Karmy z marketu a karmy premium

Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Porównanie karm marketowych i premium.

Wybór karmy dla psa może sprawić opiekunom wiele trudności. W sklepach dostępne są produkty z różnej półki cenowej i jakościowej, podzielone ze względu na etap życia, wielkość psa czy nawet rasę zwierzęcia. W gąszczu etykiet warto posiadać podstawowe informacje, które pozwolą świadomie dobrać karmę dla psa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką karmę dla psa wybrać!

Spis treści:

 1. Z czego wynikają potrzeby żywieniowe psa?
 2. Jaka karma dla psa będzie najlepsza?
 3. Czy dobrą karmę można kupić w supermarkecie?
 4. Podstawowa karma dla psa
 5. Czy warto wybrać karmę premium?
 6. Karmy superpremium
 7. Karma sucha czy mokra?
 8. Podsumowanie
 9. Bibliografia

Z czego wynikają potrzeby żywieniowe psa?

Każdy pies jest inny – nawet w obrębie tej samej rasy potrzeby żywieniowe mogą znacznie różnić się w zależności od konkretnego osobnika. Wpływ na to mają takie czynniki jak:

 • wiek psa,
 • czy pies jest kastrowany/sterylizowany, czy nie,
 • poziom aktywności fizycznej,
 • stan zdrowia,
 • masa ciała.

Karma musi być indywidualnie dopasowana do potrzeb danego psa. Należy również pamiętać, że zmieniają się one wielokrotnie w ciągu całego życia zwierzęcia. Przykładowo karma dla szczeniaka powinna mieć nieco inny skład, niż sucha karma dla psa dorosłego. Za każdym razem pokarm powinien zostać poddany ocenie, czy w dalszym ciągu odpowiada na wszystkie potrzeby żywieniowe czworonoga.

Starszy pies z miską-żywienie psa seniora

Jaka karma dla psa będzie najlepsza?

Wybór karmy dla pupila to niełatwa decyzja, a różnorodność, z jaką można spotkać się w sklepach, dodatkowo nie ułatwia tego zadania. Psie karmy mogą być lepsze i gorsze, tańsze i droższe… W kolejnych akapitach możesz dowiedzieć się, jakie są największe różnice pomiędzy karmami marketowymi i produktami premium.

Dobra karma dla psa to taka, która odpowiada na potrzeby żywieniowe psa, jest odpowiednio przez niego przyswajana i chętnie zjadana. Nawet najlepsza, najbardziej odżywcza dieta nie będzie wystarczająca, jeśli pies będzie zjadał ⅓ rekomendowanej dziennej dawki pokarmowej. Nie istnieje jeden najlepszy, uniwersalny produkt, który sprawdzi się u każdego psa.

A co z popularnymi rankingami karm dla psów? Nie są one szczególnie miarodajne. Skupiają się zwykle na składzie surowcowym (w tym na dużej zawartości mięsa czy na braku zbóż), ale nie biorą pod uwagę wielu innych, nawet bardziej istotnych kwestii, takich jak skład analityczny lub transparentność producenta. Czy karma, która stanęła na podium rankingu karm suchych lub mokrych będzie odpowiednia dla każdego psa? Absolutnie nie i wynika to właśnie z różnorodności potrzeb tych zwierząt.

Czy dobrą karmę można kupić w supermarkecie?

Karmy ekonomiczne są rodzajem pokarmów o najniższej jakości. Założeniem producentów jest wytworzenie jak najtańszego produktu. Dostępne są w super i hipermarketach oraz w dyskontach. Często są oznakowane nazwą sieci sklepu, w którym są sprzedawane. Są to tak zwane marki własne (private label lub store brands). Na ich etykiecie będzie widniało: “wyprodukowano dla…” zamiast “wyprodukowano przez…”.

Produkty te mają wyraźnie niższą strawność składników odżywczych niż karmy z wyższych półek. Długotrwałe podawanie takiej karmy psu może prowadzić do zaburzeń żywieniowych – między innymi niedoborów witamin i minerałów (np. cynku) czy kwasów tłuszczowych – oraz nieprawidłowego wzrostu u szczeniąt. W literaturze stosujemy wyrażenie “syndrom karm ekonomicznych” (generic pet food syndrome) do opisywania stanów chorobowych wynikających z podawania niektórych karm niskiej jakości.

Wiele psów nie akceptuje karm z tego segmentu, bo zawierają niski poziom tłuszczu, który jest nośnikiem zapachu – przez to są mało smakowite. Co ciekawe, stosowanie ekonomicznego pokarmu dla psów jest związane z występowaniem otyłości (obok innych czynników jak nadmiar przysmaków dla psa czy podawanie resztek ze stołu). Okazuje się, że u psów karmionych produktami niskiej jakości częściej pojawia się nadmierna masa ciała w porównaniu do psów żywionych karmami z kategorii premium.

Podstawowa karma dla psa

Większość karm podstawowych to dobrze rozpoznawalne marki, reklamowane na szeroką skalę w mediach (telewizja, radio, internet, prasa). Stąd też inne określenie tego segmentu – marki popularne (mainstream). Ta kategoria karm jest skierowana do najszerszego grona konsumentów. Zasadniczą korzyścią stosowania tego rodzaju produktów jest wygoda. Karmę dla swojego pupila można kupić podczas robienia zakupów spożywczych czy nawet na stacji benzynowej przy okazji tankowania auta.

