żywienie mieszane psa

Żywienie mieszane psa. Czy warto łączyć karmy i metody żywienia?

Wielu opiekunów psów chcących urozmaicić dietę swojemu pupilowi decyduje się na żywienie zwierzaka różnymi karmami lub łączy metody żywienia, podając na przykład jeden posiłek złożony z komercyjnej karmy, a drugi z gotowanego lub surowego mięsa z dodatkami. Czy żywienie mieszane psa to dobry wybór? Sprawdź, jak łączenie różnych diet wygląda oczami dietetyka zwierzęcego!

Spis treści:

  1. Łączenie karmy suchej i mokrej
  2. Mieszanie kilku karm komercyjnych
  3. Sucha karma z dodatkiem mięsa
  4. Karma komercyjna i dieta domowa
  5. Mieszanie karm weterynaryjnych
  6. Podsumowanie

Czy można mieszać suchą karmę z mokrą?

W internecie spotkać się można z opinią, że sucha i mokra karma inaczej się trawią, a łączenie ich w diecie psa prowadzić będzie do biegunek i wymiotów, a nawet poważnych chorób układu pokarmowego. Mimo to wiele psów toleruje takie mieszanie nawet w jednym posiłku. Mało tego – są także psy, u których dodatek gotowanego lub surowego mięsa albo warzyw do karmy komercyjnej również nie wywołuje zaburzeń trawienia!

W rzeczywistości jedynym przeciwwskazaniem do łączenia karmy suchej i mokrej w diecie zdrowego psa jest wystąpienie u niego biegunki lub innych problemów trawiennych. A to, czy takie problemy wystąpią, zależy przede wszystkim od danego organizmu. Niektóre psy będą tolerować takie połączenie bez problemu, inne tylko w określonych proporcjach, a jeszcze inne dostaną silnej biegunki, która ustąpi dopiero po zmianie sposobu żywienia.

Ryzyko zaburzeń ze strony układu pokarmowego można zmniejszyć, decydując się na mieszanie karm tego samego producenta i pochodzących z tej samej linii. Wprowadzając psu żywienie mieszane warto też robić to stopniowo, zaczynając od niewielkiej ilości drugiej karmy i stopniowo ją zwiększając.

Oczywiście obydwie karmy muszą być dobrane do indywidualnych potrzeb psa i odpowiednio dawkowane – tak, by w połączeniu pokrywały jego dzienne zapotrzebowanie na substancje odżywcze i energię. Niestety wielu opiekunów psów ma problem z prawidłowym dawkowaniem karm w systemie mieszanym, co często prowadzi do nadwagi. Najprostszym sposobem jest zapoznanie się z dawkowaniem umieszczonym na opakowaniach produktów i podawanie psu połowy dziennej dawki suchej karmy i połowę dziennej dawki karmy mokrej. Nie jest to równoznaczne z równą gramaturą! Połowa dziennej zalecanej dawki mokrej karmy dla psa będzie miała znacznie większą objętość, niż suchej (wyższa wilgotność mokrej karmy sprawia, że ma ona znacznie mniej kalorii i składników odżywczych na 100 g świeżej masy). Można też zdecydować się na inne proporcje i podawać psu ¾ dawki suchej karmy uzupełnionej ¼ dawki mokrej. Po ustaleniu dawkowania należy uważnie obserwować psa i modyfikować ilość karmy zależnie od ewentualnych zmian jego masy ciała.

łączenie karmy suchej i mokrej

Czy pies może jeść różne karmy?

Decydując się na żywienie mieszane karmą suchą i mokrą należy zdecydować się na konkretne produkty. Przyzwyczajenie psa do jednego rodzaju karmy suchej i jednego rodzaju karmy mokrej pozwoli na ustabilizowanie się aktywności wydzielniczej narządów układu pokarmowego, co zapewni prawidłowe przyswajanie składników odżywczych i pozwoli na rozwój odpowiedniego mikrobiomu jelitowego. Natomiast podawanie psu różnych karm na przemian może poważnie obciążyć organizm psa, a nawet doprowadzić do chorób układu pokarmowego.

Co zrobić, by u psa nie pojawiła się biegunka po zmianie karmy? I jak często można zmieniać psu karmę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w moim e-booku “Zmiana karmy u psa”.

Czy można mieszać suchą karmę z mięsem?

Dieta psa powinna być zbilansowana, czyli musi dostarczać wszystkich niezbędnych psu składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i ilościach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by czworonogowi żywionemu na co dzień suchą karmą podawać gotowane mięso w ramach przysmaków. Jednak takie dodatki nie powinny stanowić więcej, niż 10% diety psa. Zastąpienie większej ilości karmy mięsem może odbić się na zdrowiu czworonoga.

Samo mięso nie stanowi dla psa zbilansowanego posiłku – nie zawiera chociażby wystarczającej ilości wapnia. Dlatego podawanie tylko części dawki suchej karmy i uzupełnianie jej mięsem będzie prowadzić do niedoborów. Przy takim żywieniu w diecie zwierzęcia znajdzie się tylko część dawki niezbędnego mu wapnia. Natomiast zastępowanie części karmy podrobami (na przykład wątrobą) może prowadzić do przedawkowania witaminy D. Podobny problem dotyczy innych składników mineralnych i witamin, takich jak cynk, miedź, selen czy witamina A.

Tak samo szkodliwa będzie odwrotna sytuacja, gdy opiekun podaje psu mięso jako podstawę diety i dodaje do posiłku trochę suchej karmy w celu uzupełnienia witamin. Sucha karma nie może być stosowana jako suplement – dopiero w pełnej dawce będzie zawierać odpowiednią ilość niezbędnych psu składników mineralnych i witamin.

