karmienie psa ze stołu

Dlaczego karmienie psa ze stołu jest złe? Zmiany w diecie psa

Siadamy z gośćmi do zastawionego stołu, a wokół unosi się zapach smakowitości. Nic dziwnego, że i naszemu pupilowi w takich okolicznościach poleci ślinka. Jako opiekun psa na pewno znasz to błagające spojrzenie spod stołu, któremu tak trudno powiedzieć nie. Niestety, ulegając psu w odruchu dobroci i dzieląc się z nim ludzkim jedzeniem, tak naprawdę robisz mu wielką krzywdę. Dlaczego karmienie psa ze stołu jest złe? Dowiesz się tego w tym artykule. Zapraszam do lektury. 🙂

Na skróty:

  1. Dlaczego święta to sezon zatruć u psów?
  2. Jak funkcjonuje przewód pokarmowy psa?
  3. Karmienie psa ze stołu, czyli wprowadzanie zmian w jego diecie
  4. Jak powinna wyglądać zmiany w diecie psa?
  5. Podsumowanie
  6. Bibliografia

Dlaczego święta to sezon zatruć u psów?

W trakcie Bożego Narodzenia co roku zgłasza się do mnie co najmniej kilka osób z prośbą o pomoc, ponieważ ich pies dostał biegunki, a okoliczny weterynarz nie przyjmuje w święta. 

Ta historia powtarza się i nasila “sezonowo”. Mam na myśli sytuacje, kiedy mamy wolny czas i dużo gotujemy. Siedzimy wówczas przy stole i zapraszamy gości albo sami jedziemy w odwiedziny, zabierając psa ze sobą. To dlatego sezon na zatrucia i niestrawności leczone w gabinetach weterynaryjnych to święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy oraz grillowanie latem.

jedzenie z grilla dla psa

Zarówno my, jak i nasi goście mamy w takich chwilach większą skłonność do dokarmiania psa pokarmami z ludzkiego stołu. Skoro my objadamy się smacznymi potrawami, to chcemy też podzielić się tą radością z pupilem. „Przecież on tak patrzy”, „głodny na pewno jest” – twierdzą goście. Pisałam już o trujących produktach dla psów, ale nie tylko one mogą im zaszkodzić. 

Jeśli nagle podajesz psu produkty, do których nie jest przyzwyczajony (nawet te nietoksyczne dla niego), to możesz zafundować mu poważne problemy żołądkowo-jelitowe. Na przykład kiedy na co dzień pies je karmę suchą, a “w odruchu dobroci” podamy mu domowy obiadek.

Jak funkcjonuje przewód pokarmowy psa?

Przewód pokarmowy psa jest dosyć krótki w porównaniu do ludzkiego. W związku z tym psy są bardziej wrażliwe na nagłe zmiany pokarmu. Taka nagła i brutalna zmiana diety może spowodować zaburzenia trawienia i równowagi mikrobioty jelitowej, czyli dysbiozę, bo przewód pokarmowy nie miał szans stopniowo zaadaptować się do nowego składu diety. Dzieje się tak, ponieważ zostaje zaburzona równowaga między pożytecznymi bakteriami a tymi chorobotwórczymi ze względu na nagłe usunięcie pożywienia dla korzystnych mikroorganizmów. To właśnie skutkuje biegunką. 

Najbardziej cierpi oczywiście pies, który po chwili przyjemności zjedzenia czegoś smacznego z ręki człowieka może mieć poważne zaburzenia trawienne, włącznie z niewydolnością trzustki czy zapaleniem wątroby. Są one wynikiem ciągłych i nagłych zmian w przewodzie pokarmowym.

Karmienie psa ze stołu to ciągłe wprowadzanie zmian w jego diecie

Wprowadzanie zmian w diecie jest niekorzystne dla organizmu. Zbyt częsta zmiana karmy lub sposobu żywienia może prowadzić do:

  • osłabienia procesów adaptacyjnych jelit,
  • zaburzeń trawienia i wchłaniania,
  • niestrawności i stanów zapalnych jelit,
  • wspomnianej dysbiozy. 

