...

Czego nie może jeść pies? Lista niebezpiecznych produktów

czego nie może jeść pies

Odpowiedzi na pytanie o to, czego nie może jeść pies, poszukujemy zdecydowanie zbyt późno, kiedy nasz zwierzak zatruje się już toksyczną substancją. To dlatego warto zawczasu zdobyć wiedzę na temat produktów, które w żołądku psa stanowią niebezpieczeństwo. Tym bardziej, że zbliżające się święta Bożego Narodzenia i mnogość potraw na naszych stołach sprawiają, że trudno jest powiedzieć “nie” błagającym oczom pupila. To, co znajduje się na naszym talerzu, nie będzie najczęściej odpowiednim pokarmem dla zwierzęcia. W tym artykule poznasz 10 produktów niebezpiecznych dla psa. Zapraszam do lektury. 🙂

Na skróty:

  1. Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
  2. Czekolada
  3. Alkohol
  4. Rodzynki i winogrona
  5. Cebula, czosnek, szczypiorek
  6. Awokado
  7. Kofeina
  8. Pestki owoców – brzoskwiń, moreli, jabłek i wiśni
  9. Ksylitol
  10. Orzechy macadamia
  11. Kości
  12. Podsumowanie

Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów

Na ludzkich stołach gości naprawdę wiele potraw i przysmaków, które mają niezwykle atrakcyjny dla psów zapach. Niestety większość z nich nie powinna być podawana domowym czworonogom! O ile okazjonalne podanie psu resztek ze stołu skutkuje zazwyczaj “tylko” biegunką lub wymiotami, o tyle spożycie niektórych bezpiecznych dla ludzi przekąsek może skończyć się dla psa naprawdę tragicznie! Trudności z oddychaniem, ostrą niewydolność nerek czy nawet śmierć mogą wywołać u psa nawet bardzo małe ilości produktów, które dla człowieka są całkowicie bezpieczne. Dlatego każdy opiekun zwierzaka powinien wiedzieć, czego nie może jeść pies. Na liście zakazanych produktów znajdują się między innymi:

  • czekolada
  • alkohol
  • rodzynki i winogrona
  • cebula, czosnek, szczypiorek
  • awokado
  • kofeina
  • pestki owoców – brzoskwiń, moreli, jabłek i wiśni
  • ksylitol
  • orzechy macadamia

Jakie toksyczne dla psa substancje zawierają te przekąski? I czym może grozić podanie zwierzakowi nawet niewielkiej ilości tego, czego nie może jeść pies? Tłumaczę to kolejno w dalszej części artykułu.

Czekolada

Czekolada należy do tych najbardziej znanych “ludzkich” produktów, które są niebezpieczne dla psa. Czy wiesz jednak, dlaczego czekolada jest tak trująca dla Twojego pupila? Wszystko przez teobrominę, czyli substancję zawartą w ziarnach kakaowca. To z nich powstaje właśnie czekolada i to dlatego musimy uważać nie tylko na nią, ale i na wszelkie produkty zawierające kakao nawet w śladowej ilości (np. ciastka, kremy, sosy czy polewy). 

czekolada dla psa

Teobromina może wywołać zaburzenia pracy układu oddechowego oraz arytmię serca. Już niewielka ilość może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia czworonoga. Co więcej, niebezpieczne jest nie tylko jednorazowe podanie dużej ilości czekolady psu – częste podawanie nawet niewielkich, nietoksycznych dawek może doprowadzić do śmierci. Teobromina jest w przypadku psów metabolizowana inaczej niż u ludzi (znacznie wolniej) i kumuluje się w psich organizmach. Objawy kliniczne zatrucia to częstoskurcz, zaburzenia rytmu serca, niepokój, trudności z oddychaniem, wymioty, biegunka, sztywność mięśni. Śmierć następuje po 6-15h od zjedzenia.

Alkohol

Alkohol – podobnie jak teobromina – jest trucizną dla psa (cóż, badania wskazują, że również dla człowieka nie ma takiej ilości alkoholu, którą można by uznać za kompletnie nieszkodliwą dla zdrowia 😉). Czasem słyszę o przypadkach, kiedy opiekunowie tłumaczą się z kapki piwa, “bo Reksio tak bardzo lubi piwko i nie można go odgonić, jak tylko kufel pojawi się w zasięgu jego wzroku”.

Już niewielka ilość alkoholu może wywołać u psa objawy zatrucia takie jak wymioty, problemy z oddychaniem czy śpiączkę. Alkohol przyczynia się także do zaburzeń w oddawaniu moczu i dysfunkcji w pracy układu nerwowego.

Uwaga! Zatrucie etanolem może zdarzyć się nie tylko na skutek wypicia przez psa napoju procentowego, ale również po zjedzeniu zepsutych owoców, w których wytworzył się alkohol. Inną przyczyną może być zjedzenie ciasta zawierającego drożdże, które przekształcają węglowodany w alkohol.