Czy można łączyć karmę z dietą domową?

Podawanie zdrowemu psu jednego posiłku złożonego z karmy komercyjnej, a drugiego gotowanego lub surowego nie jest błędem. Pod kilkoma warunkami:

  • pies dobrze toleruje takie połączenie, czyli dieta nie wywołuje u niego zaburzeń trawienia,
  • pies zjada całą porcję podawanej mu karmy i całą porcję domowego jedzenia,
  • ilość kalorii, jaką dziennie otrzymuje pies, jest właściwie dobrana,
  • karma komercyjna jest dostosowana do potrzeb danego psa,
  • porcja domowa jest odpowiednio skomponowana.
żywienie mieszane psa

Największym problemem dla opiekunów stosujących takie żywienie mieszane jest odpowiednie skomponowanie domowej części diety psa. Posiłek przygotowywany w domu powinien uzupełniać braki składników odżywczych wynikające z podawania psu niepełnej dawki karmy komercyjnej – tak, by cała dieta psa była zbilansowana i dostarczała zwierzęciu właściwej dawki kalorii. Niezbędna jest do tego zarówno wiedza o zapotrzebowaniu psa na poszczególne substancje odżywcze, jak i szczegółowe informacje o składzie podawanej psu karmy (nie tylko zawartość makroskładników, ale również poszczególnych składników mineralnych i witamin). Dlatego opiekunowie decydujący się na łączenie metod żywienia psa powinni skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który potrafi stworzyć zbilansowaną dawkę żywieniową uwzględniającą takie połączenie.

Zasady komponowania diet mieszanych omawiam w stworzonym przeze mnie kursie PRO „Diety domowe gotowane” przeznaczonym dla lekarzy weterynarii i innych specjalistów z branży weterynaryjnej. Z kursu tego dowiesz się także:

  • jak przeprowadzić szczegółowy wywiad dietetyczny z opiekunem psa lub kota,
  • w jaki sposób ocenić dotychczasową dietę pod kątem zapotrzebowania zwierzęcia na poszczególne składniki odżywcze,
  • jak układać dawki pokarmowe dostosowane do potrzeb psów i kotów,
  • na czym powinno polegać monitorowanie pacjenta na diecie domowej,
  • jak przygotowywać i przechowywać domowe posiłki.

Czy można mieszać karmy choremu psu?

Psy cierpiące na choroby zdrowotne, które wymagają podawania zwierzakowi specjalistycznej diety muszą być żywione zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii lub dietetyka weterynaryjnego. Specjalista może zadecydować o wyborze konkretnej karmy komercyjnej lub ułożyć pacjentowi recepturę diety domowej, której opiekun powinien ściśle przestrzegać. Samodzielne modyfikowanie diety chorego psa i zmienianie karm może przyczynić się do zaostrzenia choroby lub sprawić, że leczenie stanie się nieskuteczne.

Jednym z poważnych błędów popełnianych przez opiekunów chorych psów jest mieszanie kilku karm weterynaryjnych opracowanych z myślą o innych jednostkach chorobowych. Zdarzyć się może, że dany psiak ma kilka problemów zdrowotnych. Na przykład dotychczas otrzymywał karmę typu obesity ze względu na dużą skłonność do tycia, a obecnie rozpoznano u niego chorobę wątroby wymagającą wprowadzenia karmy typu hepatic. Karmy typu obesity charakteryzują się wysoką zawartością białka, które ma chronić psa przed zanikami mięśniowymi. Natomiast karmy stosowane w leczeniu chorób wątroby zawierają umiarkowany lub niski poziom białka. Mieszanie dwóch diet weterynaryjnych sprawi, że żadna z nich nie będzie skuteczna, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia zwierzaka.

Podobne zagrożenia niosą ze sobą inne przypadkowe, nie zalecone przez specjalistę połączenia. Kolejnym przykładem może być mieszanie karmy przeznaczonej dla psów z alergią pokarmową z karmą low fat zaleconą w przypadku zapalenia trzustki. Karma hipoalergiczna może zawierać wysoki poziom tłuszczu, który nawet w połączeniu z niskotłuszczową dietą sprawi, że objawy zapalenia trzustki nie ustąpią. Natomiast dana karma niskotłuszczowa może zawierać źródła białka, które wywołają u psa objawy alergii. Błędem jest także żywienie psa karmą weterynaryjną i dodawanie do niej przypadkowej mokrej karmy jako dosmaczacza bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Taki problem nie występuje przy łączeniu suchej i mokrej karmy weterynaryjnej przeznaczonej do leczenia tej samej choroby, pochodzącej od tego samego producenta. Wielu producentów ma w swojej ofercie suche i mokre karmy weterynaryjne, które charakteryzują się bardzo zbliżonymi parametrami, jednak różnią się poziomem wilgotności.

Wypełnij formularz poniżej i odbierz darmową infografikę “Zmiana karmy u psa”!

Podsumowanie

Wbrew powszechnie panującej opinii w przypadku zdrowych psów żywienie mieszane nie jest błędem. Wiele psów bez problemu toleruje łączenie suchej i mokrej karmy oraz naprzemienne podawanie karmy komercyjnej i domowych posiłków, o ile takie żywienie jest wprowadzane stopniowo.. Należy jednak pamiętać, że dieta mieszana wciąż musi być odpowiednio zbilansowana i nie może wywoływać u psa zaburzeń trawienia. Natomiast mieszanie karm w przypadku psów wymagających podawania specjalistycznej diety jest poważnym błędem, który może odbić się na zdrowiu zwierzęcia.

Podobne wpisy