Monotonna dieta dla psa. Czy psu trzeba urozmaicać dietę?

Opiekunowie często martwią się, że monotonna dieta zaszkodzi psu. W przypadku ludzkiej diety mówi się o tym, że zróżnicowana dieta to klucz do dobrego zdrowia, ale czy tak samo jest w przypadku psów?

Spis treści:

  1. Czy pies potrzebuje urozmaicania diety?
  2. Czy monotonna dieta jest błędem?
  3. Rotacja – złoty środek na alergię pokarmową?
  4. Zmiana diety
  5. Podsumowanie
  6. Bibliografia

Czy pies potrzebuje urozmaicania diety?

Psy mają znacznie mniej rozwinięty zmysł smaku niż ludzie – człowiek posiada około 9000 kubków smakowych na języku, natomiast pies tylko 1700(2). Zwierzęta zwykle kierują się przede wszystkim zapachem przy wyborze jedzenia. Konkretne smaki (np. o smaku wołowiny) w karmach komercyjnych są prawdopodobnie skierowane do opiekunów i preferencji, jakimi kierują się podczas zakupów – pies raczej nie odczuje większej różnicy podczas jedzenia. 

Udział procentowy mięsa wyróżnionego na etykiecie niekiedy jest naprawdę niewielki lub ta jedna receptura może być opisana jako różne smaki karmy – reguluje to prawo Unii Europejskiej. Więcej na temat deklaracji składników na etykiecie poruszyłam w tym poście. Jako konsument warto o tym wiedzieć, żeby nie zgubić się w gąszczu różnych opakowań.

Liczba neuronów węchowych w nabłonku węchowym psa waha się od 220 mln do 2 mld, podczas gdy u człowieka jest to zaledwie 5 mln. Powierzchnia nabłonka węchowego u psa to 18-150 cm2, a u człowieka od 3 do 4 cm2 (2). Sprawia to, że węch jest zdecydowanie dominującym zmysłem w życiu psa i zapach pokarmu ma o wiele większe znaczenie, niż jego smak.

Dlatego pies może odmówić jedzenia, jeśli nie czuje zapachu karmy, dzieje się tak na przykład z posiłkami wyjętymi prosto z lodówki. Do jedzenia zniechęcać może także zapach suchej karmy, która była źle lub zbyt długo przechowywana i zjełczała.

Zjełczała karma nie powinna znaleźć się w psiej misce, podobnie jak kilka innych składników, które mogą poważnie zaszkodzić psu. W tym artykule opisałam najbardziej niebezpieczne produkty. Przeczytaj i zapamiętaj na przyszłość!

Opiekunowie chcą podawać swoim psom różnorodną dietę, ponieważ wpadają w pułapkę antropomorfizacji. Przypisujemy zwierzętom ludzkie cechy, które w rzeczywistości nie mają żadnych naukowych podstaw. Jedzenie ciągle tego samego szybko mogłoby się nam znudzić, ale nie dotyczy to naszych zwierząt. Ludzka dieta powinna być zróżnicowana, ponieważ w przeciwieństwie do psów, nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania na składniki odżywcze wyłącznie jednym, konkretnym pokarmem. Wśród ludzi żywienie się pełnoporcjowymi pokarmami nie jest zbyt popularne – choć wygodne, brak różnorodności w smaku i teksturze sprawia, że nie jesteśmy w stanie jeść przez dłuższy czas koktajli, mimo, że zawierają odpowiednią ilość energii i składników odżywczych.

Czy monotonna dieta jest błędem?

Zróżnicowana dieta jest w istotna w przypadku ludzkiego zdrowia(1). Taka zasada nie dotyczy jednak psów.

“Pełnoporcjowa karma dla zwierząt towarzyszących oznacza karmę, która z racji swojego składu jest wystarczająca dla pokrycia dawki dziennej (Rozporządzenie (WE) Nr 767/2009 ‒ definicja adaptowana). Gdy pełnoporcjowa karma jest podawana zwierzęciu przez długi okres (tj. cały etap życia) jako jedyne źródło składników odżywczych, zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia określonego gatunku w określonym stanie fizjologicznym do którego jest przeznaczona.” – Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla psów i kotów, FEDIAF, 2021

Nie istnieją zalecenia wskazujące na potrzebę urozmaicania diety psa żywionego pełnoporcjową karmą. Pokarm powinien odpowiadać na potrzeby żywieniowe, być dobrze przyswajany i wspierać utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia. Stosowanie tej samej diety, o ile jest odpowiednio zbilansowana, nie jest błędem.