Właściciele mają też większe poczucie bezpieczeństwa wynikające z dużej liczby reklam w środkach masowego przekazu. Producenci popularnych pokarmów inwestują w komunikację marketingową, dzięki której marka ich produktów staje się powszechnie rozpoznawana. Nacisk jest zwykle kładziony na ciepły i przyjazny przekaz, smakowitość, różnorodność smaków oraz przystępną cenę.

Klient, do którego producent karm kieruje marki standardowe (ekonomiczne i podstawowe), to osoba zorientowana raczej na cenę i wygodę, a nie na wysoką jakość i zdrowy styl odżywiania. Co za tym idzie, są to konsumenci o niższej świadomości i/lub zasobności portfela, a taki odbiorca zazwyczaj nie interesuje się zbytnio czytaniem składu karm na etykietach produktów.

Cechą charakterystyczną większości karm dla psów z tej grupy jest stosowanie barwników.

Czy warto wybrać karmę premium?

W tej grupie karm można znaleźć zauważalnie więcej rodzajów i gramatur produktów w obrębie marki. To bardziej zindywidualizowane produkty, uwzględniające specjalne cele żywieniowe zwierząt – przeznaczone dla psów na poszczególnych etapach życia czy o określonym stopniu aktywności i trybie życia (np. diety dla psów aktywnych i pracujących, dorosłych, rosnących psów małych, średnich i dużych ras).

Karmy z segmentu premium skierowane są do właścicieli psów, dla których istotna jest wysoka jakość składników. Tutaj czynnik cenowy staje się kwestią drugorzędną. Użycie składników wyższej jakości powoduje, że mają lepszą strawność, niż składniki pokarmów podstawowych. Po wprowadzeniu takiej karmy właściciel niemal natychmiast zauważa mniejszą objętość i lepszą jakość stolca.

Karmy te są z reguły droższe w przeliczeniu na kilogram. Jednak są to produkty w większości wysokostrawne i mają wyższą gęstość odżywczą. To dlatego podaje się ich mniej. Dzięki temu koszty dziennej dawki pokarmowej tylko pozornie wydają się wyższe. Zazwyczaj okazują się one porównywalne z kosztami podawania wielu produktów popularnych marek.

Poza składem karmy na wyższą cenę produktów typu premium składają się koszty związane z badaniami, np. próby żywieniowe udowadniające działanie dodatków danych składników w konkretnych grupach zwierząt. Stosowane są takie dodatki funkcjonalne, jak np. siarczan chondroityny lub glukozaminy mające działanie chondroprotekcyjne, prebiotyki czy źródła kwasów tłuszczowych omega-3.

Karmy superpremium

Karma typu superpremium posiada wszystkie cechy karmy premium. Są to produkty ekskluzywne i dostępne tylko w specjalistycznych punktach sprzedaży (sklepy zoologiczne, gabinety weterynaryjne). Różnica między produktami premium i superpremium nie jest zbyt wyraźna – oczywiście poza przedziałem cenowym, który jest najwyższy spośród wszystkich wymienionych kategorii karm.

Karma superpremium skierowana jest do właścicieli zwierząt o wysokiej świadomości potrzeb swoich czworonożnych przyjaciół oraz szukających możliwości ich zaspokajania. Firmy produkujące te pokarmy dołączają do nich również materiały edukacyjne dotyczące żywienia psów oraz sposobów karmienia.

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Jak krok po kroku przestawić psa na inną karmę”!

Karma sucha czy mokra?

Wszystkie wyżej wymienione zasady i zależności dotyczą zarówno karm suchych, jak i mokrych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w sklepach oprócz karm mokrych pełnoporcjowych można dostać również produkty uzupełniające, które nie spełniają zapotrzebowania psa na wszystkie niezbędne substancje odżywcze, przez co nie mogą stanowić podstawy diety. Warto zwrócić uwagę na to, co jest napisane na opakowaniu. Informacja o tym, czy dana mokra karma dla psa jest pełnoporcjowa czy uzupełniająca, zawsze jest umieszczona na etykiecie produktu.

Podsumowanie

Wybór najlepszej karmy dla psa na pewno nie jest prosty. O tym, jaka karma będzie najlepsza dla konkretnego psa, decyduje jej dopasowanie do potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Istnieje na rynku kilka umownych kategorii produktów, które różnią się między sobą ceną i jakością. Dodatkowo należy pamiętać, że potrzeby zmieniają się w ciągu życia psa. Dlatego to, że dana karma służy zwierzęciu w chwili obecnej nie oznacza, że będzie odpowiednia do końca jego życia.

Bibliografia:

 • Crane, S. W., Griffin, R. W., & Messent, P. R. (2000). Introduction to commercial pet foods. Small animal clinical nutrition, 4, 111-126.
 • Sousa, C. A., Stannard, A. A., Ihrke, P. J., Reinke, S. I., & Schmeitzel, L. P. (1988). Dermatosis associated with feeding generic dog food: 13 cases (1981-1982). Journal of the American Veterinary Medical Association, 192(5), 676-680.
 • Huber, T., Wilson, R. C., & McGarity, S. A. (1986). Variations in digestibility of dry dog foods with identical label guaranteed analysis. The Journal of the American Animal Hospital Association (USA).

Podobne wpisy