekarkę weterynarii i behawiorystkę).

Bibliografia

 • de Souza Dantas, L. M. (2018). Vertical or horizontal? Diagnosing and treating cats who urinate outside the box. Veterinary Clinics: Small Animal Practice, 48(3), 403-417.
 • Hart, B. L. (1980). Objectionable urine spraying and urine marking in cats: evaluation of progestin treatment in gonadectomized males and females. Journal of the American Veterinary Medical Association, 177(6), 529-533.
 • Bradshaw, J. W. S., Casey, R. A., & Brown, S. L. (2012). Undesired behaviour in the domestic cat. In The behaviour of the domestic cat (pp. 190-205). Wallingford UK: CABI.
 • Sung, W., & Crowell-Davis, S. L. (2006). Elimination behavior patterns of domestic cats (Felis catus) with and without elimination behavior problems. American journal of veterinary research, 67(9), 1500-1504.
 • Brown, S. L., & Bradshaw, J. W. (2014). Communication in the domestic cat: Within-and between-species. The domestic cat: The biology of its behaviour, 37-59.
 • Carney, H. C., Sadek, T. P., Curtis, T. M., Halls, V., Heath, S., Hutchison, P., … & Westropp, J. L. (2014). AAFP and ISFM guidelines for diagnosing and solving house-soiling behavior in cats. Journal of feline medicine and surgery, 16(7), 579-598.
 • Neilson, J. (2004). Thinking outside the box: feline elimination. Journal of feline medicine and surgery, 6(1), 5-11.

Podobne wpisy