Psi dietetyk. Jak wybrać dobrego dietetyka dla psa?
Psi dietetyk, czyli specjalista od prawidłowego żywienia psów, stanowi nieocenioną pomoc przy wybieraniu najlepszego sposobu żywienia domowego czworonoga. Dietetyk dla psa może także ułożyć jadłospis dla zwierzaka wymagającego specjalistycznej diety lub dopasować karmę do potrzeb danego psiaka. Szukając porady takiego specjalisty musimy jednak zachować szczególną ostrożność. Nie każdy dietetyk zwierzęcy będzie miał bowiem odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, by pomóc naszemu pupilowi! Jak wybrać dobrego psiego dietetyka, który udzieli skutecznych porad?
Spis treści:
- Czym zajmuje się psi dietetyk?
- Kiedy warto skorzystać z usług psiego dietetyka?
- Jak wybrać dobrego dietetyka dla psa?
- Psi dietetyk – cennik
- Podsumowanie
Czym zajmuje się psi dietetyk?
Dietetyk weterynaryjny (zoodietetyk) to osoba, która specjalizuje się w żywieniu i dietetyce zwierząt chorych i zdrowych. Ekspert z tej dziedziny posiada aktualną, popartą badaniami naukowymi wiedzę o fizjologii zwierząt, zapotrzebowaniu na poszczególne składniki pokarmowe i chorobach wymagających podawania zwierzętom odpowiedniej diety. Zoodietetyk specjalizujący się w domowych czworonogach umie ułożyć zbilansowany jadłospis dla psa, wybrać karmę dostosowaną do indywidualnych potrzeb zwierzęcia i dobrać suplementy diety mogące wspomóc zdrowie czworonoga. Niektórzy psi dietetycy skupiają się na prowadzeniu konsultacji żywieniowych dla opiekunów zwierząt. Inni zajmują się tworzeniem receptur karm komercyjnych i produktów z branży zoologicznej.
Kiedy warto skorzystać z usług psiego dietetyka?
Każdy, nawet zdrowy i dorosły psiak, potrzebuje diety dostosowanej do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli nie mamy pewności, czy wybrana przez nas metoda żywienia lub karma jest tą najlepszą, możemy zasięgnąć porady dietetyka dla psów. Konsultacja żywieniowa u zoodietetyka wskazana jest także dla osób, które chcą podawać psu zbilansowaną i bezpieczną dietę domową. Ułożenie jadłospisu, który dostarczy zwierzakowi wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych w odpowiednich proporcjach nie jest łatwym zadaniem. Ekspert od prawidłowego żywienia psów doradzi, ile poszczególnych składników powinno znaleźć się w gotowanym lub surowym posiłku czworonoga. Dobierze także najlepsze suplementy mineralno-witaminowe, które zapobiegną niebezpiecznym niedoborom witamin i składników mineralnych.
Do specjalisty wybrać możemy się także wtedy, gdy u naszego psa pojawią się problemy mogące świadczyć o nieprawidłowym żywieniu – biegunki, wymioty, pogorszenie się jakości sierści, wychudzenie lub nadwaga.
Oczywiście z psem, u którego podejrzewamy chorobę, powinniśmy udać się najpierw do lekarza weterynarii. Przebada on dokładnie zwierzaka i ustali, czy zaobserwowane problemy wynikają tylko z niewłaściwej diety, czy mają także inne podłoże. Wizyta u psiego dietetyka w przypadku choroby objawiającej się zaburzeniami trawienia może stanowić dobre uzupełnienie leczenia. Nie powinna go jednak zastąpić.
Pomoc psiego dietetyka przydatna będzie także opiekunom zwierzaków ze zdiagnozowaną chorobą wymagającą podawania specjalistycznej diety. Dietetyk dla psa doradzi, jaka karma weterynaryjna będzie najlepsza dla psa z chorymi nerkami, niewydolnością wątroby lub zapaleniem trzustki. Może także ułożyć bezpieczny jadłospis, na podstawie którego opiekun będzie mógł przygotowywać domowe posiłki dla czworonoga. Na konsultację żywieniową dla psa powinni udać się również opiekunowie nieradzący sobie z odchudzeniem psa cierpiącego na nadwagę lub otyłość.
Jak wybrać dobrego dietetyka dla psa?