Surowe ciasto drożdżowe pozostawione do wyrośnięcia jest niebezpieczne nie tylko ze względu na zachodzącą fermentację alkoholową, ale także – po zjedzeniu – produkcję dużych ilości gazów w przewodzie pokarmowym psa. Może to prowadzić do silnego bólu, wzdęć, a nawet pęknięcia żołądka.

Rodzynki i winogrona

Ten punkt może być dla Ciebie małym zaskoczeniem, ale tak – rodzynki i winogrona stanowią zagrożenie w żołądku Twojego pupila. Spożycie już 10-12 winogron może być niebezpieczne dla psa. Jak dotąd w badaniach nie ustalono jeszcze żadnej konkretnej toksyny prowadzącej do zatrucia. Najniższa toksyczna dawka to 2,8 g rodzynek i 19,6 g winogron na kilogram masy ciała psa. Objawy kliniczne zatrucia to biegunka, wymioty, bóle brzucha, ostra niewydolność nerek.

rodzynki dla psa

Cebula, czosnek, szczypiorek

W żołądku psa po spożyciu cebuli lub czosnku uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym (uszkadzają błony lipidowe erytrocytów oraz powodują nieodwracalną denaturację hemoglobiny). Niebezpieczna jest zarówno cebula surowa, gotowana, jak i suszona. Do zatrucia dochodzi po zjedzeniu 5-10g świeżej cebuli/kg masy ciała. W przypadku czosnku jest to: 5g czosnku/kg masy ciała. Objawy kliniczne zatrucia to niedokrwistość, bladość błon śluzowych, częstoskurcz, przyspieszone oddychanie (żółtaczka, niewydolność nerek – w następstwie hemolizy).

Awokado

Awokado – najbardziej kaloryczny owoc i jeden z ulubionych przysmaków wegetarian. Głównym niebezpieczeństwem dla psów jest pestka awokado, której połknięcie może się skończyć niedrożnością układu pokarmowego i koniecznością usuwania chirurgicznego. Sam owoc (miąższ) nie jest prawdopodobnie niebezpieczny dla psów, natomiast skórka, liście tej rośliny i kora drzewa zawierają persynę – silny środek grzybobójczy. Przypuszcza się, że obecność toksycznej substancji jest wyższa w odmianie gwatemalskiej. Do tej pory zgłoszono dwa przypadki śmiertelne u psów. Toksyna ta powoduje poważne problemy zdrowotne u innych gatunków zwierząt (ptaków, koni, królików), stąd ostrożność również w przypadku psów. Awakado w dalszym ciągu znajduje się na liście produktów potencjalnie toksycznych ASPCA Animal Poison Control Center, chociaż istnieją karmy z dodatkiem mączki i oleju z awokado oraz pojawiają się badania oceniające bezpieczeństwo i potencjał do wykorzystania tego owocu w przemyśle pet food. Możesz o nich przeczytać TU i TU

awokado dla psa

Kofeina

Nie dla psa kawa ani herbata, które zawierają toksyczną dla psa kofeinę. Jest ona również powszechnym składnikiem napojów typu cola albo energetycznych. Zarówno kofeina, jak i teofilina (zawarta w herbacie) zaliczane są do środków psychoaktywnych, a psy są wrażliwe na ich działanie dużo bardziej niż ludzie. Przedawkowanie powoduje silne pobudzenie psychoruchowe, kołatanie serca, a przy silnym zatruciu – migotanie komór i śmierć.

Pestki owoców – brzoskwiń, moreli, jabłek i wiśni

Pestki dla psa są niebezpieczne ze względu na obecność heterozydu cyjanogennego (z którego powstaje cyjanowodór). W konsekwencji po spożyciu następuje zablokowanie oddychania komórkowego. Ryzyko zatrucia pojawia się, gdy zwierzę rozgryzie lub zje uszkodzoną pestkę. Z kolei niepęknięte pestki połknięte w całości stanowią zagrożenie ze względu na możliwość doprowadzenia do niedrożności jelit. Objawy kliniczne zatrucia to wymioty, ślinotok, niepokój, drgawki.

Ksylitol (słodzik)

Ksylitol to bardzo popularny zamiennik cukru, ukochany przez wielu wielbicieli zdrowego stylu życia. Niestety, dla psa nawet niewielkie jego ilości mogą być niebezpieczne, bo w psim żołądku ten słodzik stanowi niezwykle toksyczną substancję. Ksylitol stymuluje uwalnianie insuliny, co prowadzi do hipoglikemii. Może też spowodować uszkodzenie i dysfunkcję wątroby.

Ksylitol znajduje się również w tak zwanych bezcukrowych gumach do żucia, cukierkach oraz produktach “dietetycznych”, więc zachowaj szczególną ostrożność i sprawdź dokładnie etykietę produktu, zanim podzielisz się z pupilem swoją fit/light przekąską.

