fbpx

Karmy z marketu, a karmy premium – poznaj różnice

Karmy premium - podział jakościowy

Podział jakościowy karm komercyjnych

Na rynku zoologicznym istnieje pewien nieoficjalny podział na segmenty jakościowe karm.

Możemy wyróżnić 4 kategorie karm:

  • ekonomiczne (marki własne, generic)
  • podstawowe (popularne, marketowe, mainstream)
  • premium
  • superpremium

Niekiedy karmy ekonomiczne i podstawowe nazywane są łącznie standardowymi.

W związku z tym, że jest to jedynie umowny podział, w żaden sposób nieuregulowany prawnie, określenia typu: super, hiper, ultra premium, nie zobowiązują producenta do wytwarzania wysokiej jakości karmy.

Karmy ekonomiczne

Karmy ekonomiczne są rodzajem pokarmów o najniższej jakości, założeniem producentów jest wytworzenie jak najtańszego produktu. Dostępne są w super i hipermarketach oraz dyskontach. Często są oznakowane nazwą sieci sklepu, w którym są sprzedawane. Są to tak zwane marki własne (private label lub store brands). Na ich etykiecie będzie widniało: „wyprodukowano dla…” zamiast „wyprodukowano przez…”.

Produkty te mają wyraźnie niższą strawność składników odżywczych, niż karmy z wyższych półek. Długotrwałe ich podawanie może prowadzić do zaburzeń żywieniowych (np. niedoborów cynku czy kwasów tłuszczowych) oraz nieprawidłowego wzrostu psów. W literaturze stosowane jest wyrażenie „syndrom karm ekonomicznych” (generic pet food syndrome) do opisywania stanów chorobowych, wynikających z podawania niektórych karm niskiej jakości.

Wiele psów nie akceptuje karm z tego segmentu – zawierają niski poziom tłuszczu, który jest nośnikiem zapachu – przez to są mało smakowite.
Co ciekawe, stosowanie karm ekonomicznych jest związane z występowaniem otyłości u psów (obok innych czynników, jak nadmiar przekąsek czy resztek ze stołu). Okazuje się, że u psów karmionych produktami niskiej jakości, częściej pojawia się nadmierna masa ciała, w porównaniu do psów żywionych karmami z kategorii premium.

Karmy podstawowe

Większość karm podstawowych to dobrze rozpoznawalne marki, reklamowane na szeroką skalę w mediach (telewizja, radio, internet, prasa). Stąd też inne określenie tego segmentu – marki popularne (mainstream). Ta kategoria karm jest skierowana do najszerszego grona konsumentów. Zasadniczą korzyścią stosowania tego rodzaju produktów jest wygoda, ponieważ można je łatwo nabyć w sklepie (wraz z innymi zakupami spożywczymi) czy na stacji benzynowej, przy okazji tankowania auta.

Właściciele mają też większe poczucie bezpieczeństwa, wynikające z dużej liczby reklam w środkach masowego przekazu. Producenci popularnych pokarmów inwestują w komunikację marketingową, dzięki której marka ich produktów jest powszechnie rozpoznawana. Nacisk jest zwykle kładziony na ciepły, przyjazny przekaz oraz smakowitość, różnorodność smaków i przystępną cenę.

Klient, do którego skierowane są marki standardowe, czyli ekonomiczne i podstawowe, to osoba zorientowana raczej na cenę i wygodę, a nie na wysoką jakość i zdrowy styl odżywiania. Co za tym idzie, są to konsumenci o niższej świadomości i/lub zasobności portfela, a taki odbiorca zazwyczaj nie interesuje się zbytnio czytaniem składu karm na etykietach produktów.

Cechą charakterystyczną tej grupy karm jest stosowanie barwników.

Na moich szkoleniach wyjaśniam, jakie znaczenie mają kolorowe granulki.

Sucha karma podstawowa z barwnikami

Karmy premium

W tej grupie karm można znaleźć zauważalnie więcej rodzajów i gramatur produktów w obrębie marki. Są to bardziej zindywidualizowane produkty, uwzględniające specjalne cele żywieniowe zwierząt – przeznaczone dla psów na poszczególnych etapach życia, czy określonym stopniu aktywności i trybie życia (np. diety dla psów pracujących, dorosłych, rosnących psów małych, średnich i dużych ras).

Karmy z segmentu premium skierowane są do właścicieli psów, dla których istotna jest wysoka jakość składników, natomiast czynnik cenowy staje się kwestią drugorzędną. Użycie składników wyższej jakości powoduje, że mają lepszą strawność niż składniki pokarmów podstawowych. Po wprowadzeniu takiej karmy właściciel niemal natychmiast zauważa mniejszą objętość i lepszą jakość stolca.

Karmy te są z reguły droższe w przeliczeniu na masę, jednak są to produkty w większości wysoko strawne i mają wyższą gęstość odżywczą – dlatego podaje się ich mniej. Dzięki temu koszty dziennej dawki pokarmowej, tylko pozornie wydają się wyższe. Zazwyczaj okazują się one porównywalne z kosztami podawania wielu produktów popularnych marek.
Poza składem karmy, na wyższą cenę produktów typu premium składają się koszty związane z badaniami – np. próby żywieniowe udowadniające działanie dodatków danych składników, w konkretnych grupach zwierząt. Stosowane są takie dodatki funkcjonalne jak np. siarczan chondroityny lub glukozaminy, mające działanie chondroprotekcyjne, prebiotyki czy źródła kwasów tłuszczowych omega-3.

Karmy superpremium

Karma typu superpremium posiada wszystkie cechy karmy premium. Są to produkty ekskluzywne, dostępne tylko w specjalistycznych punktach sprzedaży (sklepy zoologiczne, gabinety weterynaryjne). Różnica między produktami premium i superpremium nie jest zbyt wyraźna – oczywiście poza przedziałem cenowym, który jest najwyższy spośród wszystkich wymienionych kategorii karm.

Jest ona skierowana do właścicieli zwierząt o wysokiej świadomości potrzeb swoich czworonożnych przyjaciół oraz szukających możliwości ich zaspokajania. Firmy produkujące te pokarmy dołączają do nich również materiały edukacyjne dotyczące żywienia zwierząt towarzyszących oraz sposobów karmienia.

Bibliografia:

  • Crane, S. W., Griffin, R. W., & Messent, P. R. (2000). Introduction to commercial pet foods. Small animal clinical nutrition, 4, 111-126.
  • Sousa, C. A., Stannard, A. A., Ihrke, P. J., Reinke, S. I., & Schmeitzel, L. P. (1988). Dermatosis associated with feeding generic dog food: 13 cases (1981-1982). Journal of the American Veterinary Medical Association, 192(5), 676-680.
  • Huber, T., Wilson, R. C., & McGarity, S. A. (1986). Variations in digestibility of dry dog foods with identical label guaranteed analysis. The Journal of the American Animal Hospital Association (USA).
Przewiń do góry