fbpx

Jaki olej dla psa? Odpowiadam na Twoje pytania

jaki olej dla psa

Często dostaję pytanie o to, jaki olej dla psa będzie najlepszy. Nic dziwnego, bo tłuszcze to niezbędny składnik w diecie czworonoga. Dlatego poświęciłam im aż trzy wpisy na blogu. W poprzednich częściach skupiłam się na funkcjach i podziale kwasów tłuszczowych oraz rozprawiłam się z dylematem wyboru odpowiedniego oleju z łososia. Z kolei w tym artykule odpowiadam na kolejne pytania społeczności, o które poprosiłam jakiś czas temu na Facebooku oraz Instagramie. Dowiesz się między innymi tego, czy karma light faktycznie pomoże odchudzić Twojego psa i czy moda na olej z kryla jest naprawdę uzasadniona. Zaczynamy! 🙂

Na skróty:

  1. W jaki sposób uzupełniać niedobory tłuszczu w diecie psa? Jaki olej dla psa jest najlepszy?
  2. Jaki jest prawidłowy bilans tłuszczy omega-3 i omega-6 w diecie psa?
  3. Czy zamiast drogich specjalistycznych karm dla psa z chorą wątrobą można stosować zwykłą karmę o niskiej zawartości tłuszczu?
  4. Olej z kryla – dobre źródło omega-3 i omega-6 czy kolejna moda?
  5. Czy oleje kokosowy lub palmowy są niekorzystne w diecie psa?
  6. Czy karma light, która ma tylko 7% tłuszczu, faktycznie pomoże odchudzić psa bardziej niż standardowa karma z 15% tłuszczu?
  7. Podsumowanie
  8. Bibliografia

W jaki sposób uzupełniać niedobory tłuszczu w diecie psa? Jaki olej dla psa jest najlepszy?

To jedno z pytań, na które naprawdę warto na samym początku odpowiedzieć “to zależy”. Od czego? Od tego, jakich konkretnie kwasów tłuszczowych brakuje naszemu psu. Najczęściej suplementuje się dietę olejem, którego zadaniem będzie uzupełnić niedobór lub podać leczniczą dawkę konkretnego kwasu tłuszczowego.

Podając pokarm zbilansowany (gotowe karmy pełnoporcjowe albo domowe) odpowiednio dobrany do zwierzęcia zazwyczaj nie ma konieczności uzupełniania tłuszczu. 

Jeśli wystąpił niedobór, należy najpierw wiedzieć, co na to wpłynęło i co do dokładnie oznacza. Niedobór tłuszczu (generalnie) będzie oznaczał niedobór energii, trudności we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wiele innych metabolicznych konsekwencji. O zapotrzebowaniu na tłuszcz w diecie psa i niedoborach tłuszczu pisałam tutaj.

Co ważne, niedobory tłuszczu w diecie psa występują niezwykle rzadko i muszą utrzymywać się przez dłuższy czas, aby się ujawniły. Mogą manifestować się świądem, suchą skórą, matową okrywą włosową, wyłysieniami czy zakażeniami wtórnymi. W dzisiejszych czasach dużo częściej spotykamy się jednak z nadmiarem tłuszczu, co skutkuje groźnymi powikłaniami dla zdrowia psa, o czym szerzej pisałam również w poprzednim artykule o tłuszczach.

niedobór tłuszczu w diecie psa

Jaki jest prawidłowy bilans tłuszczy omega-3 i omega-6 w diecie psa?

Niektóre kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 nie mogą być syntetyzowane w organizmie i należy je dostarczać w diecie. Dlatego właśnie nazywamy je niezbędnymi

Panuje przekonanie, że kwasy omega-6 mają działanie prozapalne, a omega-3 przeciwzapalne, więc trzeba utrzymywać ich odpowiednie proporcje w diecie. O tym, czy tak istotny jest prawidłowy stosunek omega-6 do omega-3, wyczerpująco pisze w swoim artykule dietetyk Damian Parol. Stan zapalny w organizmie wynika po prostu z niedostatecznej ilości podawanych w diecie kwasów omega-3, niżeli z powodu nieprawidłowych proporcji omega-6 do omega-3. To właśnie zadbanie o podaż tych drugich będzie kluczowe. 

