Interaktywne karmienie kota. Jak urozmaicać kotu posiłki?
Interaktywne karmienie kota to doskonały sposób na urozmaicenie zwierzakowi posiłków. Ale nie tylko! Podawanie karmy w ciekawy, angażujący sposób ma także wiele innych zalet i pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie kota.
Dlaczego sposób karmienia kota jest taki ważny?
Istotne jest nie tylko to, czym karmiony jest kot, ale także w jaki sposób! Sposób podawania karmy ma ogromne znaczenie dla samopoczucia małego mięsożercy, którego naturalnym pokarmem są drobne, upolowane ofiary. Niestety większość kotów domowych karmiona raz lub dwa razy dziennie dużymi porcjami karmy albo ma stały dostęp do miski z jedzeniem. Sprawia to, że mruczki nie mają możliwości zdobywania jedzenia poprzez polowanie, co uniemożliwia im prezentowanie naturalnych zachowań i często staje się przyczyną stresu i frustracji. Podawanie kotu karmy “pod nos” odbiera mu także część aktywności fizycznej, do której w naturze zmusiłaby go konieczność częstego polowania, a to prowadzić może do rozwoju nadwagi i otyłości.
Specjaliści są zgodni – obowiązkowym elementem właściwej opieki nad kotem jest zapewnienie mu nie tylko dobrze zbilansowanej diety, ale także podawanie zwierzakowi posiłków w sposób zaspokajający jego potrzeby behawioralne. Tylko jak to zrobić?
Jak prawidłowo karmić kota?
By prawidłowo karmić kota, należy jak najdokładniej odtworzyć naturalne zachowania związane ze zdobywaniem i przyjmowaniem pożywienia. Szczególną uwagę należy zwrócić na:
- częstotliwość karmienia,
- wielkość posiłków,
- rodzaj diety,
- miejsce karmienia,
- sposób podawania posiłków.
To, ile razy dziennie należy karmić kota, omówiłam w artykule “Jak często karmić kota?”, a ten wpis w całości poświęcę ostatniemu zagadnieniu, jakim jest forma podawania kotu posiłków.
Karmienie interaktywne kota – czym jest?
Karmienie interaktywne to taki sposób podawania posiłków, który wymagać będzie od zwierzaka większego zaangażowania, niż tylko pobranie udostępnionego mu w misce pokarmu. Wydobycie jedzenia z zabawek, karmideł czy łamigłówek zmotywuje zwierzaka do główkowania, węszenia, manipulowania łapkami, wylizywania lub przemieszczania się, co naśladować będzie naturalne zachowania związane ze zdobywaniem pokarmu, czyli polowanie.
Przy interaktywnym karmieniu wykorzystać można wiele sprzętów i zabawek, a także konstrukcje stworzone samodzielnie w domu. Do najpopularniejszych z nich należą:
- maty węchowe z frędzlami, pomiędzy którymi ukryte są kulki suchej karmy,
- tacki do wylizywania, które można wysmarować mokrą karmą,
- piłki z otworami, z których podczas turlania wypadają przysmaki (kule smakule),
- łamigłówki z szufladkami i zapadkami.
Zabawki dla kota pobudzające go do większej aktywności można też wykonać w domu z materiałów, które zawsze są pod ręką. Do najprostszych z nich należą kartonowe pudełka wypełnione rolkami po papierze toaletowym lub ścinkami materiału i rolki po papierze toaletowym zaklejone na końcach i z dziurą wyciętą z boku. Ciekawym urozmaiceniem może być także chowanie mruczkowi przysmaków w różnych zakamarkach mieszkania i przykrywanie rozsypanych na podłodze chrupków ręcznikiem. Duża różnorodność sprawia, że zabawki takie można stosować niezależnie od metody żywienia kota.
Zalety interaktywnego karmienia kota
Karmienie kota w ciekawy sposób zaspokoi jego potrzeby behawioralne związane z pobieraniem pokarmu i może stać się dobrą imitacją polowania. Oprócz tego, interaktywne karmienie może mieć także inne korzyści, w tym:
- zwiększenie aktywności fizycznej, która zapobiega nadwadze, dba o zdrową masę mięśniową i wspomaga proces odchudzania,
- spowolnienie zmian starczych w obrębie mózgu poprzez jego regularną stymulację,
- zapobieganie przekarmieniu i łapczywemu jedzeniu, które bywa przyczyną wymiotów po posiłku,
- ograniczenie nudy i frustracji, a przez to zmniejszenie ryzyka zaburzeń behawioralnych.
Trzeba jednak pamiętać, że interaktywne karmienie przyniesie korzyści wyłącznie wtedy, gdy zostanie właściwie wprowadzone!
Jak wprowadzić kotu interaktywne zabawki na jedzenie?
Poszczególne zabawki na jedzenie różnią się pod względem poziomu komplikacji i tego, do jakiego rodzaju aktywności będą motywować zwierzaka. Podawanie kotu posiłków w zbyt trudny i męczący dla niego sposób może odnieść całkowicie odwrotny skutek od zamierzonego – wywoła frustrację, irytację i spotęguje stres odczuwany przez mruczka. Dlatego wprowadzając kotu interaktywne karmienie należy zaczynać od prostych zabawek, a zadania utrudniać dopiero wtedy, gdy dotychczasowe nie są już dla niego wyzwaniem.
Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniej zabawki. Sprzęty muszą być bezpieczne dla kota – nie mogą łamać się, mieć ostrych zakończeń ani małych fragmentów, które zwierzak mógłby połknąć albo odgryźć. Szczególnie niebezpieczne są sznurki, których zjedzenie może prowadzić do uszkodzenia jelita i wymagać przeprowadzenia operacji chirurgicznej.
Chcąc wprowadzić kotu interaktywne karmienie należy też brać pod uwagę indywidualne cechy i preferencje mruczka. Niektóre koty z wielką pasją będą toczyć piłkę na przysmaki i nurkować w pudle ze ścinkami papieru, inne wybiorą spokojne wynajdywanie chrupków spomiędzy frędzli maty węchowej czy wylizywanie pasztetu z gumowej tacki. Szczególną uwagę należy poświęcić kotom starszym, u których często pojawiają się choroby stawów utrudniające poruszanie się, a także zaburzenia kognitywne, które znacznie spowalniają naukę nowych rzeczy i sprawiają, że kot staje się bardziej podatny na stres.
Interaktywne karmienie kota – podsumowanie
Podawanie kotu posiłków w urozmaicony sposób pozwala na prezentowanie naturalnych zachowań wchodzących w skład łańcucha łowieckiego. Interaktywne karmienie może nie tylko zapobiegać nudzie i obniżać poziom frustracji, ale także zapewni zwierzakowi dodatkową dawkę aktywności fizycznej i uniemożliwi łapczywe pobieranie pokarmu. Chcąc wprowadzić kotu zabawki na jedzenie należy zaczynać od niewielkich utrudnień, a następnie stopniowo zwiększać poziom skomplikowania wyzwań.
Skład i forma podawanych kotu posiłków ma ogromne znaczenie dla samopoczucia zwierzaka. Jeśli chesz wiedzieć, jak można wpłynąć na zachowanie kota poprzez żywienie, zapraszam cię do udziału w kursie PRO “Wpływ żywienia na behawior kota” stworzonym przez trzy specjalistki z różnych dziedzin – dr Karolinę Hołdę (dietetyk zwierzęcy), Magdalenę Nykiel (specjalistkę terapii zachowania zwierząt) i dr n. wet. Martę Miszczak (lekarkę weterynarii i behawiorystkę).