Orzechy macadamia

Orzechy te dostępne są luzem lub mogą być dodawane do wyrobów cukierniczych (ciastka, lody, czekolada). Zatrucie u psa może wystąpić po zjedzeniu 2,4 g orzechów macadamia na kilogram masy ciała (kilkanaście łuskanych orzechów dla psa o wadze 10 kg). Objawy zatrucia takie jak wymioty, osłabienie, drgawki, niezborność ruchów pojawiają się w ciągu 12 godzin od spożycia. Najczęściej ustępują samoistnie w trakcie 2 dni. Pozostałe orzechy nie są toksyczne dla psa, ale zawierają bardzo dużo tłuszczu, co może powodować zaburzenia pracy trzustki.

Kości

Czego nie może jeść pies? Kości mogą być niemałym zaskoczeniem na liście zakazanych produktów dla psa, bo obraz czworonoga z kością jako jego nieodłącznym atrybutem zakodowany jest w nas często od dziecka chociażby z bajek (podobnie jak w przypadku mleka dla kota i sera dla myszy, gdzie w rzeczywistości produkty te stanowią raczej zagrożenie niż przysmak). 

kości dla psa, czego nie może jeść pies

Wyjątkowo na tej liście kości stanowią niebezpieczeństwo dla psów nie ze względu na działanie toksyczne, ale z powodu możliwości spowodowania niedrożności lub/i perforacji jelit. Ostre odłamy kości raniące błonę śluzową mogą być przyczyną zapalenia jelit, a przy niedrożnościach także ich perforacji. Najbardziej niebezpieczne będą kości drobiowe, ości oraz kości gotowane, a z kolei najczęstszym problemem są zaparcia lub niedrożność spowodowana wymieszaniem mas kałowych z masami kostnymi. Objawy to brak oddawania kału, spadek/brak apetytu, wymioty, częste, bolesne nieefektywne parcia w celu oddania kału.

Podsumowanie – czego nie może jeść pies?

Święta Bożego Narodzenia to intensywny okres pracy w gabinetach weterynaryjnych. Przyczynia się do tego fakt, że do psiego żołądka ze świątecznego stołu bardzo często trafiają produkty, które wcale nie powinny się tam jednak znaleźć. Staraj się pilnować swojego pupila w miarę możliwości i nie wpadać na pomysły testowania “ludzkich” przysmaków bez wiedzy o tym, czy dana rzeczy na pewno nie zaszkodzi zwierzęciu. Pamiętaj również, aby niedozwolone produkty trzymać w takich miejscach, do których Twój pies na pewno się nie dostanie. Co w przypadku, kiedy pies skonsumuje jednak niebezpieczne jedzenie? Jak najszybciej udać się do weterynarza – im wcześniej zadziałamy w przypadku zatrucia, tym większe szanse na pomoc i wyzdrowienie. 

Produktów niebezpiecznych dla psa pojawiło się w tym artykule wiele. Być może zadajesz sobie teraz pytanie, jak w takim razie karmić psa dobrze. Skąd czerpać wiedzę? Gorąco polecam Ci kursy, które tworzę i które stanowią rzetelne źródło wiedzy o dietetyce zwierzęcej. Tutaj znajdziesz więcej szczegółów. 

Zapraszam Cię również do pobrania bezpłatnej infografiki “Warzywa i owoce dla psa – bezpieczne i szkodliwe produkty”

Bibliografia

Wegenast, C., Meadows, I., Anderson, R., & Southard, T. (2021). Unique sensitivity of dogs to tartaric acid and implications for toxicity of grapes. JAVMA-JOURNAL OF THE AMERICAN VETERINARY MEDICAL ASSOCIATION258(7), 706-707.

Eubig, P. A., Brady, M. S., Gwaltney‐Brant, S. M., Khan, S. A., Mazzaferro, E. M., & Morrow, C. M. (2005). Acute renal failure in dogs after the ingestion of grapes or raisins: a retrospective evaluation of 43 dogs (1992–2002). Journal of veterinary internal medicine19(5), 663-674.

Buoro, I. B. J., Nyamwange, S. B., Chai, D., & Munyua, S. M. (1994). Putative avocado toxicity in two dogs.

Davenport, G. M., Shoveller, A. K., Hayek, M., Massimino, S., Halsey, L., Minikhiem, D., … & Ingram, D. (2012). Tolerance and safety of an avocado‐based ingredient for adult dogs.

Dainton, A. N. (2018). Avocado meal: A novel dietary fiber source in feline and canine diets.

https://www.aspca.org/news/scoop-avocado-and-your-pets

Piscitelli, C. M., Dunayer, E. K., & Aumann, M. (2010). Xylitol toxicity in dogs. Compend Contin Educ Pract Vet32(2), E1-E4.

Schmid, R. D., & Hovda, L. R. (2016). Acute hepatic failure in a dog after xylitol ingestion. Journal of Medical Toxicology12(2), 201-205.

https://www.aspca.org/pet-care/animal-poison-control/people-foods-avoid-feeding-your-pets

Scroll to Top