W przypadku psów FEDIAF wskazuje, że aktualne dane są niewystarczające do zalecenia konkretnej, minimalnej zawartości omega-3 dla dorosłych psów. Z kolei minimalne poziomy na kwas alfa-linolenowy (ALA) i EPA i DHA razem wzięte zostały określone dla psów rosnących i suk w okresie reprodukcji.

omega 3 dla psa

Natomiast w normach NRC znajdziemy minimalne i maksymalne poziomy na kwas alfa-linolenowy i EPA i DHA na wszystkich etapach życia. U psów dorosłych rekomendowane minimum wg NRC (2006) na ALA oraz DHA + EPA wynosi w obu przypadkach tyle samo –  0,11 g/1000 kcal. Z założeniem, że przynajmniej 50-60% to DHA. Ważny jest też stosunek kwasu linolowego do ALA, który powinien mieścić się w zakresie 2,6-26. AAFCO podaje także, że stosunek wszystkich wielonienasyconych kwasów tłuszczowych do ALA, EPA i DHA nie powinien przekraczać 30:1. 

Dokładne rekomendacje zalecanych ilości tłuszczu i poszczególnych kwasów tłuszczowych znajdziesz w kursie PRO “Podstawy żywienia psów”. Dzielę się w nim również wskazówkami odnośnie dawkowania, jeśli interesuje Cię stosowanie kwasów omega-3 leczniczo dla Twoich pacjentów.

Jeszcze więcej treści o suplementacji psów będzie zawartych w e-booku, który aktualnie tworzę. Dołącz do newslettera, aby otrzymać informację, gdy będzie dostępny.


Często spotykam klientów z psami, które mają chorą wątrobę. Pytają, czy zamiast drogich specjalistycznych karm mogą stosować zwykłą karmę o niskiej zawartości tłuszczu? Czy to dobry wybór?

Każdy pacjent musi być rozpatrywany indywidualnie. Bez wcześniejszego dokładnego wywiadu nie jestem w stanie udzielić pełnej odpowiedzi.

Ogólne zalecenia dotyczące zawartości tłuszczu w diecie zwierząt z chorobami wątroby nie wskazują na konieczność ograniczenia jego podaży (z wyjątkiem przypadków biegunki tłuszczowej).

dr n. wet. Agnieszka Kurosad, dr inż. Karolina Hołda „Żywienie psów i kotów z chorobami wątroby”

Wszystko zależy od stanu pacjenta i ewentualnych chorób współistniejących. Lekarz weterynarii lub dietetyk zwierzęcy może pomóc dobrać karmę bytową o odpowiednich parametrach oraz suplementy zamiast diety weterynaryjnej (o ile to możliwe). Niemniej często nie mamy dostępu do dokładnych wartości odżywczych karm bytowych, w przeciwieństwie do diet weterynaryjnych, do których dostępna jest pełna analiza składników pokarmowych. Jeśli chcemy zastosować karmę bytową u chorego zwierzęcia, najlepiej skontaktować się z producentem i poprosić o szczegółowe informacje dotyczące danej receptury. Chorym zwierzętom można też bilansować gotowane diety domowe, dobrane indywidualnie do ich stanu zdrowia. W każdym przypadku stan pacjenta powinien być stale monitorowany!

Olej z kryla – dobre źródło omega-3 i omega-6 czy kolejna moda?

Producenci z branży pet food wciąż szukają alternatywnych źródeł makroskładników odżywczych, które będą bardziej ekologiczne w kwestii dbania o środowisko. Więcej pisałam o tym w artykule o białku tutaj

Rzeczywiście, ostatnimi czasy wzięto pod lupę kryl, który jest maleńkim skorupiakiem przypominającym krewetki. Olej oraz mączka z niego są coraz powszechniejszym składnikiem suplementów, przekąsek i gryzaków dentystycznych dla psów ze względu na bycie dobrym źródłem białka, ale również bogatym źródłem kwasów omega-3. 

olej z kryla dla psa

Kryl żywi się glonami i zamieszkuje wyłącznie najczystsze akweny wodne (wody antarktyczne), dlatego jest wolny od zanieczyszczeń i metali ciężkich. Jednak to, co czyni go szczególnie wyjątkowym, to skład charakteryzujący się wysoką biodostępnością. Olej z kryla to prawdziwe bogactwo i unikatowe połączenie kwasów omega-3 z antyoksydantami. Takie połączenie nie występuje w innych olejach pozyskanych z ryb, a odpowiada za bardzo dobre przyswajanie cennych składników odżywczych.

Niestety, światowy przemysł hodowli ryb polega na krylu do tego stopnia, że grozi mu wyginięcie. 

Tutaj możesz przeczytać mój angielskojęzyczny artykuł w magazynie Pets International, w którym poruszam wątek między innymi krylu, ale i owadów i alg jako alternatywnych źródeł białka w przekąskach i smakołykach dla psa.

Czy oleje kokosowy lub palmowy są niekorzystne w diecie psa?

Olej kokosowy i palmowy składają się w dużej mierze z kwasów tłuszczowych nasyconych. Są zatem po prostu źródłem energii. Kwasy nasycone to także smalec czy masło, które dla ludzi uznawane są za niezdrowe. Psy nie chorują na miażdżycę, dlatego te oleje nie są dla nich niebezpieczne pod tym kątem.

