Wpływ żywienia na zachowanie kota. Wybrane zależności
Zależność między składem podawanej kotu diety i sposobem karmienia a zachowaniem zwierzaka sprawia, że nawet drobne modyfikacje w żywieniu mruczka mogą przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i wesprzeć terapię behawioralną. Jaki jest wpływ żywienia na zachowanie kota? Sprawdź!
Każdy, kogo choć raz rozbolał brzuch ze stresu przekonał się na własnej skórze, jak ściśle związana jest praca układu trawiennego z odczuwanymi emocjami. Zależność ta działa także w drugą stronę – gdy zatrujemy się nieświeżym jedzeniem i wymiotujemy, będziemy mieli mniejszą ochotę na kontakty towarzyskie, a nasza efektywność w pracy znacząco spadnie. Takie same zależności występują u zwierząt – w tym także u naszych mruczków! Jednak wpływ żywienia na zachowanie kotów nie ogranicza się tylko do tych prostych mechanizmów. Co wspólnego ma zachowanie kota z jego sposobem żywienia? I jak można wykorzystać to w praktyce?
Trawienie a samopoczucie kota
Czynności związane z trawieniem są wprawdzie kontrolowane przez układ nerwowy i nie są zależne od woli, jednak na aktywność układu nerwowego wpływ mają reakcje osobnika na otaczające go środowisko. Sprawia to, że praca układu pokarmowego jest ściśle związana z procesami zachodzącymi w mózgu, odczuwanymi emocjami i nastrojem. Połączenie to działa w obie strony, dlatego zaburzenia trawienia mogą być zarówno przyczyną, jak i skutkiem złego samopoczucia i stresu.
Przykładowo dręczące kota niestrawności, bóle brzucha czy biegunki związane z żywieniem nieodpowiednią karmą lub zaburzeniami w obrębie mikrobioty jelitowej sprawią, że zwierzak będzie rozdrażniony i może impulsywniej reagować w trudnych sytuacjach. Dlatego często rozwiązanie problemów z zachowaniem kota wymagać będzie zmiany żywienia i unormowania pracy przewodu pokarmowego. Natomiast silny stres związany chociażby z pojawieniem się w domu nowego członka rodziny może poskutkować częstymi wymiotami i zwiększyć ryzyko choroby wrzodowej żołądka. Zdarzyć się więc może, że elementem leczenia chorób w obrębie układu pokarmowego będzie wdrożenie odpowiedniej terapii behawioralnej.
Skład diety a zachowanie kota
Na aktywność układu nerwowego i neurotransmiterów – a przez to także na nastrój i samopoczucie – można w pewnym stopniu wpływać żywieniem. Modyfikacja składu diety, suplementacja substratów do produkcji określonych neuroprzekaźników czy zmiana pór i formy podawanych posiłków mogą stanowić wsparcie leczenia zaburzeń behawioralnych i chorób psychicznych nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt.
Wpływ żywienia na zachowanie kotów jest najlepiej widoczny w przypadku podawania suplementów redukujących stres. W ich składzie znajdują się najczęściej takie substancje, jak:
- L-teanina – aminokwas pozyskiwany z zielonej herbaty,
- ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego, czyli waleriany,
- tryptofan – aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny,
- witaminy z grupy B regulujące działanie układu nerwowego,
- hydrolizowane peptydy mleka – alfa-kazozepina.
Odpowiednio dobrane suplementy mogą zwiększyć produkcję poszczególnych neuroprzekaźników, oddziaływać na receptory w mózgu, pobudzać krążenie w tkance nerwowej, a nawet spowolnić procesy starzenia się mózgu prowadzące do zaburzeń poznawczych występujących u starszych kotów. Stanowić więc będą doskonałe uzupełnienie terapii behawioralnej, mogą być wskazane także w przypadku wielu chorób, które wywołują u kota dyskomfort i spadek nastroju.
Sposób żywienia kota a zaburzenia behawioralne
Występowanie zaburzeń behawioralnych u kotów to niezwykle często skutek niezaspokojenia naturalnych potrzeb tego zwierzęcia. Brak możliwości prezentowania zachowań typowych dla gatunku negatywnie wpływa na dobrostan i zwiększa frustrację kota, co może prowadzić do reaktywności i agresji. Opiekun musi więc uszanować kocią naturę, zapewnić mu drapak, ciekawą zabawę, kryjówki, punkty obserwacyjne na wysokościach… a także odpowiedni sposób karmienia!
Jak karmić kota, by zaspokoić jego potrzeby behawioralne? Tego dowiesz się z mojego webinaru, podczas którego wraz z Magdaleną Nykiel omawiamy zasady prawidłowego żywienia domowych mruczków. Sprawdź tutaj!
Koty to mięsożercy, którzy zaspokajają swoje potrzeby pokarmowe polując na drobne ofiary. By się najeść, w ciągu dnia muszą upolować nawet kilkanaście zdobyczy, każdorazowo poświęcając energię na zachowania wchodzące w skład łańcucha łowieckiego. Do takiego sposobu żywienia przyzwyczajony jest cały organizm kota, przez co pozbawienie mruczka możliwości aktywnego zdobywania pokarmu i karmienie go tylko dwa razy dziennie może negatywnie odbić się na jego zdrowiu – fizycznym i psychicznym!
Jak zaspokoić kocie potrzeby związane z aktywnym zdobywaniem pokarmu? O tym przeczytasz w artykule “Interaktywne karmienie kota. Jak urozmaicać kotu posiłki?”
Wpływ żywienia na zachowanie kota – podsumowanie
Sposób żywienia, forma podawanych posiłków i skład diety mają ogromny wpływ na zachowanie kotów. Wprowadzając nawet drobne zmiany w częstotliwości karmienia, podając starannie dobrane suplementy czy zwiększając zaangażowanie kota w zdobywanie pokarmu można poprawić samopoczucie zwierzaka, wesprzeć terapię behawioralną i zaspokoić jego naturalne potrzeby, zmniejszając ryzyko frustracji i agresji.
Chcesz wiedzieć, jak wpływać dietą na zachowanie kota i kompleksowo podchodzić do problemów swoich kocich pacjentów? Dołącz do kursu PRO “Wpływ żywienia na behawior kota” stworzonego przez trzy specjalistki z różnych dziedzin – dr Karolinę Hołdę (dietetyk zwierzęcy), Magdalenę Nykiel (specjalistkę terapii zachowania zwierząt) i dr n. wet. Martę Miszczak (lekarkę weterynarii i behawiorystkę).