W Polsce zawód zoodietetyka, podobnie jak psiego behawiorysty, nie jest usankcjonowany prawnie. Każdy więc może nazwać się specjalistą od prawidłowego żywienia psów, stworzyć ładną stronę internetową i udzielać konsultacji – bez względu na wykształcenie. Niestety korzystanie z porad samozwańczego eksperta przyniesie czworonogowi więcej szkody, niż pożytku! Dlatego szukając dietetyka dla psa należy zachować szczególną ostrożność. W rozpoznaniu prawdziwego specjalisty pomoże nam informacja, jakie studia lub kursy mogą dać wiedzę wystarczającą do udzielania konsultacji dietetycznych dla psów.
Dostarczenie konkretnych wskazówek na temat tego, w jaki sposób modyfikacje diety mogą pomóc w poprawie zdrowia psa lub kota, wymaga nie tylko doświadczenia w medycynie weterynaryjnej, ale także żywieniu zwierząt i fizjologii. I tutaj może pomóc certyfikowany dietetyk weterynaryjny!
Jakie kursy powinien skończyć dietetyk zwierzęcy?
Ekspertem od żywienia psów można nazwać zarówno lekarza weterynarii, który ukończył dodatkową edukację (specjalizację) i zdobył praktykę w zakresie żywienia zwierząt, jak i osobę, która obroniła pracę doktorską z dziedziny zoodietetyki. Cennym uzupełnieniem wykształcenia w tym zawodzie są różnego rodzaju staże i badania naukowe, a także specjalistyczne kursy doszkalające. O tym, jak zostać dietetykiem zwierzęcym, szczegółowo pisałam w tym artykule.
Wiedza o prawidłowym żywieniu domowych czworonogów nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla specjalistów. Każdy opiekun chcący prawidłowo żywić swojego czworonoga może poznać podstawy żywienia psów dzięki organizowanym przeze mnie kursom online.
Kurs PRO „Podstawy żywienia psów” to dobry sposób na zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu zoodietetyki. Może także stanowić solidny wstęp dla wszystkich osób, które myślą o karierze dietetyka dla psów. W przyszłości ukaże się mniej zaawansowany kurs dla opiekunów psów, bardziej ogólny i prostszy, z niezbędnymi informacjami. Jeśli właśnie tego szukasz, dołącz do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, jak tylko kurs dla opiekunów będzie dostępny.
Psi dietetyk – cennik
Cena konsultacji u psiego dietetyka zależy od wielu czynników. Porady udzielane online lub telefonicznie będą znacznie tańsze, niż osobiste spotkanie ze specjalistą – mogą kosztować od 80 do 300 zł. Dietetycy dla psów mogą także oferować pakiety tańszych konsultacji zawierające ułożenie diety, instrukcje przygotowywania posiłków i stały kontakt mailowy w razie problemów.
Znacznie więcej za konsultację żywieniową dla psa policzą sobie dietetycy pracujący w lecznicach dla zwierząt. Cena jednej wizyty u psiego dietetyka z kliniki w dużym mieście może zaczynać się nawet od kilkuset złotych. Podczas takiej konsultacji ekspert odpowie na wszystkie pytania opiekuna i dopasuje dietę dla psa. Oceni także kondycję fizyczną zwierzaka i stan jego zdrowia. Wizyta u specjalisty jest więc dużo bardziej kompleksowa, niż telefoniczna konsultacja żywieniowa.
Przed rozmową z psim dietetykiem odpowiednio się przygotuj. Jeśli przez ostatnie trzy miesiące nie robiłeś pupilowi badań krwi, będzie to dobry moment. Wyniki potrzebne będą specjaliście przy doborze diety. Zapisz sobie także wszystkie niepokojące objawy, jakie wykazuje zwierzak i sporządź przynajmniej orientacyjny dotychczasowy jadłospis swojego psa. Informacje te umożliwią specjaliście sprawniejsze przeprowadzenie konsultacji żywieniowej i dobranie najlepszej diety do stanu zdrowia i upodobań czworonoga.
Chcesz dowiedzieć się jak dieta i suplementy wpływają na zdolności węchowe u psów?
Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmowego e-booka!
Podsumowanie – jak wybrać dietetyka dla psa?
Pomoc dietetyka dla psa jest nieoceniona w przypadku czworonogów potrzebujących specjalistycznego żywienia ze względu na chorobę. Z usług psiego dietetyka może jednak skorzystać każdy opiekun, który chciałby podawać swojemu pupilowi zdrowe posiłki. Niestety w Polsce zawód dietetyka zwierzęcego nie jest prawnie usankcjonowany. Dlatego wybierając takiego specjalistę należy zachować ostrożność. Osoba udzielająca konsultacji żywieniowych dla psów powinna skończyć medycynę weterynaryjną, doktorat z zakresu zoodietetyki lub specjalistyczne kursy przygotowujące do pracy dietetyka zwierzęcego.