Niewielką część frakcji stanowią średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe znane jako MCT (medium chain trigcerydes). Mają nieco inny proces wchłaniania niż kwasy długołańcuchowe. W przeciwieństwie do tłuszczów długołańcuchowych u ludzi są one wchłaniane w krążeniu wrotnym z pominięciem układu chłonnego. Pisałam o tym tutaj.

Skoncentrowany olej MCT jest stosowany w leczeniu padaczki u psów oraz u psów starszych z zaburzeniami poznawczymi. Więcej o suplementacji MCT będę mówiła w moim innym kursie na temat żywienia seniorów.

olej kokosowy dla psa

Czy karma light, która ma tylko 7% tłuszczu, faktycznie pomoże odchudzić psa bardziej niż standardowa karma z 15% tłuszczu?

Karmy typu light dla psów powinny zawierać poniżej 10% tłuszczu w suchej masie oraz mieć podwyższony poziom białka. Jako że tłuszcz jest najbardziej skoncentrowanym źródłem energii, to obniżenie jego podaży w diecie znacznie obniży gęstość kaloryczną pokarmu, a taki jest przecież cel procesu odchudzania.

Niemniej warto podkreślić, że najważniejszy jest finalnie bilans kalorii, dlatego nie ma większego znaczenia, z jakich makroskładników ta energia pochodzi.

Jeśli podamy przykładowo pokarm mokry o wyższym poziomie tłuszczu niż 10%, ale o niskiej zawartości węglowodanów, gdzie ostatecznie ta karma będzie miała niższą gęstość energetyczną niż poprzednio podawana (która doprowadziła do otyłości), to również osiągniemy efekt utraty tkanki tłuszczowej/masy ciała.

Niemniej często przyczyną otyłości nie jest sama karma, a podawanie nadmiaru kalorycznych przekąsek i resztek ze stołu między posiłkami. Czasami wystarczy nieznacznie obniżyć dawkę karmy bytowej, a także wyeliminować tłuste smakołyki i gryzaki, jeśli to one były przyczyną nadpodaży energii. Można rozważyć wówczas podawanie psu niskokalorycznych przekąsek (np. warzywa). 

Zaznaczam, że każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie na podstawie historii żywieniowej. Karmy o niskiej zawartości tłuszczu są mniej smakowite, ale otyłe zwierzaki zazwyczaj nie należą do tych wybrzydzających. 😉 Jeśli jednak pies nie będzie zjadał swojej porcji, może to doprowadzić do niedożywienia.

Podsumowanie

Myślę, że Twojej uwadze nie uszło to, że dobór właściwego oleju powinien być rozpatrywany indywidualnie. Każdy psi organizm, w zależności od stanu zdrowia i wieku, będzie potrzebował innych konkretnych substancji. Podajanie suplementu musi mieć każdorazowo konkretny cel. Niestety, bardzo często podchodzimy do pupili w ten sam błędny sposób co do naszej własnej suplementacji, oczekując jednej magicznej pigułki na wszystko.

Dziedzina dietetyki jest znacznie bardziej skomplikowana i nie istnieje jedno idealne rozwiązanie dopasowane do każdego osobnika danego gatunku.

Jeśli chcesz zdobyć więcej rzetelnej wiedzy o dietetyce zwierzęcej, zachęcam Cię do zapoznania się z nowym cyklem kursów PRO skierowanych do profesjonalistów pracujących z psami na co dzień. Od niedawna dostępny jest pierwszy z nich – kurs PRO “Podstawy żywienia psów”. 

Bibliografia

FEDIAF (2021) Nutritional Guidelines for Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs

Holda, K., & Kurosad, A. (2015). Żywienie psów i kotów z chorobami wątrobyVetPersonel, (4).

LeBlanc, C. J., Bauer, J. E., Hosgood, G., & Mauldin, G. E. (2005). Effect of dietary fish oil and vitamin E supplementation on hematologic and serum biochemical analytes and oxidative status in young dogs. Veterinary Therapeutics6(4), 325.

Bauer, J. E. (2011). Therapeutic use of fish oils in companion animals. Journal of the American Veterinary Medical Association239(11), 1441-1451.

Gomez-Mejias, Y. (2019). Does Grain Actually Predispose Our Cats to Gain Weight?. Veterinary Evidence4(2).

German, A. J. (2006). The growing problem of obesity in dogs and cats. The Journal of nutrition136(7), 1940S-1946S.

Lenox, C. E. (2016). Role of dietary fatty acids in dogs & cats. Today’s Veterinary Practice Journal: ACVN Nutrition Notes6(5), 83-90.

Czytaj więcej:

Przewiń do góry