Niektóre psy mają żelazne żołądki, ale to nie oznacza, że możemy im zmieniać karmy często i nagle. Opiekunowie takich psów zwykle nie dbają o stabilność ich codziennej diety, a to niestety może się odbić na długości życia zwierzęcia. 

dokarmianie psa

Uznaje się, że zmiany pokarmu z dnia na dzień nie powinny wywołać problemów trawiennych u zdrowych zwierząt, jeśli nie różnią się więcej niż 30% ilościowo i jakościowo od obecnej diety. Przewód pokarmowy zaadaptuje się do danego modelu żywienia tylko wtedy, jeśli będzie on powtarzany regularnie każdego dnia i o tej samej porze.

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Warzywa i owoce w diecie psa”!

Jak powinny wyglądać zmiany w diecie psa?

Zaleca się powolną tranzycję, czyli zmianę dotychczasowej diety – trwającą tydzień lub dłużej, aby umożliwić mikrobiocie jelitowej powoli zaadaptować się do nowego pożywienia. Większość psów z łatwością akceptuje zmiany w ciągu kilku dni, ale niektóre potrzebują więcej czasu na tranzycję. 

Ważną informacją dla behawiorystów jest to, że niestrawności wpływające na konsystencję odchodów i oddawanie gazów przekładają się na komfort zwierzęcia i jego zachowanie. Psy, które mają zapewnioną rutynę, czyli przewidywalny i powtarzalny plan dnia (włączając w to posiłki), odczuwają mniej stresu. Dlatego także dieta psa powinna być stała i zmieniamy ją wtedy, gdy są do tego wskazania.

Wskazaniem do zmiany diety nie może być nasz chwilowy kaprys czy jakaś spontaniczna decyzja wynikająca z widzimisię opiekuna, związana np. z promocją na inną karmę albo polecaniem jakiegoś produktu przez sąsiadkę czy koleżankę. Musi to być przemyślany krok i decyzja o zmianie diety powinna być dokładnie przeanalizowana. Nie warto kusić się na niższą cenę albo ulegać zachwalaniu karmy przez jakiegoś influencera, ponieważ nie każdemu psu dana karma będzie pasowała w takim samym stopniu.

Podsumowanie

  • Dieta psa powinna być stała, bo jego przewód pokarmowy jest krótki i bardzo wrażliwy na zmiany w pokarmie.
  • To dlatego karmienie psa pod stołem oznacza fundowanie mu ciągłych zmian w diecie, a tym samym grozi poważnymi problemami żołądkowo-jelitowymi.
  • Dietę psa zmieniamy tylko wtedy, gdy są do tego wskazania.

Szczegółową wiedzę o wskazaniach do zmiany diety oraz wskazówki jak przeprowadzić prawidłowo cały proces zmiany karmy (tranzycja i adaptacja), a także jak oceniać wpływ karmy na psi organizm znajdziesz w kursie PRO „Podstawy żywienia psów”. Te lekcje to ogrom konkretnych informacji, aby zdobyć praktyczne umiejętności do wykorzystania w pracy z psami na co dzień.

Bibliografia

Connolly, K. M., Heinze, C. R., & Freeman, L. M. (2014). Feeding practices of dog breeders in the United States and Canada. Journal of the American Veterinary Medical Association, 245(6), 669-676.

Thatcher C. D., Hand M.S., Remillard R.L., Small Animal Clinical Nutrition: An interactive Process. In: Small Animal Clinical Nutrition, 5th Edition, (2010) Mark Morris Institute, Topeka, pp 03-21.

Strombeck, D. R. (1996). Integration of gastrointestinal functions. Guilford WG, Center SA, Strombeck DR, Williams DA, Meyer DJ. Stombecks small animal gastroenterology, 3, 1-13.

Podobne wpisy