Błędem natomiast może być karmienie lub dokarmianie psa jedzeniem z ludzkiego stołu. Dlaczego może być to szkodliwe dla psa? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź jak zmiany w jadłospisie psa mogą mieć zły wpływ na jego zdrowie.

Jeżeli interesuje Cię temat diet domowych i chcesz dowiedzieć się jak przygotowywać zbilansowane posiłki, to koniecznie sprawdź program kursu PRO “Diety domowe gotowane”!

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Rotacja – złoty środek na alergię pokarmową?

Alergia pokarmowa staje się coraz powszechniejszym problemem wśród zwierząt domowych. Opiekunowie próbują przeciwdziałać temu schorzeniu na przykład poprzez rotację (czyli częstą zmianę) źródeł białka w diecie. Taka metoda pojawiła się wraz ze stwierdzeniem, że najbardziej alergenne są białka, z którymi pies ma najwięcej do czynienia. Jak jest naprawdę?

Alergie rozwijają się wraz z ekspozycją na alergen(3). Zwiększenie różnorodności białek wcale nie zapobiega wystąpieniu alergii, a w niektórych przypadkach może pogorszyć sprawę. W rzeczywistości rozszerzając pulę białek, które oferujemy psu sprawiamy, że liczba potencjalnych alergenów jest większa, a my tracimy (lub znacznie ograniczamy) możliwość przeprowadzenia diety eliminacyjnej.

Rotacja może być problematyczna w sytuacji pojawienia się i leczenia alergii pokarmowej, może również zaszkodzić u psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Zasadą “zdrowej rotacji” jest zachowanie podobnych wartości składników analitycznych, czyli poziomu białka i tłuszczu, a także ilości i rodzaju włókna pokarmowego.

Zmiana diety

Dieta domowa od karmy komercyjnej różni się przede wszystkim stopniem przetworzenia, a często także rozkładem makroskładników.. Zarówno jedna, jak i druga musi być zbilansowana i kompletna, czyli musi spełniać zapotrzebowanie zwierzęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Każda zmiana diety – metody żywienia czy zmiany produktu – powinna odbywać się stopniowo, ponieważ wiele psów reaguje problemami żołądkowymi przy nagłej modyfikacji diety. W przypadku rotacji kilkoma recepturami również warto trzymać się tych wytycznych, zwłaszcza na początku.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, to koniecznie przeczytaj mój e-book “Zmiana karmy u psa”. Do kupienia tutaj!

Tłumaczę w nim:

  • kiedy konieczna będzie zmiana karmy u szczeniaka;
  • czy starszym psom należy zmienić karmę na dietę dla seniorów;
  • jakie choroby wymagają przestawienia psa na specjalistyczną dietę;
  • co zrobić, by u psa nie pojawiła się biegunka po zmianie karmy;
  • czy głodówka przed wprowadzeniem psu nowej diety naprawdę jest konieczna;
  • jak często można zmieniać psu karmę;
  • po czym poznać, że nowa karma służy psu;
  • czy kurczak z marchewką i ryżem to dobra dieta dla psa po zatruciu.

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Jak krok po kroku przestawić psa na inną karmę”!

Podsumowanie

Odpowiednio przygotowana receptura diety domowej jest, tak samo jak karma pełnoporcjowa, kompletnym i zbilansowanym pokarmem. Nie ma potrzeby, żeby rotować kilkoma przepisami, tak samo jak nie ma potrzeby zmiany karmy bez zmiany potrzeb żywieniowych psa. Rotacja nie jest potwierdzoną naukowo metodą na zapobieganie alergii pokarmowych, a wręcz może mieć negatywny wpływ na diagnostykę i leczenie w momencie pojawienia się uczulenia.

Bibliografia:

  1. Bojarowicz, H., & Dźwigulska, P. (2012). Suplementy diety. Część I. Suplementy diety a leki–porównanie wymagań prawnych. Hygeia Public Health, 47(4), 427-432.
  2. Case, L. P., Rzeszutek, U., Zarzyńska, J., Gajewski, M., & Lisowski, A. (2015). Pies: zachowanie, żywienie i zdrowie. Galaktyka.
  3. Crowe, S. E., & Perdue, M. H. (1992). Gastrointestinal food hypersensitivity: basic mechanisms of pathophysiology. Gastroenterology, 103(3), 1075-1095.
  4. Fediaf. (2021). Nutritional guidelines for complete and complementary pet food for cats and dogs. European Pet Food Industry.

Podobne wpisy